banner851

banner614

Toplantının Konusu Torba Yasası Oldu

banner619

Belediye İş Sendikası Düzce Temsilcileri, yerelde görev yapan basın mensupları ile bir araya gelerek, Torba yasasının belediye işçileri üzerindeki olumsuz etkilerini tartıştı.

banner846
Gündem 08.01.2011, 18:07
118
Toplantının Konusu Torba Yasası Oldu
banner844

Belediye İş Sendikası Düzce temsilcisi Erdoğan Kefeli, Torba yasasında yapılan düzenlemenin belediye işçileri açısından tasarının ilk halinden daha da olumsuz olduğunu kaydetti. Basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Belediye İş Sendikası Genel Sekreteri Erdoğan Kefeli, Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Nihat Bayram, BELDER Başkanı Recep Yıldırım, Belediye-İş Düzce Temsilcisi Ertuğrul Güler ve yönetim Torba yasasının belediye işçisine getiri ve götürülerini anlattı. Belediye İş Sendikası Düzce temsilcisi Erdoğan Kefeli toplantıda torba yasası hakkında açıklamalarda bulundu.

Kefeli, şöyle konuştu; “29 Kasım’da TBMM’de borçların yeniden yapılandırılması ile ilgi bir kanun tasarısı geldi. Bu kanun tasarısı ilk çıktığında 12 madde olarak çıktı. Bugün meclis komisyonunda tam 216 maddeye çıktı. Bu torbanın içerisinde olmayan yok. Biz borçların yapılandırma kısmına karşı değiliz olsun istiyoruz buna itirazımız yok. Ama çalışanların özlük haklarına olan hükümlerin kesinlikle o torbadan çıkartılması yönünde Türkiye genelinde 1 ay’a yakın eylemlerimiz var. Sadece belediye çalışanlarını ilgilendirmiyor bu kanun. Organize sanayide çalışan genç arkadaşları görüyorsunuz bu kanun çıktığı gün 16-18 yaş arasında çalışan tüm genç işçilerin maaşları 80 TL düşecek. Asgari ücret 16 yaşında değil 18 yaşın üzerine uygulanacak. İl özel idaresi ve belediyelerde çalışan ihtiyaç fazlası işçileri Milli Eğitim ve Emniyet teşkilatlarına naklini öngören madde henüz o kanunun içerisinde duruyor. Bütün parti teşkilatlarını ziyaret ettik ve kanun ile ilgili çalışanların sürgün yasasıdır diye söyledik. Belediyelerde ekonomik sıkıntılar var. Belediye işçileri kendileri gitmek istiyor diyorlar. Ama demokrasiden bahsediyoruz ya, hani insan haklarından bahsediyoruz ya o zaman o işçiye sorun bakalım gitmek istiyor mu? İstemiyor mu? Tercihini işçi koysun. İşçinin rıza şartını o maddeye ekleyin dedik. Dün bir madde çıktı komisyondan geçti rıza şartını ekledik diyorlar. Rıza şartını nereye koyduğuna bakmak lazım. Maddenin gerekçesi diyor ki belediyelerdeki işçiler milli eğitim ve emniyet teşkilatına gider diyor ve devam ediyor kamudan eğer ihtiyaç fazlası işçi alacam diyen olursa ve oradaki işçinin rızası alınır ve gönderilir diyorlar. Ne değişti daha kötü hale getirdin. Sen rıza şartını başa koyacaksın işçi isterse gidecek. Belediyeden sıkıntısı varsa ücretini alamıyorsa ekonomik darlıkta ise oradan memnun değilse gitmek istiyorsa gitsin. Biz o madde geri çekilene kadar yasal boyutta mücadelemiz devam edecek.”

Haber; Ş. ÇAKIR

Yorumlar (0)