banner851

banner614

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

banner619

Düzce’de akşam saatlerinde kaybolan ve bir gün sonra cansız bedeni bulunan 85 yaşındaki Alzheimer Hastası’nın ardından harekete geçen Düzce Valiliği Türkiye’de bir ilk olacağını açıkladığı Alzheimer hastalarına özel GPS’li saat verecek. Böylece çok sık rastlanan Alzheimer hastalarının kaybolmasının da önüne geçilmiş olacak.

banner846
Gündem 19.01.2020, 16:47
975
TÜRKİYE’DE İLK OLACAK
banner844

Düzce Valiliği, akşam saatlerinde kaybolan 85 yaşındaki Alzheimer hastası Mehmet Albayrak’ın ölü bulunmasının ardından harekete geçti. Olası Alzheimer hastalarının kaybolmasını önlemek amacı ile Valilik koordinesinde, İl Sağlık Müdürlüğü ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Türkiye’de ilk proje hayata geçirilmesine karar verildi. Proje kapsamında GPS Takip Sistemli Saatler Alzheimer hastalarına dağıtılacak.Proje ile ilgili olarak yazılı açıklama yapan Düzce Valiliği açıklamasında; “Toplumsal olarak vefa borcumuz olan yaşlılarımıza eşit ve kaliteli yaşam imkanı sunmak, sosyal bağların güçlendirilmesine katkı sağlamak ve yaşlılarımızın kamu kaynaklarından en üst seviyede faydalanmasını sağlamak, kamu kurumlarının başlıca görevlerindendir. Bu kapsamda, İlimiz merkez ve ilçelerimizde yaşayan Alzheimer hastalarımızın can güvenliğini sağlamak, hastalığın etkisiyle olası kaybolma durumlarının önüne geçmek amacıyla, Düzce Valiliği koordinesinde, İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nce ortak bir proje geliştirilip ülkemizde ilk olarak uygulanabilir hale getirilecek ve Alzheimer hastalarımızın "GPS Takip Sistemli Saatler" kullanmaları sağlanacaktır. Ayrıca, kaybolma vakalarını önlemek amacıyla gerekli çalışmalar yapılarak gereken her türlü tedbir alınacaktır” ifadelerine yer verildi.
 

Yorumlar (5)
halk 1 yıl önce
birde özellikle Dr.yanındaki sekreterlerin asık suratlarından ters cevap vermelerinden nefret ettik.Dışarda çok var o işlere girmek isteyen.bıktıysa çalışmasın.Dr.o kadar asık değil..Sağ.Müd.ne yapıyor
halk 1 yıl önce
85 yaşında adam kardiyolojiye git nörolojiye git sıra bekle.çünkü hemen hemen herkes aynı yaşlarda.bu insanları artık rahat ettirmek yerine oralarda bekletmekle eziyet ediyoruz.Lütfen raporlu ilaçlarda illada hastayı görecez diye tutturmasınlar.
halk 1 yıl önce
Sn Valim.Devlet Hst.de 85 yaşındaki babamn raporlu ilaçlarını yazdırmakda güçlük çıkartıyorlar.günlük 10 tane ilaç kullanıyor.2 ayda bir yada her ay yazılması lazım.İllada babanı görecez diyorlar.Bu insanlar yaşlı.nasıl beklesinler orada.
//// 1 yıl önce
sayın Valim..O hasta o saati kolundan çıkartır atar..Müge Anlıdaki gibi sevgi numaraları olursa daha iyi olur.
Aa 1 yıl önce
Uzun süredir okuduğum iyi haberlerden.
21°
parçalı az bulutlu