banner851

banner614

TÜRKİYE GÜNDEMİNE OTURMUŞTU

Türkiye'nin günlerdir tartıştığı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir'in başkanlık ettiği komisyon tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda meclise taşınan cinsel istismar önergesinde geri adım atıldı. Başbakan Binali Yıldırım, konuya ilişkin "Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz." dedi.

banner619
Gündem 22.11.2016, 10:05 22.11.2016, 18:21
2208
TÜRKİYE GÜNDEMİNE OTURMUŞTU

İlk olarak Düzce Milletvekili Ayşe Keşir'in başkanlığını yürüttüğü "Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu" raporunda gündeme gelen Türk Ceza Kanunu'nda, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenleme ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, tasarının komisyona alınarak etraflıca değerlendirileceğini açıkladı.

"GENÇLERİN YAPTIĞI BU EVLİLİĞİN BEDELİNİ ÇOCUKLAR ÖDÜYOR"

Yıldırım, şöyle konuştu: "Erken yaşta evlilik, erken yaşta çiftlerin kendi rızasıyla veya ailenin rızasıyla evlenmeleri, rıza olsa bile, kanuni yasa suç. AK Parti iktidarında önce böyle bir suç yoktu. AK Parti hem gençleri korumak, hem aileyi korumak adına reşit yaştan önceki evlilikler rızayla bile olsa bunu ceza kanununda suç olarak tanımladı. Ancak bu değişikliği bilemeyen gençler 17-18 yaşından önce evlilik yapıyor. O evlilikten çocukları olunca, bu çocukları nüfusa kaydetmede veya doğumda bunun suç olduğunu olacak öğrenebiliyor. Böylece erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor. Yani gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocuklar ödüyor. Özellikle bu toplumda bilindiğinden daha derin kanayan bir yaradır. Seçim meydanlarında bizler AK Parti olarak gerek ana muhalefet partisi CHP, MHP ve diğerleri, hep bu sorunla karşı karşıya geldi. Biz bir söz verdik. Toplumun bütün sorunlarını çöze çöze bugünlere gelen AK Parti'nin bir prensibi var. Sorunları torunlara havale etmek değil, çözüm üretmek. Bu bağlamda bu işi halledelim."

"MECLİSTEKİ BU TASARIYI KOMİSYONA ALIYORUZ"

"Meclise bir kanun teklifi verelim dedik. Birden bire kıyamet koptu." diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Neymiş, 'tecavüzcüye af geliyor'. Böyle bir şey yok. Bizim amacımız bu mağduriyeti gidermek. Muhalefet partilerine bu konuda uzlaşma çağrısı yaptık. Hatta 'teklifiniz varsa buyurun teklifinizde getirin bu meseleyi halledelim, böylece kanayan bir yara ortadan kalksın'. Ne yazık ki bu çağrımız gerektiği gibi kabul görmediği gibi, aynı zamanda da bunu bir siyasi rant olarak kullanma yolunu tercih ettiler ve çok önemli bir problemi yine ıskaladılar. Ayrıca bu yönde toplumda da bir kafa karışıklığı oluşturmayı başardılar. Gerek toplumda bu konuda mutabakatın sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın bu konudaki mutabakat çağrısı gerekse de muhalefet partilerine kendi önerileri geliştirmeleri için zaman tanınması bakımından meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Ve komisyonda etraflıca, bütün tarafların görüşleri de dikkate alınarak değerlendirilip bu sorun mutlaka çözüme ulaştırılacaktır."

banner844
Yorumlar (4)
nsm 5 yıl önce
kesir hanim bir kez daha chp ve muhalefet cizgisine gelmeyi nasil yorumlar acaba? düsdükleri bu durum neyin göstergesidir? beceriksizligin, hinligin göstergesi olabilir mi?
Fındıkçı 5 yıl önce
Ayşe hanım fındık için yazsın ve sunsun bi önerge
eren 5 yıl önce
erken yaşta kızlarını bir ürünmüş gibi satanlar şimdi damatlarının hapisten çıkmasını ailesinin başına gelmesini bekliyorlar yasa yasadır para sayarken iyide hapise girincemi kötü oluyoruz olmadı ama...
iyiymiş 5 yıl önce
Evliliki kutsal müessese ve sadakat yemini içerisinde bir ömür boyu olmalı. Ne yapılmaya çalışılıyor ki?? tik evlen. kurtul... iyi imiş....