banner851

banner614

TÜRMOB'DAN TEDBİR AÇIKLAMASI

banner619

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği yaptıkları yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini desteklediklerini belirtilirken, ekonomik tedbirler arasında yer alan vergisel tedbirleri ise yetersiz olduğu ifade edildi.

banner846
Gündem 20.03.2020, 13:46
2402
TÜRMOB'DAN TEDBİR AÇIKLAMASI
banner844

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği yaptıkları yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini desteklediklerini  belirtti. Bu kapsamda, ekonomik tedbirler arasında yer alan vergisel tedbirleri doğru ancak eksik bulunduğu belirtilen açıklamada  “Yaşam hakkının  riske edilmemesi konusunda haklı taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz” denildi.

 Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği yaptıkları yazılı açıklama ise şöyle:

"Koronavirüs pandemisi nedeniyle içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda uygulanmak üzere açıklanan "Ekonomik istikrar Kalkanı" paketinin sosyal ve ekonomik açıdan sağlayacağı faydaya inanıyor ve destekliyoruz.  Bu kapsamda, ekonomik tedbirler arasında yer alan vergisel tedbirleri doğru ancak eksik buluyoruz.

Ülkemizde riskin en yüksek seviyede hissedildiği bugünlerde, tahsil edilecek tüm vergilerin hesaplanmasına temel oluşturan mali belgelerin sağlıklı bir şekilde toplanması, yerinde veya muhasebe bürolarında kayıt edilmesi ve beyannamelerin hazırlanması hem doğru değil hem de imkansızdır!

Tehdit ortadan kalkana kadar evden çıkılmamasının en yetkili makamlar tarafından tavsiye edildiği ve işverenlerin dahi  işine gitmekten çekindiği bir ortamda mali müşavirler yaşamları ile sorumlulukları arasında çaresiz bırakılmamalıdır.

Bugün yalnızca kendimiz değil, ailelerimiz, çalışanlarımız ve hizmet sunduğumuz toplumun tüm kesimleri büyük risk
altındadır.

 

Muhasebe meslek mensupları camiası olarak, etkileşim içinde olduğumuz bir milyona yakın insanın yaşam hakkının  riske edilmemesi konusunda haklı taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz!

Bu nedenlerle;

Mart ayı içinde verilmesi gereken (KDV1-2, Muhtasar, MuhSGK, Damga Vergisi, Turizm Katılım Payı,

Ba-Bs, GEKAP vb.) tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulünü,

Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesini,

e-Defter beratlarının yüklenme süresinin ertelenmesini,

Vergi incelemelerinin ertelenmesini,

Bu süreçte yaşanacak tahsilat sıkıntıları göz önüne alındığında, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına biz muhasebe meslek mensuplarının da dahil edilmesini istiyoruz."

Yorumlar (2)
Vatandaş 1 yıl önce
Hükümet resmen millet ila dalga geçiyor millete sakın evden çıkmayın diyor dalga gibi uçak biletinin kdv oranını ve konaklama vergisini düşürdüğünü söylüyor ve hala başımızdalar MALESEF
///// 1 yıl önce
sadaka bile değil..Bu kadar dalga geçilmez ..kolonya ile maske dağıtacakmış..niye umreye gönderiyosun..Niye kapıların fora açık..her yıl bir öncekinden bata bata daha iyi geliyor.