banner851

banner614

VALİLİK'TEN "KIŞ LASTİĞİ" UYARISI

banner619

Düzce Valiliği’nden sürücülere kış lastiği uyarısı geldi. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğunun 1 Aralık’ta başlayacağı hatırlatılarak, araçların denetiminin İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, trafik ekipleri ve belediyeler tarafından yapılacağı bildirildi.

banner846
Gündem 23.11.2017, 12:56 23.11.2017, 15:53
2056
banner844

Kış lastiği zorunluluğunun uygulanacağı tarih aralıklarıyla ilgili duyuru yapan Düzce Valiliği, tedbirsiz araçlara izin verilmeyeceğini bildirdi.

Kış mevsiminde aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi durumlarda trafik güvenliğinin olumsuz etkilendiği vurgulanan açıklamada, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla araçlarda kış lastiği kullanılmasının önemli üzerinde duruldu. Valilik, kış lastiği konusunda şu uyarı ve bilgilendirmelerde bulundu:

“-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği’ne göre şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtların 01 Aralık 2017 – 01 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur.
- Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerinin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerekmektedir.
- Kış lastiği bulunmayan araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecektir.
- Trafik idari para cezası karar tutanağının tebliği işletene yapılacağından, lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerini temin etmek amacıyla araç sürücüsüne güzergâh ve yerleşim yeri bilgilerini de içeren izin belgesi verilecektir. Ayrıca, izin verilen yerleşim yerinin adı trafik idari para cezası karar tutanağında da belirtilecektir.
- Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 65/a maddesinde belirlenen para cezası uygulanacaktır.
- İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, trafik ekipleri ve belediyeler tarafından gerekli denetimler yapılacak, kurallara ve alınan kararlara aykırılıkların tespiti halinde yasal işlem uygulanacaktır.”


Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (4)
cemil 81 4 yıl önce
husisi araclara ceza yok tamam yollarda trafiği kitleyen araçlara bakın yarısı kış lastiksiz takanıda mahsur bırakıyorlar adaletmi bu takanın ne suçu var çıkmasınlar o zaman trafiğe araba alırken para var lastiğe gelince yok.
Ali 4 yıl önce
Aslında özel arabalara takılmasi da lazim
Karara göre 4 yıl önce
Sivil araclar zorunlu deyıl
Kenan 4 yıl önce
Okuduğum kadarıyla ticari olmayan binek araçlarda zorunluluk yok sanırım.