banner614

ÜÇ AYLARIN İKİNCİ KANDİLİ

banner619

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili, bu gece idrak edilecek.

banner846
Gündem 20.03.2020, 16:58
1327
ÜÇ AYLARIN İKİNCİ KANDİLİ
banner844

İslam aleminde "Allah'a yükseliş ve arınma" olarak kabul edilen Miraç Kandili, bugün idrak edilecek. Miraç Kandili, "üç aylar"ın ilki olan Recep ayının 27'nci gecesine denk geliyor.

İslam inancına göre, Hazreti Muhammed, Miraç gecesi, Allah'ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam'ın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi. Hazreti Muhammed, yolculuğunda "Burak" adlı binekle seyahat etti.

Beş vakit namaz, miraç gecesinde farz kılındı, Allah'a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi verildi ve Miraç gecesinde "Amenerrasulü" diye başlayan Bakara Suresi'nin son iki ayeti indirildi.Ayrıca bu gece Allah, Hazreti Muhammed'e insanın yaşama hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, toplumun huzur ve güvenini sağlamayı amaçlayan on iki emir vahyetti.

Ramazanın müjdeleyicisi olan Recep ayının artık sona erip Şaban ayının geldiğini gösteren bir dönem olan Miraç Kandili gecesinde ilahiyatçılar, Müslümanların kaza namazları varsa onları kılmalarını gerektiğinin altını çizerek, "Kandil gecesinde nafile ve teheccüd namazı kılınmalı. İnsanlar bu gecede bol bol dua edip günahlarına af dilesinler. Kandil gününü de oruçlu geçirsinler." değerlendirmesinde bulundu.

Düzce'de koronavirüs salgını riski nedeniyle Miraç Kandili gecesi camilerde etkinlikler gerçekleştirilemeyecek.

Yorumlar (0)
13°
kapalı