banner614

YAKIN ZAMANDA MECLİSTE OLACAK

banner619

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü açıklamaları sonrası Türkiye'nin gündemine oturan sosyal medya düzenlemesi, yakın zamanda Meclis'te olacak. Yeni düzenlemeye göre BTK, 'kamu yararı gözeterek' Netflix ve Whatsapp'ı engelleme yetkisine sahip olacak.

banner846
Gündem 02.07.2020, 14:14 03.07.2020, 12:33
1382
YAKIN ZAMANDA MECLİSTE OLACAK
banner844

Hükümetin 15 Temmuz'a kadar çıkarmayı hedeflediği sosyal medya düzenlemesinin detayları belli oldu. Buna göre, WhatsApp, Netflix, Telegram gibi uygulamaları engellenmenin önü açılıyor. Öte yandan, Facebook, Twitter, Instagram ile YouTube gibi sosyal ağlara, Türkiye'deki kullanıcılarının verilerini Türkiye'ye taşıma zorunluluğu getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün "Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz" dedi.

Uluslararası sosyal medya mecralarının Türkiye'de ofisleri olması, bunlar üzerinden idari ve mali yapılanmalarının ve içeriklerin kontrol edilmeleri gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda kapsamlı bir yasal düzenleme üzerine çalışıldığını duyurdu.

KULLANICI BİLGİLERİ TÜRKİYE'DE OLACAK

Çoğunluğu ABD merkezli olan sosyal medya şirketleri, kullanıcılara ait e-posta, telefon numara gibi bilgileri ABD'de tutuyor ve hükümetlerle bunları paylaşmıyorlar. AK Parti iktidarı üzerinde çalıştığı yasal düzenlemeyle bu bilgilere kolayca ulaşmanın önünü açmaya çalışıyor. Buna göre, sosyal ağ sağlayıcılarına, Türkiye'deki kullanıcıların verilerini Türkiye'de barındırmakla yükümlü tutulacak.

BTK, gerekli gördüğü hallerde, sosyal medya sitelerinin Türkiye'deki ofislerine polis/jandarma eşliğinde giderek denetim yapabilecek veya yaptırabilecek. Verileri Türkiye'de bulundurmayan şirketlere 1 milyon liradan 5 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

İÇERİKLER SİLİNMEZSE CEZA VERİLECEK

Sosyal medya siteleri mahkemelerin verdiği içerik kaldırma kararlarını genellikle uygulamıyor ve sadece Türkiye'den görünmez kılıyorlardı. Twitter'da birçok hesaba Türkiye'den ulaşılamazken, aynı şekilde Youtube'da da bazı videolar izlenmiyor. Üzerinden çalışılan düzenleme ile hukuka aykırılığı hâkim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içerikleri bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan veya içeriğe erişimi engellemeyen sosyal ağlar tazminat ödeyecek.

MAHKEME KARARI OLMADAN SİLME TALEBİ

Düzenleme vatandaşların da sosyal medya sitelerinden içerik kaldırma talebinde bulunmasının önünü açıyor. Yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 72 saat içinde cevap vermeyen sosyal ağlar 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası ödeyecek. Sosyal ağlar, vatandaşlarına başvurulara ilişkin istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren raporları üç ayda bir BTK'ya bildirecek.

Yorumlar (10)
Hawkie 12 ay önce
Bu düzenleme yapılsada firmalar burada bilgi tutmayabilir, tutmaları ciddi maliyet. Havire ceza kesersen ofislerini de kapatırlar. Yasakçı zihniyet ile ancak ülke geri gider.
Salih 12 ay önce
Haberi bile düzgüb okumayan insanlar birde yorum yapmışlar sizin verileriniz amerikanın elinde artık Türkiyede kalınacak ve bir süre sonra silinecek adamlar nerde ne yemek yediğiniz yemeği bile biliyorlar
M. C 12 ay önce
Arkadaşım size oymoy yok bundan sonra. Kore’ye çeviriyorlar memleketi. Hiç mi muhalefet olunmayacak. Artık ne dersen de direk yargıya. Damadın basımıza açtığı işlere bak!
social media 12 ay önce
ABD gibi hür medeni birinci sınıf bir ülke hiçbir zaman Kuzey Kore'nin Orta Doğu şubesi bir ülkeye temsilcilik açmaz :) :)
Dostlar diyari 12 ay önce
Satsak bin ne suçu var arkadaslar
hamza 12 ay önce
siz once soz verdiginiz vahsice oldurulen cocuk katillerine vatan hainlerine tecavuzculere idam yasasini cikart yemiyor galiba bosbos isler cok onemliydi bunlari kapatmak oy verenlere sasiyorum hele ki Belediye icin oy verenler vicdan kalp rahahat mi
Duzceli 12 ay önce
Ahlâk dışı herşey engellensin yasaklansın
Enes 12 ay önce
Saçmalayacak baska bisey bulamadınız gerçekten tebrikler. Çok özgür bir ülkede yaşıyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın