banner851

banner614

VEKİL YILMAZ BAKAN’A SORDU

banner619

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, her yeni eğitim-öğretim döneminde tartışma konusu olan “yardımcı kitap” sorununu meclis gündemine taşıdı. Okulların açılmasıyla öğretmenlerin velilere kaynak kitap aldırdığını belirten Vekil Yılmaz, önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan ancak kullanılmayan kitaplara harcanan paraları sorguladı ardından Bakan Ziya Selçuk’tan sıraladığı 6 soruya yanıt istedi. Diğer taraftan bakanlık okullarda ek kaynak kitap aldırılmasının yasak olduğunu bildirse de veliler bu kitapları almaya mecbur bırakılıyor.

banner846
Gündem 08.10.2019, 13:45 08.10.2019, 16:02
2117
banner844

 ‘Yardımcı kitap’ konusunu irdeledi
MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, bu kez gündemine eğitimdeki sorunları aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması üzere yazılı soru önergesi sunan Milletvekili Yılmaz, öğretmenler tarafından velililere dayatılan ‘yardımcı kitap’ konusunu irdeledi. Bilindiği gibi her eğitim-öğretim dönemi başlangıcında özellikle orta ve lise öğrenimi gören öğrencilerden ’daha iyi ve kapsamlı’ olduğu gerekçesiyle öğretmenleri tarafından isimleri verilen kitapların alınması isteniyor. Çocuklarının iyi bir eğitim almasını isteyen anne-babalar da bu talebe karşı koymuyor ancak bir yandan da ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz olarak dağıttığı kitaplar ne işe yarıyor?” sorusuna yanıt arıyor. İşte yıllardır süregelen gelen bu sorunu mecliste gündeme getiren Milletvekili Ümit Yılmaz, Bakan Selçuk’tan 6 soruya yanıt vermesini istedi.
MHP Milletvekili Ümit Yılmaz’ın bakanlık tarafından dağıtılan kitapların basımı için harcanan paralar ve bu kitapların ne amaca hizmet ettiği üzerinde durduğu önergesi şu şekilde:

13 yılda yaklaşık 5 milyar TL harcandı
“Resmi verilere göre Milli Eğitim Bakanlığı 2003 yılında uygulanmaya başladığı ücretsiz ders kitabı temini projesi kapsamında 2003-2015 yıllarını kapsayan dönemde, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine 1 milyar 585 milyon 654 bin kitap dağıtıldı. Bu kitaplar için 2 milyar 536 milyon 957 bin 457 lira ödendi. Lise kademesinde ise ücretsiz ders kitabı uygulamasının başladığı 2006’dan bugüne kadar basılan 621 milyon 338 bin 705 kitap için 1 milyar 163milyon 251 bin 448 lira ödendi. Bakanlığın ilkokul, orta okul ve lise kademelerinde, 13 yılda dağıttığı 2 milyar 206 milyon 992 bin 811 ders kitabı için ödediği miktar, 3 milyar 700 milyon 208 bin 905 liraya ulaştı. 13 yılık ortalaması üzerinden 2019 rakam verileri yaklaşık 4 milyar 850 milyon yaklaşık 5 milyarlık bir bütçe gideri demek.
“Okullarda bu kitaplar kullanılmakta mıdır?”
 Bu kapsamda

  1. Okullarda bu kitaplar kullanılmakta mıdır?  Yoksa kapağı açılmadan kalorifer ve geri dönüşüm sistemleri eğitimine mi havale edilmektedir?

  2. Orta öğretim ve üniversite merkezi sınavlarda bu söz konusu ders kitaplarından sorular hazırlanıyor mu? Soru çıkma yüzdesi kaçtır?

  3. Şayet bu kitaplar kullanılıyor ise, neden velilere özel yayın evlerine ait kitaplar fazlasıyla aldırılmaktadır? Bunun sorumlusu milli eğitim kitaplarının kullanılmaması ve soruların yoğunlukla bu kaynaklardan hazırlanmaması olabilir mi?

  4. Düşük gelirli bölgelerde, alım gücü düşük ailelerin mecburen kullanmak zorunda olduğu, lakin diğer bölge ve ailelerin farklı kaynaklardan faydalanabilmesi, merkezi sınavlarda, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğine aykırı mı? Değil mi?

  5. Eğitim ve öğretim amaçlı kullanılabilirliği yıllardır tartışılmasına rağmen belli kişi ve zümrelerin bu kitap üretimi ve basımından 2017 yılına kadar hangi yayın evleri ne düzeyde getirim elde etti?

  6. Eğitim ve öğretim amaçlı bu kitapları devlet adına basan yayın evleri diğer taraftan kendilerine ait kitapları da basması kitapların niteliği açısından fırsata ve imkan eşitliği ile ne derece örtüşmektedir?”

Yorumlar (29)
Musa demirci 2 yıl önce
Eğitim sisteminin carpikligindan devletin verdiği kitabı devletin memuru bu yetersiz diyor bize söyleyeceğini kitabı bastıran kuruma söylesene düşünebiliyor musunuz kendi yaptıklarını kendileri beğenmiyor yazık
Öğretmenden başka herkes 2 yıl önce
Kaynak kitap alınması neden sorun anlamak çok zor bu devlet elbette ders kitabı dağıtıyor, öğretmenlerde oradan derslerini işliyor.Lgs ayt tyt gibi sınavlar çok çok seçici ve zor o sebeple çocukların iyi ve sıkı hazırlanması lazım değil mi
81 numaralı adam 2 yıl önce
Sadece bu yıl devlet okuluna giden 3 çocuğum için 4.250,00 tl ek kitap aldım. Devletin verdiklerini her sene olduğu gibi kapağını açmadan geri dönüşüme göndereceğim. Bana da yazık devletin kaynaklarına da yazık yazık çok yazık .....
Ee 2 yıl önce
Çok dogru bir konuya parmak basmis.tebrik ederim
vatandaş 2 yıl önce
Eğer okul kitaplarını açıp bakarsanız yetersiz olduğunu biz velilerde görebiliriz.Malesef ne konu anlatımı açısından nede örnek soru açısından bomboş.
Eğitimci 2 yıl önce
Düzce küçük yer, burda herkes birbirinin ayağına sıkıyor. Sınava hazırlanan bir öğrenci 9 ayda ortalama 40 bin soru çözmelidir, EBA ve kitaplarda toplam soru sayısı 10 bin civarıdır, 30 bin soruyu öğretmen mi yazsın?
YORUMSUZ 2 yıl önce
boş yapma hoca doğru bir eğitimle 5 bin soru bile fazla. eğitmediğin öğrenciyi soruyla zaten eğitemezsin.
murat 2 yıl önce
çok doğru bir soru bakanlığın sıraların üstüne koyduğu kitaplar neden kullanılmıyor kulanılmıcaksa neden basılıyor
Vatandaş 2 yıl önce
Öğretmenler de keyfinden aldırıyor sanki kitapları,meb içi bomboş kitapları dağıtıyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın