banner614

“VİRÜSÜ YAYAN ÇİN, AŞIYI BULAN YİNE ÇİN”

banner619

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele için sözleşme yapılan Çinli SinoVac firmasının geliştirdiği Kovid-19 aşısının ilk kısmının Türkiye'ye 11 Aralık'tan sonra gelmesi bekleniyor. Bu süreçte aşıların güvenilirliği tartışmaya açılırken, Öncü Haber ekibi de Çin aşısı ile ilgili sokağın nabzını tuttu. Görüşlerini aktaran Düzceli vatandaşların büyük bölümü, aşıya güvenmediklerini ve yaptırmayacaklarını söyledi.

Gündem 07.12.2020, 17:30 07.12.2020, 17:52
2359
banner785

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin sözleşme yaptığı Çinli SinoVac firmasının geliştirdiği Kovid-19 aşısının ilk kısmının 11 Aralık'tan sonra gelmesinin beklendiğini açıkladı. 

Bu açıklamanın ardından, aşıların güvenilirliği, kimlere ne zaman yapılacağı, aşı için ücret ödenip ödenmeyeceği konuları tartışılmaya başlandı. Öncü Haber ekibi de aşı konusunda görüşlerini almak için Düzceliler’e mikrofon uzattı. Vatandaşların çoğu Çin üretimi Kovid-19 aşısına güvenmediklerini dile getirdi.

İşte Düzce halkının Çin aşısı ile ilgili cevapları:

“Çin aşısı konusunda kararsızım”

Can Ağırbay: “Ben Çin aşısına güvenmiyorum. Yani ben kararsızım Çin aşısı konusunda. Ne kadar güvenilir olduğuna pek emin değilim. Devlet büyükleri ‘İlk biz yaptıracağız’ diyor mesela, fakat onların yaptıracağı aşı ile halka yapılacak aşının aynı olup olmayacağı ne malum? Yani benim şüphelerim var bu konuda.”

“Çin aşısına hiç güvenmiyorum. Türkiye kendi aşısını kendisi üretmeli”

Samet Keskin: “Ben Çin aşısına hiç güvenmiyorum. Bana bir güven sağlamıyor. Bana göre Türkiye kendi aşısını kendisi yapmalı. Bu nedenle Çin aşısını yaptırmayı düşünmüyorum.”

“Çin aşısı ile ilgili endişelerim var”

Talha Yönden: “Ben Çin aşısına hiç güvenmiyorum. Bu aşı ile alakalı zaten kafamda endişeleri olan birisiyim. Daha doğrusu hiç Çin’e güvenmiyorum. Geçen gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu aşıyı ben yaptıracağım diye bir açıklama yaptı. Yani bunu canlı canlı gösterirlerse, belki emin olsam, aşının içindeki maddeleri bilirsek, belki yaptırırım, ama şu anda yaptırmayı düşünmüyorum.”

“Çin aşısına güvenmiyorum”

Alperen Çalışkan: “Ben şahsen Çin aşısına güvenmiyorum. Ama sağlık için belki yaptırabilirim. Eğer bizim bilim insanları bir aşı üretirse, bu aşı daha güvenli olur.”

“Çin aşısı konusunda bir belirsizlik var”

Muhsin Yılmaz: “Bu konuda ben de bir belirsizlik var. Herkes gibi bende de Çin aşısı konusunda belirsizlik var. Ben bu konuda kararsızım.”

“Çin aşısına güveniyorum ve vurduracağım”

Yılmaz Yalçın: “Ben Çin aşısına güveniyorum. Bu en başta sağlık çalışanlarına, devlet büyüklerine vurulacak. Onlara iğne vurulduktan sonra, salgının önüne geçmek için bize de vurdurmak düşer. Çünkü bir an önce bu salgının önüne geçilsin.”

“Kimseye Çin’de üretilen aşıyı yaptırmayı tavsiye etmem”

Gürçay Çapar: Ben Çin aşısına kesinlikle güvenmiyorum. Koronavirüsü de onların çıkarttıklarını tahmin ediyorum zaten. Tahminimce, nüfusu azaltmak için çıkartılmış bir virüs. Aşısına da güvenmiyorum. Ben kesinlikle yaptırmayacağım, kimseye yaptırmayı da önermem.

“Virüsü çıkartan Çinliler, aşıyı bulan yine Çinliler”

Evren Kırca: Ben kişisel olarak yakınlarıma ve çevreme Çin aşısını yaptırmamalarını tavsiye ediyorum. Sonuçta bu virüsün kaynağı Çin, aşısını bulan da Çin. Kaynağı tarafından çıkartılan bir aşının ne kadar güvenilir olduğu şüpheli. Onun için yaptırmam, yaptırmak isteyenlere de tavsiye etmem. Sonuçta, ne olduğunu bilmediğimiz bir virüs. Henüz bu virüsün ne olduğunu bilmezken, aşısının birden ortaya çıkması, insanların aklını karıştırıyor.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (6)
DÜZCELİ 2 ay önce
Allah sağlık personelimizin yardımcısı olsun hepsinden Allah razı olsun
Korona 2 ay önce
Bizim hıfsı şifa hastanemiz ne oldu. Dünyad aşı konusund en iyilerindendi. Tabi kpatıldı. Şimdi Çin . Ne iyi yptınızda güvenelim.Allah sorcak
VAY HALİMİZE 2 ay önce
SOKAKTA BOS BOS GEZİP VİRİSÜ YAYIYOLAR BİRDE AŞIYA LAF EDİYOLAR.DÜZCELİNİN AŞIYADA VİRÜSEDE İNANMADIĞI BELLİ.VAKALAR TAVAN YAPTI.BİLİM İNSANLARINA GÜVENMİYOSUNUZ NİYE EN UFAK SEYDE DOKTARA KOSUYOSUNUZ??
Osman 2 ay önce
Aşı gelsin de Çin'den de gelse olur. Hastalığın ciddiyetini anlamayanlar bık bık etmiş.
Canberk 2 ay önce
Güvenmeyen yapdirmaz.neden soruyorsunuz ki.
Kovitli 2 ay önce
Suan kovit hastasıyım bilsem ki düzeltecek çin Yunan Amerika kim olursa olsun ilacı içer aşıyı olurum nefes alırken boğazım yanıyor öksürük bitkinlik göğüs ve sırt ağrısı ne ararsan var hafife almayın çok zor bu hastalık
10°
hafif yağmur