banner851

banner614

TOPLU TAŞIMADA TEK KART DÖNEMİ

banner619

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı “Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi”yle toplu taşımada tek kart sistemine geçilecek. Vatandaşlar üzerinde isimleri bulunan kart ile Türkiye genelinde metro, otobüse, vapur ve metrobüse binebilecek.

banner846
Gündem 27.11.2017, 15:41 29.11.2017, 10:41
6386
banner844

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı “Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi” projesinin detaylarına ilişkin Yeni Şafak’ın haberine göre projede, yollar ve tabelalar akıllı olacak. Sürücüler yola çıkmadan her şeyi görebilecek. Toplu taşımada Türkiye genelinde tek kart modeline geçilecek. Araçlara kara kutu zorunlu hale getirilirken, trafik cezasını polis değil MOBESE kesecek. Sistemin detayları şöyle:

Tabelalar led'li olacak
Karayolları internete bağlanıyor: Karayollarındaki şerit çizgileri ve trafik levhaları uluslararası standartlara uygun şekilde dizayn edilip fiber optik ve geniş bant şebekeleri, karayolların altyapısı boyunca yeterli olacak şekilde tamamlanacak. Trafikte kullanılan ışık ve işaretlerde çevreci ve led teknolojisi gibi enerji verimliliğini arttıracak teknolojiler kullanılacak.

Anlık bilgi verilecek
Bilgiler anında tabelada: Her ilde Trafik Yönetim Merkezleri kurulacak. Karayolu üzerindeki kameralar ve algılayıcılar tarafından toplanan bilgiler, bu merkezlere iletilecek. Buralarda işlenen bilgileri sürücülerle, yolcularla ve diğer ilgili yerlerle paylaşacak. Şehirlerarası bir yolda yapım çalışması, hava durumuna bağlı bir risk veya sürücünün uyarılması gerekli olan bir durum varsa bu uyarıları değişebilen levhalar üzerinden sürücülerle paylaşılacak.

Uygulamalar gelişecek
Kameralarla takip: Şu anda mevcut MOBESE/TEDES sistemleri ile yeni kurulacak olan TEDES’ler, AUS mimarisine entegre edilecek. Sistemler üzerinden acil durumlara yetkili birimler anında müdahale edebilecek, trafik kuralı ihlali yapanlar olursa emniyet teşkilatı devreye girerek haklarında gerekli işlemler yürütülebilecek.

Yol bilgileri cebinizde: Mobil uygulamalar yaygınlaştırılacak ve vatandaş evden çıkmadan önce kullanacağı güzergaha dair her türlü bilgiyi öğrenebilecek.

Aynı kart her yerde geçerli olacak
Tek kart: Tüm şehirlerin toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek tek bir ödeme sistemine geçilecek. Vatandaşlar, üzerinde kendi isminin olduğu ulaşım kartı ile Türkiye genelinde metrodan otobüse, vapurdan metrobüse kadar tek bilet kullanacak.

Araçlara kara kutu zorunluluğu geliyor
Araçlara kara kutu: Araçlar için “e-call” cihazı zorunluluğu getirilecek. Bu cihaz sayesinde araçlar muhtemel bir kaza durumunda olay yeri bilgisini acil durum ekiplerine gönderecek. Bu durum aynı zamanda trafik polisinin ve kazazede vatandaşların işini de kolaylaştıracak.

Sürücüyü uyaran sistem: Sürücüyü destekleyen araç içi kontrol ve güvenlik sistemleri geliştirilecek. Buna göre araç şeritten kaydığı anda bir uyarı ile sürücüyü uyaracak.

Akıllı ışıklar trafikte
Akıllı kavşaklar: Şehir içi ulaşımda araç yoğunluğuna göre trafik sinyalizasyonunu düzenleyen akıllı kavşak kontrol sistemleri ile trafik akışı hızlandırılacak. Buna göre ışıklar araç ve yaya yoğunluğuna göre trafiği yönetecek.

Merkezden takip: Yol güzergahı üzerindeki tüm akıllı sistemler bir merkezde birleştirilecek. Tüm ulaşım ağı kendi içinde ve dünya ile entegre olacak.

Yorumlar (8)
Düzceli 4 yıl önce
KART DOLUM YERLERİNİDE ÇOGALTSANIZ OTOBUS GECEN HERYERDE DOLUM ZORUNLULUGU OLSA OZELLİKLE KALICI KONUTLARDA UC DORT GUNDUR NE DOLUM NEDE BİLET BULABİLİYOZ REZİLLİK DİZ BOYU YETER ARTIK YA
Hep ayni 4 yıl önce
Flims cezayı halledemediniz organize otoyol bağlantısını 19 yılı geçti hala köprü ayağı bile yapılamadı otogar bitmedi akıllı kavşaklar can alıyor daha ne sayayaim bunlar ne zaman olacak
Zeki 4 yıl önce
Şu su dolum kartlarını da kart 81 e entegre etseniz de üç kuruş yükletecez diye işi gücü bırakıp belediyeye gitmesek su suz kalıp mağdur olmasak
murat 4 yıl önce
Hem her yıl binlerce siber saldırıya maruz kalıyoruz diyorlar,hem de her şeyi dijitale çeviriyorlar.Allah sonumuzu hayır etsin,bence tam da yahudilerin istediklerini yapıyoruz diye düşünüyorum.
duyarlı 4 yıl önce
çok güzel bence ama bizim halkımız uyarmı bilmem her şey bizim sağlığımız için anlarsak şakaya vurmakmı kim kime bedava bişey veriyor arkadaşlar.inşAllah bu sistem olur diyorummm
Baki Çelik 4 yıl önce
Devletin gozu her an uzerimizde olacak cipli kimlik de bu yuzden devreye sokuldu.sadece turkiye de degil tum dunya da sistem halki gozetim altinda tutmak icin yapilyor.Dunya yi yobeten zengin 6 adam boyle istiyor
Kartlar ücretsiz mi olack 4 yıl önce
Kartlar ücretsiz olacaksa güzel uygulama, 20-30 milleti kart parasına mecbur etmezler inşAllah.
şaka mı yapıyosun? 4 yıl önce
Ücretsiz mi olacak diye sorarken şaka yapıyodun dimi?
15°
az bulutlu