banner851

banner614

Yasa Kabul Edildi

banner619

Görevde 10 yılını dolduran polislerin askerlikten muaf tutulmalarına ilişkin tasarı Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

banner846
Gündem 28.01.2011, 11:40
182
Yasa Kabul Edildi
banner844

Görevde on yılını dolduran polislerin askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmasını öngören tasarı, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, polislerin 2 sene silahlı ve hukuki eğitim aldığını belirterek, "Silahlı kuvvetlerde alınacak eğitimin burada alındığı farz edilerek bu tasarı getirilmiştir" dedi. TBMM Milli Savunma Komisyonunda, 10 yılını dolduran polislerin askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmasını öngören tasarıyı sunan Vecdi Gönül, askerlik hizmetini düzenleyen Anayasa'nın 72. maddesinde, "Vatan hizmeti her Türk'ün hakkı ve ödevidir" denildiğini belirterek, bu hizmetin silahlı kuvvetlerde ya da kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceğinin kanunla düzenleneceğini bildirdi. Bakan Gönül, şöyle konuştu: "Demek ki askerlik hizmeti yalnız bir ödev değil, aynı zamanda kimsenin mahrum edilemeyeceği bir haktır. Ancak bu hizmetin silahlı kuvvetlerde veya kamu kesiminde yapılması Anayasa'da öngörülmüştür. Nitekim daha önce bazı meslek mensupları askerlik temel eğitimini aldıktan sonra, kamu hizmetlerinde görevlendirilmişlerdir ve mesleklerini sivil olarak yapmaya devam etmişlerdir. Öğretmenler askerlik eğitimini aldıktan sonra şartları daha zor olan yerlerde mesleklerini yapmaktadırlar.

TASARININ FARKI

Bu tasarının diğerlerinden en önemli farkı, askerlik eğitim hizmetinin de ilk defa öngörülmemiş olmasıdır. Silahlı bir kuvvet olan Emniyet Genel Müdürlüğünün, lise mezunu olan polislerini ele alacak olursak, 2 sene silahlı ve hukuki eğitim almaktadır. Bu nedenle silahlı kuvvetlerde alınacak eğitimin de burada alındığı farz edilerek, bu tasarı getirilmiştir." Milli Savunma Bakanı Gönül, harp okulunu terk eden askeri öğrencilerin de askerlik yapması gibi, emniyet teşkilatından 10 yıldan önce ayrılan polislerin de bu haktan yararlanamayacağının tasarıda hüküm altına alındığını kaydetti. Emniyet teşkilatının kurulduğu 165 yıldan beri, bütün vatandaşların gece ve gündüz başvurduğu bir kurum olduğunu ifade eden Gönül, "Meslek hayatımın bir bölümünü de genel müdürleri olarak çalıştığımın bu teşkilatın hizmetlerine karşı gösterilmiş bir vefa olarak da telakki edilebilir bu tasarı" dedi.

Haber; R. BAL

Yorumlar (0)