banner851

banner614

VALİ DAĞLI BİZZAT TAKİP EDİYOR

banner619

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen "Sıfır Atık Projesi" Düzce’de artık tüm kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmaya başladı.

banner846
Gündem 03.12.2019, 11:31 03.12.2019, 16:28
1070
banner844
26 Eylül 2017 tarihinde açılış toplantısı yapılarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürütücülüğünde tüm Türkiye’de uygulamak üzere yola çıktı. Bu kapsamda Düzce’de valilik binası ve kaymakamlıklar başta olmak üzere kademeli olarak uygulanmaya başlayan projenin tüm kurumlara yayılması için düğmeye basıldı. Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın koordinesinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında Sıfır Atık Projesi uygulanmaya başladı.
Düzce Valiliği’nde yapılan açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında “Sıfır Atık Yönetim Sistemi”nin kurulması ve hayata geçirilebilmesi amacıyla başta Düzce Valiliği Hizmet Binası’nda bulunan kamu kurumları olmak üzere, kaymakamlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 2018 yılında atıklar ayrıştırılmaya başlandığı anımsatıldı. Hizmet bürolarında bulunan kişisel amaçlı kullanılan çöp kovalarının kaldırılıp yerine ayrıştırılabilir atıkların, koridorlara yerleştirilen sıfır atık kutularına atıldığı belirtilen açıklama şöyle devam etti:


Düzce’nin Türkiye’de örnek bir il olması amaçlanıyor
“Atıkların kaynağında ayrı ayrı sınıflandırılıp toplanması uygulaması başlamış olup, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında “Sıfır Atık Projesi” hayata geçirilmiştir. Sayın valimiz tarafından, sıfır atık uygulamasının hayata geçirilmesi ve amacına ulaşması için yapılan çalışmalar bizzat takip edilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel de, atıkların ayrı toplanması sisteminin uygulanması ve devamlılığının sağlanması hususunda gerekli özen ve hassasiyeti göstermektedir. Önümüzdeki süreçte ilimizde gerek sıfır atık projesi, gerekse plastik poşet kullanımını azaltmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının destekleriyle farkındalık ve uygulama çalışmaları hızlı bir şekilde devam edecektir. Bu çalışmaların toplumun her kesiminde karşılık bulmasını sağlamak üzere hedefimiz Düzce ilinin Türkiye’de bu konuda örnek bir il olmasını sağlamak ve gelecek nesillere yaşanabilir çevre, marka şehirler ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması ile daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak olacaktır.”


Öte yandan Sıfır Atık Projesi, israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve etkin toplama sisteminin kurulmasını kapsayan atık yönetim yaklaşımı olarak tanımlanıyor.

 
Yorumlar (7)
Memur 2 yıl önce
Vatandaş rumuzu ile yazan kardeşim aynen sana katılmamak elde değil
vatandaş 2 yıl önce
yapılmak istenen şey güzel de memurun altından çöp kovasının toplanması komik geldi bana. memura atık bilincini aşılamak için masasının altından kovasının alınması ile olmamalı.
vatandaş 2 yıl önce
bugün valilikte bir birime gittim. hizmetli odalardan çöp kovalarını topluyordu. sıfır atık işi güzelde memur kalemini açmak istese kalemtraşı ile 50 metre ara ile koyulan kutuların başına mı gidecek ilk okul öğrencisi gibi. bu ülkede iyi şeyler yapılmak isteniyor da bunlar yapılırken komik şeyler yapılmasa. memurun masasının altındaki çöp kovasını almak da nedir
TAMAM DA 2 yıl önce
Tamam çok güzel ayrıştırıyoruz da sonrasında hakkıyla doğru yere iletiliyor mu asıl mesele bu olmalı
Amine 2 yıl önce
Tez zamanda atık kutularının mahallelerimizde da olmasını temenni ediyorum
resul inan 2 yıl önce
işiniz gücünüz göstermelik
ÖNCE SOKAKLARA LAZIM 2 yıl önce
ÖNCELİKLE TOPLUMU BİLİNÇLENDİRMEK GEREKLİ DEĞİLMİ, KURUMLARDA OLMASI KURUM ÇALIŞANLARI İÇİN TAMAM ANCAK VATANDAŞ SOKAKTA YÜRÜRKEN NE YAPACAK O ÖNEMLİ
18°
hafif yağmur