banner851

banner614

VATANDAŞ FELAKETİN FARKINDA AMA…

banner619

Düzce şehir merkezinin olası bir depremi daha kaldırmayacağı ve şehirleşme için en uygun bölgenin Kalıcı Konutlar mevkii olduğu yönünde yapılan açıklama sonrası sokaktaki vatandaşa mikrofon uzattık ve ilginç cevaplar aldık. Şehir merkezinde oturmaktan mutlu olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Düzce’nin şehir merkezi artık taşınmaz, öleceksek de burada öleceğiz” fikrinde birleşti.

banner846
Gündem 27.04.2017, 17:46 27.04.2017, 17:48
3718
VATANDAŞ FELAKETİN FARKINDA AMA…
banner844

1999 yılında meydana gelen 2 büyük depremin ardından uzmanların Düzce için yaptığı “Şehir merkezi olası bir depremi daha kaldıramaz. Mevcut yoğunluğun üzerine her gün yoğunluk ekleniyor. Şehir merkezi, zemini daha sağlam olan Kazukoğlu ve Kalıcı Konutlar Bölgesi’ne taşınmalı.” uyarılarına karşılık şehrin göbeğinde yapılaşma hız kesmeden devam ediyor.

Son olarak Öncü TV’nin Platform programına konuk olan Düzce Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Latif Onur Uğur’dan gelen “Mevcut şehir merkezi olan yerde şehir merkezi olmamalı. Olası bir depremde tehlike var. Bunu bile bile şehir merkezine yatırım yapmak nasıl bir tutumdur bilmiyorum.” açıklaması ile gözler bir kez daha tehlikeli bölge olarak görülen şehir merkezine çevrildi.

Biz de Düzce sokaklarına çıktık ve vatandaşlara uzmanların uyarılarını aktararak, “Siz ne düşünüyorsunuz?” diye sorduk. Mikrofon uzattığımız vatandaşların büyük çoğunluğu şehir merkezinin farklı mahallelerinde ikamet ettiklerini belirterek, buradan başka bir yerde yaşamak istemediklerini ifade etti. Ayrıca “Öleceksek burada ölürüz, başka bir yere gitmeyiz.” fikrinde birleşti.

“Şehir merkezinin kalkması için imkan yok”
Muhittin Erdem isimli bir vatandaş Uzunmustafa Mahallesi’nde oturduğunu ifade etti. Uzmanların yaptığı uyarı ile ilgili şunları söyledi:

“Ben Uzunmustafa’da oturuyorum ne yapmamız gerekiyor? Allah’a karşı gelemeyiz o ne isterse o olur. Bu şehir merkezi nasıl kalkar buradan? Kalkması için imkan yok. Yıkılırsa Allah’tan kaçılmaz o ne verirse onu çekeceğiz biz. Zengin parasını verir kurtulur, fakir de ölür kurtulur başka imkan yok.”

“Ölümden kurtuluş yok”
Erdem’in arkadaşı Yakup Narin ise şu ifadelerde bulundu:

“Şehir merkezinin buradan kalkması mümkün değil. Bu koca şehir Kazukoğlu, Kalıcı Konutlar mevkiine sığmaz ki. Önceki depremde köylerine gitti yeri olan. O taraftaki vatandaş da bu tarafa geliyor şehri özlüyor. Zengin olur, müstakil evini yapar gider oturur ama olmayan da canıyla öder. Ölümden kurtuluş yok.”

“Burada büyüdük kopamıyoruz”
Kalıcı Konutlar’da oturan ancak tehlikeyi bildiği halde Düzce şehir merkezine gelmeyi düşündüğünü kaydeden başka bir vatandaş ise şöyle konuştu:

“Ben Kalıcı Konutlar’da oturuyorum. Her taraftan fay hattı da geçmiyor ki hastane tarafı birinci derece deprem yeri. Herkesin terk etmesi gerekiyor deniliyor ama kimse de terk etmiyor. Geri dönmeyi hepimiz istiyoruz. Halk da bilinçlendiriyor ama biz dinlemiyoruz halk olarak. Suç biz de. Ben bile düşünüyorum tekrar gelmeyi. Burada büyüdük kopamıyoruz. ”

“Öleceksek de burada öleceğiz artık”
Düzce’nin şehir merkezine kat izninin üç kattan fazla verilmemesi gerektiğini savunan bir diğer vatandaş ise şöyle söyledi:

“3 kattan fazla vermeye başladılar izin şikayetçiyiz o yüzden. Belki paramız olsa biz de yapacağız belki ama yapılmamalı. Düzce’nin merkezini 3 kattan fazlası kaldırmaz. Ben de merkezde Aziziye Mahallesi’nde oturuyorum 2 katlı evim var. Ben evimi yeni yaptım 60 küsür yaşındayız eşimle. Öleceksek de burada öleceğiz artık.”

Yorumlar (11)
trcp81 4 yıl önce
bunlar ölmeyi bayılmak zannetmişler galiba ogün geldiğinde kaçacak delik arasınız bulabilirseniz tabii.(DEPREMLE ŞAKA OLMAZÇ)YAŞADIK BUNLARI (ALLAH)BİDAHA GÖSTERMESİN AMA DÜZCE NİN ŞANSI BU..SAYGILAR
vtnd 4 yıl önce
Düzce merkez verimli tarım arazısidir. Depremden sonra belli bir rant kısmı ve siyasiler olmasaydı, Yeni yerleşim yeri olarakda kalıcı konutlar tarafında tam anlamıyla şehirleşme olsaydı. insanlar bu deprem korkudan biraz daha uzaklaşırdı.
Mustafa Öktem 4 yıl önce
Galiba birilerinin Ankara istikametinde yerleri var değerlenmesini istedikleri.
Şaşırmayın 4 yıl önce
Konuralp'te 18 Kat var Ve dahası 32 kat diyorlar Düzce'de sen 5 kat yapıyorsun Burası deprem bölgesi konular değil Böyle bir saçmalık olamaz bu insanların canına kimsenin kastı olamazsınız
duzce 4 yıl önce
Birakin bu isleri duzcede 1350 tane hasarli bina var hangi yetkilinin umrunda insanlar oldumu biraz uzulur gibi yaparlar unuturlar
murti 4 yıl önce
bre muhteremler eviniz sağlam ise niye ölesiniz.saglam değilse dünya kadar bina yapıldı hepside deprem yönetmeliğine uygun oralarda oturmaya bakın unutmayın deprem öldürmez ama çürük ev öldürür..
Arnavut 4 yıl önce
Ben depremde göçükten çıktım.Benim çıktığım yerde 23 kişi Rahmetli oldu.Bana sorarsanız bizde kalıcı konutlardan başka hiçbiryerde yaşayamayız.Burda çok mutluyuz.Rabbim bu fırsatı tüm halkımıza verdi fakat iyi değerlendiremedik.
düzceli 4 yıl önce
bu kadar kaderci olmayın neden japonyada depremde ölen olmuyor adamlar önlemini alıyor. not: merkezden ev almayın alacaksanız düzce şehir mezarlıgından yer alın dah mantıklı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın