banner851

banner614

“ÜLKE SAVUNMASINDA ÖNEMLİ YER TUTACAK”

Düzce’de Sarsılmaz Silah Sanayiinde üretilen 12 kilogram ağırlığındaki makineli tüfek SAR 762 MT, 1200 metre uzun menzile sahip olmasıyla güvenlik güçlerinin terörle mücadelesinde önemli bir rol oynayacak.

banner619
Gündem 27.02.2021, 13:54
2445
“ÜLKE SAVUNMASINDA ÖNEMLİ YER TUTACAK”

Düzce'deki Beyköy beldesinde bulunan 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş'de üretilen yerli ve milli makineli tüfek SAR 762 MT, tüm testleri başarıyla geçerek seri üretime hazır hale geldi.

Türk savunma sektörünün uzun zamandır beklediği bir ürünü konu alan proje kapsamında 4 ayrı modeli bulunan SAR 762 MT, hızlı değiştirilebilir namlu ile kesintisiz atış kabiliyetiyle ateş gücünden ödün vermeden muharebeye devam edebiliyor.

12 kilogram ağırlığındaki makineli tüfek SAR 762 MT, 1200 metre uzun menzile sahip olmasıyla hem güvenlik güçlerinin terörle mücadelesinde önemli bir rol oynayacak hem de makineli tüfek konusunda dışa bağımlılığın önüne geçecek.

Fabrikadan Sorumlu Teknik Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kızıltan, AA muhabirine, fabrika olarak önce av tüfeğiyle başlayan serüvenin tabanca daha sonra da 9 milimetre makineli tabanca 5,56 ve 7,62 piyade tüfeğiyle üretime devam edildiğini söyledi.

“Ülke savunmasında çok önemli bir yer tutacaktır"

Üretilen ürünlerin, yerli ve milli olarak tasarlandığını vurgulayan Kızıltan, "Savunma Sanayi Başkanlığı projeleridir. SAR 762 Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Jandarma Genel Komutanlığı'nın, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Ülke savunmasında çok önemli bir yer tutacaktır. Ayrıca yurt dışı bağımlılığını tamamen ortadan kaldıracaktır. Bu anlamda da çok önemlidir. Bununla da gurur duymaktayız." ifadesini kullandı.

Kızıltan, ürettikleri uçaksavarın ülkenin en büyük ihtiyaçlarından biri olduğunu dile getirerek, "Bu ürünü de tasarımı tamamlanmış, prototip üretimine başlamış bulunmaktayız. Bu konuda Savunma Sanayi Başkanlığının ve devletimizin bize olan güvenini karşıladığımızı düşünüyoruz. Bundan da son derece mutluyuz." dedi.

"En önemli özelliklerinden biri de hızlı değiştirilebilir namlusudur"

SAR 762 MT'yi 4 farklı tip olarak üreteceklerini aktaran Kızıltan, şunları kaydetti:

"Bunlar hem piyade olarak hem de araç üstü olarak kullanılacak. Böylelikle ülkemizin savunması açısından çok önemli yer tutacaktır. En önemli özelliklerinden biri de hızlı değiştirilebilir namlusudur. Böylelikle daha fazla atış yapabilme özelliğine sahip olacaktır."

Devletin ihtiyaçlarını ve kendilerine biçilen rolü karşılamaya çalıştıklarına değinen Kızıltan, şöyle dedi:

"Bu konuda da sürekli gelişim içindeyiz. Bunun dışında ülke ihtiyacı olan ürünler de tabii ki kapsamımızda. Planlamamızı buna göre yaptık. Önümüzdeki süreçte bu eksik olan ürünleri de tamamlayarak hem makineli tüfekte hem keskin nişancı tüfeklerinde Türkiye önemli söz sahibi olacak."

Hem makineli tüfeklerde hem de keskin nişancı tüfeklerinde önemli adımlar attıklarını ve tabancayı asla unutmadıklarını dile getiren Kızıltan, "Cep tabancası türünde bir ürünümüz de önümüzdeki ay devreye girecek. Sonuç olarak sürekli yenilik, sürekli yeni üretim sürekli teknolojiyi takip etme konusunda ve yatırımlarımız bu amaçla devam edecek." değerlendirmesinde bulundu. (AA)

banner844
Yorumlar (0)