banner851

banner614

TÜRKMEN SORUNLARA ÇÖZÜM İSTEDİ

banner619

Hemşireler Haftasında hemşirelerin sorunlarını dile getirmek isteyen Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Düzce Temsilcisi Bülent Türkmen hakkı olanı alana kadar sessiz kalmayacaklarını söyledi.

banner846
Gündem 13.05.2017, 15:00 15.05.2017, 17:39
4138
banner844

Hemşireler Haftası dolayısıyla Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Düzce Temsilcisi Bülent Türkmen yazılı açıklama yaptı. Türkmen hemşirelerin sağlık hizmetlerinin ticarileşmesi ve sağlık sisteminin bu dönüşüme paralel olarak yapılandırılması nedeniyle önemli sorunlar yaşamakta olduğunu belirtti.
 
Hemşirelerin sorunlarının göz ardı edilemeyecek bir noktaya geldiğini belirten Türkmen, “sağlıkta dönüşüm programı ile yaygınlaştırılan güvencesizlik sonucunda aynı okulu bitiren, aynı işi yapan, aynı unvana sahip kişilerin farklı özlük ve mali haklara sahip olması kesinlikle kabul edilir bir durum değildir. Kamu hastaneleri, her yıl artan hasta sayısına karşın yetersiz hemşire kadrosu nedeniyle ihtiyacı karşılayamamaktadır. Türkiye’de çalışan hemşireler olarak bizler AB ülkelerine göre 4 kat daha yoğun iş yükü ile karşı karşıyayız. Bu yoğun iş gücünün yanı sıra, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yürürlüğe konulan OHAL ve meclisi bypass ederek çıkarılan Kanun Hükmündeki Kararnameler ile binlerce hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının kamudan ihraç edilmesi ise hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak yükümüzü kat be kart arttırmıştır” ifadelerini kullandı.

Sağlık alanında şiddete en fazla maruz kalan kesim hemşireler olduğunu kaydeden Türkmen, hemşirelik mesleğinin “ağır ve tehlikeli işler” kapsamına alınarak derhal harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Çalışma koşullarının sadece kendi sağlıklarının değil hastaların sağlığını da olumsuz yönde etkilediğinin altını çizen Türkmen sıraladığı sorunlara çözüm getirilmesini istedi.

Yorumlar (1)
demtar81 4 yıl önce
Biz hakkımızı alabildik mi. Elinde kahve fincanı ile tahlil sonucu okuyan doktor istemiyoruz bu memleketin hastanelerinde.