banner851

banner614

TSK’DAN ÖNEMLİ KARAR

banner619

Şehit ve gazi yakınlarının askerliğe gitmeleri konusunda TSK’dan önemli bir karar çıkarıldı. Artık bulundukları ilde askerlik yapabilecekler.

banner846
Gündem 09.06.2018, 09:08 09.06.2018, 17:09
4405
banner844

Askerlik Kanunu’nda 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenlemeyle 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden sivillerin kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinin tamamı, güvenlik korucuları dahil şehit olan kamu görevlilerinin kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinden birinin istekli olmadıkça silah altına alınmayacağı hükme bağlanmıştı. Kardeşlerden muafiyet kapsamına girmeyenler ile muaf olmakla birlikte yararlanmak istemeyenlerin askerlik hizmetini yerine getireceği yerlerin de ilgili talimatname ile belirlenmesi kararlaştırılmıştı.

Konuya ilişkin talimatname çıkarıldı. Kapsamı gazileri de kapsayacak şekilde genişletilen talimatnameye göre, şehit yakınlarından askerlik muafiyetinden yararlanamayan veya yararlanmak istemeyenler ile gazilere, kendilerinin yahut ailelerinin ikamet ettikleri ilde veya nüfusa kayıtlı oldukları il sınırlarında askerlik yapabilme imkanı getirildi. Yeni Şafak’tan Kıymet Sezer’in haberine göre; Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yaralanan veya engelli hale gelen kamu personeli, güvenlik korucuları ve sivil gaziler ile yükümlülük esasına göre askerlik hizmetini yerine getirmekte olanların çocuklarının birliklerine dağıtımları, isteklerine bağlı olarak, nüfusa kayıtlı olduğu il, kendisi veya ailesinin ikamet ettiği il hudutları içerisindeki birlik, kurum ve karargahlara yapılacak.

Askerlikten muafiyet hakkı olmasına rağmen bu haktan faydalanmak istemeyen yükümlüler ile muafiyet hakkı uygulanamayan güvenlik korucuları dahil kamu görevlilerinin kardeşlerinin dağıtımları da, isteklerine bağlı olarak, nüfusa kayıtlı oldukları, kendisi veya ailesinin ikamet ettiği il hudutları içerisindeki birlik, kurum ve karargahlara yapılacak. Eğer tercih edilen yerde birlik, kurum, karargah bulunmuyorsa, dağıtımlar buraya en yakın birlik, kurum ve karargahlara gerçekleştirilecek.

Düzenlemeden sadece 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden, yaralanan, engelli hale gelen yükümlüler, kamu personeli ve sivillerin kanuni yakınları yararlanabilecek. TMK kapsamı dışındaki personel ve kanuni yakınları ile Kore ve Kıbrıs Gazileri ise düzenleme kapsamı dışında tutuldu.

Haber: M.AYDIN

 
 
Yorumlar (3)
Doğrucu köylü 3 yıl önce
Hangi şehit yakınları? Askerde şehit olanların mı 15 temmuz şehidinin mi çünki ayrım yapılıyor ne yazık ki biz nasıl bu hale geldik herkez bi düşünsün
hadi oradan 3 yıl önce
Halimizde ne varmış anlamadım? 15 temmuzda bütün millet ülkesini, fetöcü çakal sürüsüne karşı aslanlar gibi savundu. Şehit ayrımı diye bir şey olmaz. Bu birlikten ancak düşmanlar rahatsız olur...
SÜLEYMAN METE 3 yıl önce
TANIDIĞIM BÜTÜN GAZİ VE ŞEHİT YAKINLARI, YAKINI NEREDE YARALANDI VEYA ŞEHİT OLDUYSA AYNI YERDE ASKERLİK YAPMAK İSTİYORDU; DEMEK Kİ DUYGULAR DÜŞÜNCE VE İNANÇLAR DEĞİŞİYOR...
28°
açık