banner851

banner614

“TÜRK KADINININ YAPAMAYACAĞI BİR ŞEY YOKTUR”

Düzce'de belediye ve hayvanseverlerden kulübe malzemesi temin eden kadınlar, soğuk kış şartlarından etkilenen sokak hayvanları için gönüllü olarak yuva hazırlıyor. Gönüllü kadınlar, bir marangoz gibi çalışarak ürettikleri kulübeleri talep edilen noktalara ulaştırıyor

banner619
Gündem 02.02.2021, 12:50
1140
“TÜRK KADINININ YAPAMAYACAĞI BİR ŞEY YOKTUR”

Çeşitli meslek gruplarından oluşan Düzce Hayvanları Koruma Derneği Bipativer üyesi kadınlar, soğuk kış günlerinde üşüyen sokak hayvanları için harekete geçti.

Kulübe yapma isteklerini Dernek Başkanı Dursun Altıntaş'a ileten kadınlar, Düzce Belediyesi ve hayvanseverlerin desteğiyle keski, çivi, matkap ve tahta gibi birçok malzeme temin etti.

Bir hayvanseverin oluşturduğu atölyede marangoz gibi çalışan gönüllü kadınlar, ürettikleri kulübeleri talep edilen noktalara ulaştırıyor.

İlk etapta sınırlı sayıda yapmayı düşündükleri yuva sayısını artırarak seri üretime geçen kadınlar, yardımseverlikleriyle örnek oluyor.

"Bağış yaptıkları kulübelere sevdiklerinin isimlerini veriyorlar"

Dernek Başkanı Dursun Altıntaş, AA muhabirine, dernekte çok ciddi gönüllü projelere imza atıldığını, kadınların bu anlamda oldukça istekli olduğunu anlattı.

Kış şartlarında engelli hayvanlar ve yavrular için ilk etapta 100 kulübe yapmayı hedeflediklerini belirten Altıntaş, "Bu konu gönüllülerimizden geldi, biz de üzerine çalışıp tartıştık. Hafta sonları gönüllü olarak bunu yapabileceklerini söylediler ve bu işe girdik. Şu anda hızla çalışıyoruz." dedi.

Düzce Belediyesi ve hayvanseverlerden büyük destek aldıklarını vurgulayan Altıntaş, şöyle konuştu:

"Düzce Belediyesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile bazı işletmeler büyük destek oldu. Çalışmalarımızı hızlıca yürütüyoruz, amacımız bu sayıyı çok fazla artırmak. Bunun için yeni bağışlara ihtiyaç var. Bunu bir kampanyaya çevirdik, sosyal medyadan çağrıda bulunduk. Şu anda bizden kulübe talep edenler, bağış yapıyor. İnsanlar bağış yaptıkları kulübelere sevdiklerinin isimlerini veriyorlar. Para karşılığı bir iş yapmıyoruz, tamamen bağış ve gönüllülük. 'Sevdikleriniz için siz de bir kulübe yaptırın.' diyoruz."

Altıntaş, kadınların, hayvanların aç kalmaması ve üşümemesi için marangoz ustası gibi çalıştığını dile getirerek, "İçlerinde doktoru, avukatı, öğretmeni, ev hanımı, işçisi ve öğrencisine kadar birçok kadın var. Testere, matkap ve zımbayla iş güvenliğini bırakmadan inanılmaz çalışma yürütüyorlar. Montajından boyasına kadar el becerilerini kullanarak ne gerekiyorsa yapıyorlar. Bu, diğer illere de örnek oluyor. Türk kadınının yapamayacağı bir şey yoktur." ifadesini kullandı.

"Testere ve keserle tanışmama, sokak hayvanları vesile oldu"

Gönüllü kadınlardan Saliha Caklı da hayvanların soğuktan üşüdüğünü görünce vicdani olarak neler yapabileceğini düşünüp bu yola çıktığını vurgulayarak, "Sokak hayvanları üşümesin.' diye 100 kulübe hedefiyle yola çıktık ama bunun üzerine çıkmak, duyarlı vatandaşların sayesinde oluyor. Gönüllü olarak buraya gelip kulübe imal ediyoruz. Daha önce testere ve keserle tanışmışlığım yoktu, sokak hayvanların vesilesiyle oldu." diye konuştu.

Üniversite öğrencisi Ecem Yaren Barut ise hayvanları yaptıkları kulübe içinde görünce mutluluk duyduğunu kaydetti.

(AA)

Yorumlar (15)
A.A 8 ay önce
Emeğinize sağlık. Hepinizi canı gönülden kutluyorum. Unutmamalıyız ki bu soğuk günlerde onlarında bir yuvaya ve bir kap mamaya ihtiyacı var. Yavrularımız soğukta üşümesin hep birlikte destek olalım.
Arzu çokşen 8 ay önce
Daha fazla gönül gerek patilerimize. Lütfen esirgemeyelim. Mamasız evsiz kalmasın canlarımız
Ayşenur Çelik 8 ay önce
Elinize yüreğinize sağlık, umarım bir avuç insanın çabasının yanında destekler de çoğalır. Herkesin daha duyarlı olmasını temenni ediyorum.
Ahmet Çelebi 8 ay önce
Çok güzel bir çalışma, hem kadınlarımız adına gurur verici hem de sokakta ki canlar için bir o kadar anlamlı.
Umarım hayvanlara karşı insanların sevgi ve merhameti artar bakış açısı güzelleşir.
Düzce için ümit verici.
Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
Eyup 8 ay önce
Helal olsun bu dünyada sadece biz insanlar yaşamıyoruz çevremideki canlıları da koruyup kollamak hepimizin boyun borcu. Ama şu düzce belediyesi de kısırlaştırmlar konusunda biraz çalısa.. yani her yer doğuran köpek kedi kaynıyo. Hayvanlardan şikayetçi değiliz ama bu denli üremleri bunun önlemini belediyenin hala alamamış olması yazık gerçekte. İnsanda hayavanada yazık
Zeynep Aygün 8 ay önce
Düzce hayvanları koruma derneği ve gönüllülerinin emeklerine sağlık.. ihtiyaç sahibi her cana imkanlarını fazlasıyla zorlayarak el uzatmaktalar. Önceden düzcemizde sokak hayvanları için mücadele verdiğini söyleyen stk ve federasyon temsilcileri vardı, sokaktaki bir cana evini açmadan, cevinden 5 kuruş harcamaya çekinen, tedavisini ettirirken evinde misafir etmeyen fakat kahramanlık narası atmayı iyi beceren kişiler.. Dursun bey ve ekibi çok fedakarca bu işleri yapmakta, ellerini taşın altına koymaktalar.. Var olun, yüreğinize sağlık güzel insanlar
Aslı Sefa Koçak 8 ay önce
Siz ne kadar güzel gönüllü insanlarsınız.. Bu kadar güzel çalışmayı, gönüllü olarak yapabilmek gerçekten ne kadar sevgi dolu kalpleriniz olduğunu gösteriyor. Sokaktaki hasta canları, gece-gündüz demeden kliniklere alıyor, tedavilerini yapıyor, sürekli beslemelere gidiyor, soğuklara aldırmadan saatlerce onlar için, onlar üşümesin diye kulübeler yapıyorsunuz. En önemlisi de onları sevgiyle kucaklıyor ve sahipsiz ve ölmeye mahkum olmadıklarını onlara hissettiriyorsunuz. Harikasınız gerçekten.. Keşke herkes sizin kadar duyarlı olabilse..
TUBA KILIÇ ELİBOL 8 ay önce
Herkesin emeğine ,yüreğine sağlık.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın