banner851

banner614

TÜRK SAĞLIK SEN: ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI

banner619

Türk-Sağlık Sen Düzce Şubesi tarafından Düzce Atatürk Devlet Hastanesi bahçesinde düzenlenen basın açıklamasında döner sermaye ile ilgili sorunlar yeniden gündeme taşınarak, hükümete, “Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır.” çağrısı yapıldı.

banner846
Gündem 05.12.2019, 14:25 05.12.2019, 14:47
1203
TÜRK SAĞLIK SEN: ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI
banner844

Türk-Sağlık Sen Düzce Şubesi, sağlık çalışanlarının döner sermayeden muzdarip ve şikayetçi olduğunu savundu. Şube Başkanı Ekrem Çavuş ve sendika üyeleri Düzce Atatürk Devlet Hastanesi bahçesinde kameraların karşısına geçti.

“Sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor”
Sendika adına açıklamayı yapan Çavuş, aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarında iş döner sermayeye gelince önlerine kocaman bir sıfır rakamı konduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes muzdarip ve şikayetçidir. Çalışanların 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları durumun vahametini de açıkça göstermektedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim etmiştik. Her iki kurumun yöneticilerine de bu durum defalarca anlattık. Biz döner sermayeler ile ilgili sorunlara değil 180, 1800 kez dikkat çektik. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor.”
“Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir”

Sağlık çalışanlarının sesini bir kez daha duyurmak ve döner sermaye taleplerini yüksek perdeden aktarmak için alanlara çıktıklarını kaydeden Çavuş, sendika olarak taleplerini şöyle sıraladı:
“Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken en temel alınacak husus, çalışanın sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet teslim edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır. Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Çalışanın alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalıdır. Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretler arttırılmalıdır. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir.”

“Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz”
Sistemin karmaşık, sorunların ise büyük olduğunu savunan Çavuş, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
“Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız. Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz.”

Yorumlar (5)
Ümit 2 yıl önce
Ümit dünyası... Devletin yanlışı, çalışanla çalışmayanı ayırmaması işe yaramayan elemanına siyaseten kapıyı göstermemesi, iş yükünü eşit dağıtamaması
Kaynaşlı R.P. 2 yıl önce
Toplasan 3-5 Kişiler ortak basın açıklaması yapılabilirdi.Cılız şov bile diyemeyeceğiniz bir çalışma olmuş.
Sağlıkçıların hakkı bu şekilde verilmez.
Her Kuruma Döner Sermaye 2 yıl önce
Çalışanların hangi ekmeği ile oynanıyor. Döner sermaye haksiz kazanç. Hak edilen ekmeği Devlet veriyor.
sçavuş 2 yıl önce
DÖNER SERMEYENİN KALDIRACAK BABA YİĞİT ARANIYOR.
sağlıkçı 2 yıl önce
sizde olmasanız sesimizi duyan yok Allah sizden razı olsun
20°
parçalı az bulutlu