banner851

banner614

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR!

banner619

Çalıştığı iş yerinde mesai arkadaşlarının dedikodusunu yapan işçi, tazminatsız şekilde kovuldu. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin emsal kararında dedikodu geçerli fesih nedeni sayıldı.

banner846
Gündem 15.09.2019, 12:39
4174
YARGITAY'DAN EMSAL KARAR!
banner844

Çalıştığı işyerinde mesai arkadaşlarının dedikodusunu yapan işçi, tazminatsız şekilde kovuldu. Mahkemenin yolunu tutan işçiye kötü haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme, mesai arkadaşlarına iftira atan, onların dedikodusunu yapan işçinin tazminatsız şekilde kovulmasının önünü açtı.

Yaklaşık bir buçuk yıldır çalıştığı iş yerinde, Z.T. ve T.Ö. isimli çalışanların dedikodusunu yapmakla suçlanan işçi, kovuldu. İş Mahkemesine dava açan işçi; iş yerinde uyumlu biri olduğunu, iş akdinin İş Kanunu'nun 25/II-d. maddesi gereği feshedildiğini, ancak feshin haksız olduğunu kaydetti. İş yerinde konuşmanın dedikodu mahiyetinde olmadığını, iş yeri çalışma barışını bozmadığını, iş yerinde gruplaşmaların ve konuşmaların olmasının insanın doğası gereği olduğunu öne sürdü. İş akdinin haksız gerekçelerle feshedildiğini savunan işçi, bu sebeple kendisine kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesini talep etti.

İşveren avukatı işçinin hakaret ettiğini iddia etti

Davalı işveren avukatı ise, davacının, Z.T. ve sorumlu T.Ö. arasında duygusal bir ilişki olduğunu iddia ettiğini, Z.T.'ye hitaben "Amirin yalakası. Dost hayatı yaşıyorsunuz, seni onun için koruyup gözetiyor" demek suretiyle iftira atıp hakaret ettiğini iddia etti.

İki iş arkadaşıyla ilgili sözleri eleştiri sayılmadı

Mahkeme, olayın geçerli feshe dayanak yapılabileceği, bu sebeple davacının kıdem ve ihbar tazminatı alabileceğine hükmetti. Kararı davalı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı. Kararda, "İşçinin İş Kanunu'nun 25. maddesi kapsamında değerlendirilecek ağır sözleri, işçi, işverenin veya vekilinin tahrikleri sonucu söylemesi, geçerli fesih nedeni sayılmalıdır. Yapıcı ve objektif ölçüler içerisinde belirli bir uzmanlık alanı ile ilgili eleştiri ya da işletmedeki bozukluk ya da uygunsuzluklara ilişkin eleştiri söz konusu olduğunda geçerli fesihten bahsedilemez. Somut uyuşmazlıkta; dosyadaki bilgi ve belgelerden davacının iş arkadaşı kadın işçi Z.T.'ye 'amirin yalakası, dost hayatı yaşıyorsunuz, seni onun için koruyup gözetiyor' dediği, bunun ilgili olarak işverene verilen şikayet dilekçelerinden anlaşılmaktadır. Davacının, evli olan Z.T. ve T.Ö.'nün aralarında dost hayatı yaşadıklarına dair dedikodular yaptığı ve bu hususun yönetime intikal ettiği anlaşılmaktadır. Davacının bu davranışı 4857 sayılı yasanın 25/II-D maddesi gereği iş yerinde başka bir işçiye sataşma olup, işverene haklı fesih imkanı vermektedir. İş akdi haklı olarak feshedilen davacının kıdem ihbar tazminatının reddi gerekirken kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın açıklanan sebepten dolayı bozulmasına oy birliğiyle karar verildi" denildi. (sondakika.com)
 

Yorumlar (6)
Otobus soforu 2 yıl önce
Belediye otobus soforleri 98 tane evet 98 tanesi de dedikoducu hanim efendilerden beterler ama bu isten atilcak anlamlarina gelmiyor senin akrabani bayira karsi mi yatirdi o soforler de atin isten diyon ne derdiniz var soforler sizene soktu
Adore81 2 yıl önce
yüksek mahkemenin sayın üyeleri güncel hayatta davalının belirttiği gibi kollamaların (!) olduğunu gözardı etmiş olmalı yokmu duygusal bağ menfeati sanki iş yerleri devlet kurumları kimse farkına varmıyomu.işverene ne şahsı korumak! kovmak
Isimsiz 2 yıl önce
Isverene bi kozdaha
calışan 2 yıl önce
şimdi patronlar işcileri yanına cağırır ben şu kişiyi işten cıkarıcam der piskokojik baskı uygular işcinin huzurunu bozar sonra işyerinin ortamını bozuyor die işcilerine emir verir o kişiyi işten cıkartırlar hiç bi hak ta talep edemez
İyi haber 2 yıl önce
Bunu belediyenin tesislerinde bir an önce uygulamak gerek zaten haketmeden çalışan çalışıyomuş gibi yapan çok en azından ihtiyacı olanlar çalışır belki boşta kimsenin tanıdığı kalmadıysa
Belediyeden 2 yıl önce
Ulaştırma müdürlüğünde dedikoducu şöför çok hemen işten atabilirsiniz zaten her günü belediyeye zarar veriyor bu kişilerin.Araştırın kiralık araçlar korunup kollanıyor,öz malı otobüsler her gün şöför hatasından masraf yapılıyor.