banner851

banner955

VAKA ARTIYOR, AŞILAMA DÜŞÜYOR

‘Yerinde karar’ dönemiyle girilen kontrollü normalleşme sürecinde iki haftalık süre geride kaldı. ‘Yüksek riskli iller’ arasında yer alan Düzce’de vaka sayısı alarm veren seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Kentte son bir ayda vaka sayısı ikiye katlandı. Bu süre zarfında güncellenmeyen aşı takvimi ve azalan stok nedeniyle aşılama da yavaşladı. İşte Düzce’de kızarmaya doğru giden son durum…

Gündem 15.03.2021, 11:52 15.03.2021, 15:36
4643

Türkiye’de ‘yeni tip koronavirüs’ olarak bilinen ilk COVİD-19 vakası görüleli bir yılı geçti. Vaka ve vefat sayılarında düşüş eğiliminin görülmesi üzerine Türkiye genelinde başlatılan ‘yerinde karar’ döneminde 14 gün geride kaldı. Vaka sayıları 7 bine kadar düşmüşken, başlayan yeni süreçte gidişat umut edildiği gibi olmadı. 15 bine kadar ulaşan günlük yeni vaka sayısı aralık ayı seviyelerine geri döndü.

DÜZCE’DE BİR AYDA İKİYE KATLANDI

‘Yüksek riskli iller’ arasında yer alan Düzce’de bir ayda vaka sayıları ikiye katlandı. Haftalık 100 bin kişiye düşen vaka sayısının açıklanmaya başladığı 14 Şubat’ta günlük ortalama vaka sayısı 24 iken bu sayı bu hafta itibariyle 45’e çıktı.

14 Mart günü tespit edilen vakalarla birlikte Düzce’de Mart 2020’den bu yana koronavirüse yakalananların sayısı 29 bin 645’e ulaştı.

AKTİF VAKA SAYISI 400’E DAYANDI

Vefat sayısı ise 138 olarak sabit kaldı. 29 bin 111 kişi hastalığı atlatırken 396 aktif vakanın tedavileri sürüyor. Hastalığı ağır geçiren 11 kişi ise pandemi yoğun bakım servislerinde müşahede altında tutuluyor.

DÜZCE’DEKİ ARTIŞ TABLOYA YANSIYACAK

Düzce’de son haftada hem günlük ortalama vaka hem de aktif hasta sayısında yaşanan bu olağanüstü artış normalleşme adımlarını da tehlikeye atmaya devam ederken Düzce’deki son tablo bugünkü kabine toplantısında değerlendirilecek.  

Bu hafta güncellenecek olan tabloda 100 bin kişiye düşen vaka sayısının 55’ten 77-79 dolaylarına yükselmesi bekleniyor. Düzce’nin mevcut durumda ‘çok yüksek riskli iler’ kategorisine geçmesi beklenmezken mevcut durum ve eğilim önümüzdeki hafta için alarm veriyor.

AŞI TAKVİMİ BİR AYDIR GÜNCELLENMEDİ

Normalleşme sürecindeki en önemli kriterlerden bir olan aşılamada yurt genelindeki yavaşlama eğilimi Düzce’de de kendini gösterdi. 15 Ocak’ta başlayan aşılama seferberliğinde 2 ay geride kalırken en son 12 Şubat tarihinde 65 yaş üstü takvime dahil edildi.

DÜZCE’DE AŞILAMA YAVAŞLADI

Mevcut aşı stoğunun azalması nedeniyle o tarihten bu yana aşılama takvimi güncellenmezken günlük yapılan aşı miktarı da azaldı. Aşılamada ikinci dozu olacak vatandaşlara öncelik verilirken Düzce’de son 15 günlük süreçte yalnızca 5 bin 200 vatandaşa 1. doz aşısı uygulandı. Toplam uygulanan aşı dozu 54 bin 848 olurken birinci doz aşısını olanların sayısı 39 bin 908 oldu. 14 bin 940 vatandaş ise ikinci doz aşısı yapılarak aşı süreçleri tamamlandı.

BÖYLE GİDERSE KIZARIRIZ!

Düzce’deki artışın bu şekilde sürmesi ve günlük vaka sayısının 45’ten 55-60 bandına yükselmesi Düzce’nin ‘yüksek riskli iller’den ‘çok yüksek riskli iller’ kategorisine geçmesine neden olacak. Salgının kontrol altında kalması için kırmızı renge bürünecek olan kentte normalleşme adımları geri çekilebilecekken ek tedbir ve kısıtlamalar gündemde olacak.

Uzman ve yetkililer artışın korkutucu boyuta ulaştığı kentte vatandaşların kurallara uyması yönünde uyarılar yaparken kent genelinde de yeni tip koronavirüs (COVİD-19) tedbir ve kısıtlamalarına yönelik denetimler aralıksız şekilde sürüyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (1)
Mehmet 2 yıl önce
Ya nerde denetim Düzce belediye otobüs leri tıklım tıklım mesafe yok her yer aynı çok yakında birinci olur
22
açık