banner615

banner614

banner701

UZMANLARDAN ÖNEMLİ ‘ÖKSÜRÜK’ UYARISI

banner619

Koronavirüs vaka sayısının 4 bine yaklaştığı Düzce’de acillerdeki yoğunluk giderek tırmanıyor. Bu durum sağlık çalışanlarının yükünü arttırırken, alerjik hastalıklar sırasında da görülen öksürüğü Kovid-19 ile birbirine karıştırmamak gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, koronavirüste öksürüğe genellikle ateş ve solunum sıkıntısının eşlik ettiğine işaret ediyor.

Gündem 21.10.2020, 10:58
6526
UZMANLARDAN ÖNEMLİ ‘ÖKSÜRÜK’ UYARISI
banner785

Düzce’de son durum

Düzce’de koronavirüse yakalanan hasta sayısı günden güne artıyor. 20 Ekim Salı günü itibariyle vaka sayısının 3 bin 832’ye yükseldiği kentte, toplam vefat sayısı ise 23 olarak kayıtlara geçti. İyileşenlerin sayısı ise 3 bin 100’e çıktı. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Pandemi Yoğun Bakım Servisi’nde 5 hastanın tedavi gördüğü öğrenilirken, uzmanlar havaların soğuması ile birlikte Kovid-19 ve mevsimsel hastalıklar arasındaki benzerliklere dikkat edilmesi çağrısı yaptı.

En belirgin farklar

Dünyayı etkisi altına alan ve ölümlere yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mevsimsel hastalıklarla benzer belirtiler gösterse de uzun süreli geçmeyen öksürük, koku ve tat almanın bozulması, yüksek ateş ve şiddetli vücut ağrıları Kovid-19'u diğer hastalıklardan ayıran belirgin özellikler arasında yer alıyor.

Halen etkinliğini sürdüren Kovid-19, virüs taşıyan bir kişi öksürdüğünde veya nefes verdiğinde yayılan küçük damlacıklardan ya da ağızdan kişiden kişiye bulaşabiliyor. Damlacıklar kişinin etrafındaki nesnelere ve yüzeylere düşüyor. Diğer kişiler bu nesnelere ya da yüzeylere dokunduktan sonra ellerini göz, burun veya ağzına sürdüğünde virüs bulaşabiliyor.

Koronavirüsün en yaygın semptomları

Yeni tip koronavirüsün en yaygın semptomlarının başında ateş, yorgunluk ve kuru öksürük geliyor. Bazı hastalarda ise burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal görülebiliyor.

Kovid-19 belirtileri itibarıyla alerjik hastalıklar ve üst solunum yolu rahatsızlıklarıyla da benzerlik gösteriyor. Koronavirüsün bir enfeksiyon hastalığı olması nedeniyle bulgularına genellikle ateş eşlik ediyor. Semptomatik hastalarda ise kas ve eklem ağrıları da görülüyor. Alerjik hastalıklarda ise alerjinin yoğun olarak kendini gösterdiği dönemde berrak yoğun burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık ve öksürük oluyor.

Kovid-19 ve öksürüğü birbirine karıştırmamak gerekiyor

Kovid-19 ve alerjik hastalıklar sırasında da görülen öksürüğü birbirine karıştırmamak gerekiyor. Kovid-19'da öksürüğe genellikle ateş ve solunum sıkıntısı eşlik ediyor. Alerjik hastalıklarda daha çok hapşırık, burun akıntısı, gözde kaşıntı ve kızarıklık bulguları görülüyor. Kovid-19'a bağlı öksürükte ise gün içerisinde belirgin bir değişiklik olmazken, alerjik hastalıklara bağlı öksürükte dış ortama çıkıldığında, öksürük ve diğer alerjik bulgular artıyor. Genellikle bu kronik durumu önceki yıllarda da aynı dönemde aynı belirtilerle yaşayan alerji hastalarının tedavisinde özellikle anti-alerjik şurup ve tabletler kullanılıyor. Bu ilaçlar hapşırık, aksırık, burun akıntısı gibi bulguları hafifletiyor. Kovid-19'a bağlı ortaya çıkan semptomların tedavisinde ise alerji ilaçlarının hiçbir etkisi bulunmuyor.

Her 6 kişiden biri ağır hastalanıyor

Kovid-19 virüsünü alan her 6 kişiden 1'i ağır hastalanıyor ve nefes almakta güçlük çekiyor. Yüksek tansiyon, kalp problemleri, diyabet gibi altta yatan kronik rahatsızlıkları olanlar hastalığı daha ciddi geçiriyor. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekenlerin mutlaka tıbbi yardım alması gerekiyor.

Yorumlar (2)
Okullar 1 ay önce
Okullarda öğrencilerde maske mesafe sadece öğretmen bakarken o an azıcık var.Koşan oynayan bağıran birbirini itip çeken... tenefüs girişleri yangın yeri gibi. 1 hasta varsa öğlene 100olmasına hiç bir engel yok.Allah korusun.Ben öğretmenimTenefüslerde hangi birini uyaracağımı şaşırıyorum.
Virus 1 ay önce
Okullar kapansın
parçalı bulutlu