banner851

banner614

YARIN HÜKÜMETE SUNULACAK!

banner619

Çalışma Bakanı Mehmet Müezinoğlu'ndan kıdem tazminatı ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Müezzinoğlu, "Kıdem tazminatı düzenlemesi yarın hükümete sunulacak." dedi. Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik bir soruya da cevap veren Müezzinoğlu, "OECD ülkeleri arasında emeklilik yaşı 65 yaşından önce tek bir ülke yok. Şuan emeklilik yaşını yukarı çekmeye çalışıyoruz. 2036 yılında Türkiye kadınlar 58, erkeklerde 60'dan önce emekli olamayacaklar." ifadelerini kullandı.

banner846
Gündem 28.05.2017, 11:19 28.05.2017, 16:50
8301
banner844

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kanal 7'de katıldığı Başkent Kulisi programında önemli açıklamalarda bulundu. Haber7.com'da yer alan habere göre; istihdam seferberliği ile birlikte 2017 yılında yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlandığı bilgisini veren Müezzinoğlu, böylece yıl sonuna kadar işsizlik rakamlarını çift haneden tek haneye indirmeyi hedeflediklerini söyledi. Müezzinoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle: 

FETÖ'nün siyasi ayağı: Var mı, yok mu?
AK Parti'nin 2015 yılında seçilmiş bir milletvekili gözaltına alındı. Bu anlamda bizim bunu gizlememiz gibi bir konu olamaz. Bu konuda kimin elinde belge varsa versin. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinde belge varsa versin gerekeni yapalım. Yapmazsak konuşsun. Yalanı söylüyor. Toplum bunun yalan olduğunu 10 gün sonra anlıyor. 

Kamudan ihraç edilenler
FETÖ soruşturmaları kapsamında kamuda çalışan 140 bin 901 kişi hakkında işlem yapıldı. Bunların 102 bini ihraç edildi. 38 bin 772 kişi açığa alındı. 32 bini ise görevine iade edildi. 

Kıdem tazminatı
Türkiye'de şuanda çalışanların yüzde 80'ni kıdem tazminatı sorununu yaşıyor. Böyle bir yapının sürdürülmesi daha fazla mümkün değil. Bu çalışanın hakkı. Korunmalı ve güvence altında olmalı. Bu güvence iş verenin himayesinde toplanıyor. En iyi iş veren bile zora girdiği zaman burada mağdur olan yine çalışan oluyor. Bu mağduriyeti gidermek için bir fon oluşturacağız. Burada iş veren işçinin hakkettiği parayı fona yatıracak. Bu konuda yolun başındayız. İlgili bakanlıklarla teknik çalışmalar tamamlandı. Düzenlemeyi yarın Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Onay alınırsa sahaya çıkacağız.

En geç yıl sonunda tamamlanacak
41 yıl önce hazırlanan iş kanununda bir fon kurulması öneriliyor. Ama biz bunu kuramamışız. Yüzde 80 mağduriyet yaşıyorsa bundan yararlanan büyük bir kitle var demektir. Çalışanın hakkını koruyabileceğimiz bir yapı oluşturacağız. İki üç ay için bunu başarmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna da kalabilir. 

Kamu personeli reformu
657 sayılı kamu personeli kanunu sadece çalışana güvence sağlıyor. Bütün sistemi sadece bu güvenceye dayandırırsak büyük bir yanlışlık yaparız. 30 yıl önce avukat olarak başladıktan sonra hukuk nereye gidiyor diye takip yapılmazsa sıkıntı olur. Aslında bu reform önerisinin çalışandan gelmeli. Güvence tabi ki olmalı ama yeterli değil. Liyakat, kendini geliştirme vs... Kamu sendikalarının güvencenin yanı sıra yeni önerileri olması gerekiyor. Devlete kapağı atayım gerisi önemli değil mantığından kurtulmamız gerekiyor. 80 milyonu bu mantığa mahkum etmemiz doğru değil. Bu konuyu henüz Meclis gündemimize almadık ama çalıştaylarımızda bunu konuşuyor, tartışıyoruz. 

Yaşa takılan emekliler
Gelişmiş ülkelerde ortalama emeklilik yaşı 72 bizde daha yeni 52 oldu. Bu ülkeler emeklisine 17 yıl maaş öderken biz 27 yıl maaş ödüyoruz. Bunu yapmak istersek gençlerden alarak devam edebiliriz. Bu sistemi sürdüremeyiz. Genç nüfusun çalışma geleceği için emekli yaşını düzenliyoruz. 65 yaşından önce emeklilik olan tek bir ülke yok. Almanya şuanda 67'yi tartışıyor. 2036 yılında kadınlar 58, erkeklerde 60'dan önce emekli olamayacaklar. Biz ortalama 52 olan emekli olma yaşını daha yukarı çıkarmamız gerekiyor. Biz bugün yaşa takılmayı kaldırsak bütçeye 450 milyara mal oluyor. 

Yorumlar (14)
mezarda emeklilik 4 yıl önce
Türkiyede ortalama yaş 65/70 yaş zaten.vekillerde bu karara uysun..yıl ve yaş getirilsin..20 yıl vekillik yapma zorunluluğu ve 65 yaş getirilsin.Bu yaştan sonra sağlıklı düşünemiyolar.
Adnan 4 yıl önce
Ben bir pire için yorgan yakarım bu millete az bile referandumda evet dediler itiraz hakkı bile kalmadı. Daha ne yasalar çıkacak. Çıkarın çıkartın. Millet bunu da yer
UTANÇ VERİCİ 4 yıl önce
BAKANIN YAPTIĞI AÇIKLAMALARDAN BİR AK PARTİLİ OLARAK ARTIK UTANIR VE TİKSİNİR HALE GELDİM. SORUN BAKALIM GENÇLERE ONLARDA SİZİN GİBİ DÜŞÜNÜYORLARMI. HAYALİMİZ BİLE KALMADI BE YAZIK YAZIK
merhumun komşusu 4 yıl önce
komşu ülkeyi iflasa mı sürükleyecen ne öyle 80 demişşin. bizim ülkede yüzü deviren çok insan var. emeklilik yaşını 150 yapacanki adam ötedede beklesin.
Aa 4 yıl önce
Millet vekili, milletin vekilinin nilletten ne üstünlüğü var da 2 yılda emekli olabiliyor? Gelişmişlik önce TBMM'ye gelsin.
Gençlerden 4 yıl önce
Yahu emeklisi geleni 70 yaşında yapacan genlerin önü açılmayacak baraj gibi birikecek gençler işsizlik genç nufüs için söylüyorum artacak sayın bakan sen bu gidişle genç işsiz barajın selleri altında kalırsın..
Cengiz E 4 yıl önce
Emeklilik için en uygun yaş 56-57.Daha üstü yaşlar fiziki ve psikolojik olarak insanı zorlar.60 ve üstü yaşlarda bir insandan nasıl bir işverimi beklenir.Ülke yöneticileri bu durumun hesabını yapıyorlar mı?
merhum 4 yıl önce
bence 80 yaşından evvel emekli yapmayın aziz yetkililer. vatandaş emekli olmadan zaten ölecek sizde hiç emekli maaşı vermemiş olursunuz. nasıl güzel öneri değil mi.. .heh heh heh..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın