banner851

banner614

YARIN BERAT KANDİLİ

banner619

Ramazanın müjdecisi kabul edilen Berat Kandili yarın idrak edilecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerdeki toplu ibadet ve faaliyetlere ara verilmesi nedeniyle Düzce’de yaşayan vatandaşlar Berat Kandili'nde evlerinde ibadet ve dua edecek.

banner846
Gündem 06.04.2020, 11:40
2202
YARIN BERAT KANDİLİ
banner844

Ramazanın müjdecisi kabul edilen Berat Kandili yarın idrak edilecek.

Berat Kandili, 25 Şubat'ta başlayan "üç aylar"ın ikincisi şaban ayının 15'inci gecesine denk geliyor.

İslam inancına göre "berat", günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor. Hazreti Muhammed'in, Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

"Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur."

Diyanet İşleri Başkanlığının koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerdeki toplu ibadet ve faaliyetlere ara verilmesi nedeniyle Düzce’liler, Berat Kandili'ni evlerde ibadet ve dua ederek idrak edecek.

Yorumlar (1)
sçavuş 1 yıl önce
Cuma Namazları da bu şekilde kılınsa. Yatsı namazlarından sonra okunan duaya Amin dediğimiz gibi Cuma günleri de evlerden "Uydum İmama" dense. Çoğu Camilerde cemaat İmamı görmüyor, esnaf dükkanından Cuma namazı kılıyor.
21°
parçalı az bulutlu