banner851

banner614

TÜRK SAĞLIK-SEN'DEN HEMŞİRELER HAFTASI MESAJI

banner619

Koronavirüs salgını sürecinde mücadelenin baş kahramanlarından olan hemşirelerin haftasını yaptığı açıklama ile kutlayan Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş sorunlara da parmak bastı. Çavuş, “artık kronikleşti” benzetmesi yaptığı sıkıntılar için “Bakış açısı değişmeli, sorunlar çözülmeli.” çağrısında bulundu.

banner846
Gündem 12.05.2020, 15:00 12.05.2020, 15:33
638
TÜRK SAĞLIK-SEN'DEN HEMŞİRELER HAFTASI MESAJI
banner844

Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş da Hemşireler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:“Kahraman sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramı’nı, Sağlık Haftası’nı ve Ebeler Haftası’nı karşıladıkları gibi Hemşireler Haftası’nı da salgınla mücadele ile karşılıyor. Aradan geçen sürede sağlık çalışanları için alkışlar ve şarkıları çokça gördük.  Fakat mesele sorunların çözülmesine ve taleplerin karşılanmasına gelince övgüler dizenlerin bu konuda gereğini yapmadıklarına da şahit olduk. Bu süreçte yapılan tek düzenleme olan 3 ay tavandan ek ödemelerin usul ve esaslara boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak yavandan bir ödeme halini aldı. Sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı, çalışanlara haksızlık yapıldı. Üniversite hastanelerinde ise bürokratik bahaneler ile henüz daha ödenmedi. Dünyaya övgü ile bahsedilen filyasyonun, fedakârları aile hekimliği çalışanları başta olmak üzere görev alanlara ek bir ödeme olmadı. Yapılan kısa süreleri bir iyileştirme bile uygulama safhasında çarçur edildi.

“Kronikleşen sorunlara çözüm üretilmeli”

“Sağlık çalışanları cephede kahramanca bir mücadele verip canlarını ortaya koyarken, kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmesi ve taleplerinin karşılanması için adım atılmasını bekliyoruz.” İfadesini kullanan Çavuş, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır. Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilerek çalışan merkezli ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır. Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir. Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalı sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine sadakat aranmalıdır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir. Salgın mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir. Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar. Dünyada artık covid-19 salgını sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söylenmektedir.

“Düzce’mizde adeta destan yazan hemşirelerimizin haftasını kutluyorum”

Çavuş şöyle devam etti: “Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer. Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Düzce’mizde adeta destan yazan, özverili bir şekilde hizmet eden gizli kahramanlar hemşirelerimizin, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı kutluyorum. Yaşamlarında başarı ve mutlulukların onlarla olmasını diliyorum.”

Yorumlar (1)
SAĞLIK ÇALIŞANI 1 yıl önce
BU ARKADAŞ UNUTULMAMAK İÇİN OLSA GEREK ARA SIRA ÇIKIP BAZI ŞEYLER SÖYLÜYOR DA ACABA BİR KAZANIM ELDE EDEBİLDİMİ DİYE MERAK EDİYOR İNSAN.
28°
açık