banner851

banner955

Unuttular Seni Avni Abi!

Ömrünü Düzce'ye vakfetmişti.Düzce için canını vermeye hazırdı,yine Düzce'de yaptırdığı yurt binasının çökmesinden sonra kahrından hayatını kaybetti. Kurduğu vakfada,vakıf adına yaptırılan kütüphaneyede sahip çıkamadık.

Gündem 10.06.2010, 16:15
256
Unuttular Seni Avni Abi!

Düzce'liler sağlığında Avni Abi derlerdi. Çevresi her zaman kalabalık,mecliste hiç yalnız bırakılmazdı. 1996 yılında rahmetli olan oğlunun adına bir vakıf kurdu ve Camikebir mahallesinde bir bina yaptırıp öğrenci yurdu haline getirdi.Kendisininde Düzce'ye geldiğinde burada bulunurdu. Bu binada birde müze olarak bir bölüm ayırdı kendisine verilenleri belgeleri hep burada saklıyordu.17 Ağustos depreminde bina yerle bir oldu. Kimseye bir şey söylemedi ama için için kahroldu. Kalbi bu acıya dayanamadı. Aramızdan ayrıldı. Can dostu Prof.Dr. Mehmet Haberal yıkılan binanın yerine prefabrik bir bina yaptırdı.2003 yılında alan istimlak olunca bu prefabrik yapıda hurdalara karışıp yok oldu.Vakıf valilik tarafından Uzunmustafa ilköğretim okulunun bahçesindeki prefabrik yapılara taşıtıldı.Bu arada Haberal Akyol'u unutmadığını gösterdi ve 2005 yılında Düzcelilerden kültür merkezi yapılabilecek bir yer talep etti. Zamanın valısı Halil Nimetoğlu İnönü parkının köşesini dillendirdi ama oraya yapılması nedense engellendi sonra orası beton yığını haline getirildi. Zaman içinde Aziziye ilköğretim okulunun bahçesi gündeme getirildi.Oraya kültür merkezi yapılamayacağı ifade edilsede yine zamanın yetkililerine söz dinletilemedi ve Haberal ekibi Aziziye ilköğretim okulunun bahçesine içinde vakıfında bulunacağı bir kütüphane yapımına başladı. Binanın altına birde anaokulu ekletildi yine zamanın yetkililerince, Avni Akyol Ümit Kültür vakfı anaokulu ve kütüphanesi binası bitirilerek anlı şanlı konuşmalar ve Avni Akyol'a yapılan methiyelerle açıldı.Vakıf yönetimide kütüphane binasının bu gün kütüphane müdürünün odası ibaresi taşıyan odaya taşındı ki açılış günü bu odanın vakıf yöneticilerinin odası olduğu özellikle Haberal tarafından ifade edilmişti.Sonrasında zamanın valisi Nimetoğlu ve zamanın il milli eğitim müdürü Osman Akova tarafından vakfa ait bina önce özel idareye sonra milli eğitime devrettirildi. Vakıf yöneticileri binadan uzaklaştırıldı.Bu gün Avni Akyol adını taşıyan binanın kütüphanesi ne yazık ki kilitli.Binanın kapısı ile birlikte dış bahçe kapısı bile kilitli.Anahtar Aziziye ilköğretim okulu yetkililerinde. Öğrenci gelirse kapı açılıyor bir yetkili olmadan, bir sorumlusu bulunmadan. İçinde 23000 kitabın, Avni Akyol'a ait onlarca eserin bulunduğu kütüphane kaderine terk edilmiş halde duruyor.
Vakıf mı? vakıf, Uzunmustafa ilköğretim okulunun bahçesinde bir prefabrikte yaşatılmanın çabasını vakıf yöneticisi Nihal Altındağ ile vermeye çalışıyor. Ve bir zamanlar herkesin peşinde koştuğu, milli eğitim yöneticilerinin önünde saygı ile eğildikleri Avni Akyol'a ait ilimizdeki tek eser sahipsizlikten Milli eğitimin bir görevli atayamamasından, vakıfa olan ilgisizlikten kapalı olarak duruyor.

Haber; M. İBRAHİMOĞLU

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız