banner851

banner614

TÜRK DÜNYASININ TOYU KONURALP’TE KURULDU

banner619

Düzce Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu, düzenlediği “Türk Dünyasının Toyu” adlı etkinlikte, Türk birliğinin önemine değinerek, Türk kültürünü, gelenek ve göreneklerini tanıttı. Gün boyu süren etkinlikte, kültürümüzün çeşitliliğini göstermek amacıyla Adriyatik Denizi’nden Çin Seddi’ne kadar var olan geleneksel oyunlara da yer verildi.

banner846
Gündem 31.10.2019, 09:58 01.11.2019, 11:00
699
banner844

Konuralp Yerleşkesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Reşat Ekinci, Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Gökmen Kılıçoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Serkan Kekevi ile İstanbul Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Aile Derneği Başkanı Münevver Özuygur ve öğrencilerimiz katıldı.Türk birliğinin önemine vurgu yaptı
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Türk kültürünün kapsamına değinerek, Türk birliğinin önemine vurgu yaptı. Türklerin köklü bir medeniyete sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç, geçmişten günümüze kadar bilimin ve ilimin ilerlemesinde çok önemli katkılarının olduğunu ifade ederek, yeryüzüne hatırı sayılır bir kültürel miras bıraktıklarının altını çizdi.

“Gençlerin her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalı”


Prof. Dr. İlhan Genç’in açılış konuşmasından sonra konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen, Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Serkan Kekevi, Türk dünyasının ortak değerlerine, ortak kültürüne değinerek, Türk dünyasının farklı coğrafyalarından gelen gençlerin eğitimlerini sürdürürken, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Türkleri yakınlaştırma misyonunu da yürütmeleri gerektiğini ve gençlerin her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalarını vurguladı.

“Dualarının kahraman askerlerimizle”
Düzce Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Sagi Nabiyev ise yaptığı konuşmasında, TSK’nin yürütmekte olduğu Barış Pınarı Harekatı’na değinerek Türk devletlerinden gelen öğrencilerin de tam destek verdiğini, dualarının kahraman askerlerimizle olduğunu vurguladı. Kendilerine her zaman destek olan Topluluk Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Nuri Yılmaz’a teşekkür eden Nabiyev, etkinliğin Türk dünyasına faydalı olması temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.


Düzce Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu’nun daveti üzerine etkinliğe katılan İstanbul Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Aile Derneği Başkanı Münevver Özuygur, yurt çadırında Doğu Türkistan’a ait eşyalar sergiledi.
Etkinlikte Türk Dünyasının unutulmaz geleneklerinden olan “okçuluk” için Düzce Üniversitesi Geleneksel Binicilik ve Okçuluk Topluluğu “Ok Atma” gösterisi sergiledi.
Gün boyu süren etkinlikte, kültürümüzün çeşitliliğini ve renkliliğini göstermek amacı ile Adriyatik Denizi’nden Çin Seddi’ne kadar var olan geleneksel oyunlara da yer verildi.
Programın herkes tarafından yoğun ilgi gördüğünü ifade eden topluluk üyeleri, etkinliği ileri bir zamanda, daha kapsamlı bir şekilde yeniden gerçekleştirmek istediklerini ifade etti. HABER:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (0)
25°
kapalı