banner851

banner955

VALİLİKTE HAREKETLİ DAKİKALAR

Bolu’da valilik önünde bugün hareketli anlar yaşandı. Göynük ilçesi Himmetoğlu Köyü’nün bazı mahallelerinde yapılan kamulaştırma sonrasında mağdur olduklarını iddia eden köylüler Bolu Valiliği önünde toplanarak Vali Aydın Baruş’tan yardım talep etti. Köylüler ile görüşen Vali Baruş, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkililerinin yarın köylerine gelerek görüşmeler yapacağını söyledi.

Gündem 18.05.2017, 17:04 18.05.2017, 18:41
4343

Göynük’e bağlı Himmetoğlu Köyü'nde termik santralde kullanılmak üzere kömür çıkarmak için yapılan kamulaştırmalar sonrasında bazı köylüler mağdur olduklarını iddia ederek, Bolu Valiliği önünde toplandı. Sabah saatlerinde valilik önüne gelen kadınların da olduğu yaklaşık 50 kişi, evlerinin istimlak edilmesi üzerine kalacak yerleri olmadığını belirterek, Bolu Valisi Aydın Baruş’tan yardım istedi. Köylüler, 20 Mayıs tarihine kadar 18 evin boşaltılması yönünde ihbarname aldıklarını ifade ederek aralarından seçtikleri 3 kişiyi Vali Baruş ile görüşmesi için seçti. 

"Yakından takip ediyorum, hiç endişe etmeyin" 
Yaklaşık 1 saatlik görüşmenin ardından valilik önünde bekleyen köylülere, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkililerinin yarın köylerine gelerek görüşmeler yapacağını belirten Bolu Valisi Aydın Baruş, “Taşınması zaruri olanlara öncelik tanınacak. Daha sonra diğerlerinin ihtiyaçlarını gidermek için arazi bakacağız. Bu konuyu ben yakından takip ediyorum, hiç endişe etmeyin. Bu yıl devlet konut başına 60 bin lira destek veriyor evinizi yapmanız için. Ama bunu bireysel olarak yapmak zor olacağı için siz de razıysanız toplu olarak ihale usulü ile yaptırmak gibi bir kanaate vardık.” dedi.

Süreç hızlandırılacak 
Basın mensuplarına konuşan köylüler ise kömür ocakları nedeniyle köyün bir kısmının acil kamulaştırmadan dolayı istimlak edildiğini belirterek, "Fakat bizim gidecek bir yerimiz ya da çadır kuracak bir arazimiz olmadığı için ve makineler de kapımızın önüne dayandığından vali beyden yardım istemeye geldik. Vali bey de bize daha önce söz vermişti. Bizim evimiz yapılmadan kimsenin bizi mağdur etmeyeceğini söylemişti. Himmetoğlu Köyü’nün Aşağı ve Orta Mahallelerinin bir kısmı, toplam 65 hane var yıkılması gereken. Bunlara yer tahsis edildi fakat resmi işlemleri bitmediğinden dolayı hiçbir şey yapılamadı. Vali bey Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve kaymakamlıkla görüştü. Onlar da hızlandıracaklarını söylediler.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız