banner851

banner614

Yasak yarın başlıyor !

Yarından itibaren eğlence mekanlarında sigara içen kişilere, 69, işletmelere ise 5 bin 600 liraya kadar para cezası verilecek. Peki yasada belirtilen "kapalı alan" ile ne ifade ediliyor, yasa hangi mekanları kapsıyor?

banner619
Gündem 18.07.2009, 15:50
195
Yasak yarın başlıyor !

Uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden sigara yasağı yarın başlıyor. Yarından itibaren eğlence mekanlarında sigara içen kişilere, 69, işletmelere ise 5 bin 600 liraya kadar para cezası verilecek. Kamu hizmet binaları, Koridorları dahil her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel ve spor amaçlı özel hukuk kişilerine ait binalar, Taksi hizmeti verenler dahil kara, demir, deniz ve havayolu toplu taşıma araçları,-Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil ilk ve orta öğrenim kurumlari ileKültür ve sosyal hizmet binalarında 19 Mayıs 2008 de başlayan yasak yarından itibaren daha da genişletiliyor. Yarından itibaren restorant, gece kulübü ve eğlence mekanları ile kahvehaneler gibi tüm kapalı alanlara da sigara yasağı geliyor.
Yalnız sigara içenlere hizmet verecek bar, restoran, kafe gibi yerler açılamayacak, bu yerlerde sigara içmek isteyenler için özel bölümler oluşturulamayacak. Yarından itibaren yasanın kapsamına giren bu yerlerde tütün ve tütün mamulleri kullananlara Kabahatler Kanunu'nun 39. maddesi gereği en yakın kolluk birimi yetkililerince 69 TL para cezası kesilecek. Uyarıya rağmen verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak. Sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış bulunan yerler "kapalı alan" tanımlamasına giriyor. Tütün içilebilcek yerler ise yasada şu şekilde tanımlandı. Kahvehane, lokaller, eğlence hizmeti verilen işletmeler, lokantalar ile kamu ve özele ait tüm binaların "açık alanları ve üzerinde tente veya çadır bulunmayan bahçeleri,Yaşlı bakım evi, ruh ve sinir hastanelerinde yatarak tedavi görülen birimler, Ceza İnfaz kurumları, uzun yol denizyolu araçlarının güvertelerinin yüzde 10'luk kısımı ile Spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı açık hava tesislerinin yüzde 50'lik kısmında sigara içilebilecek.Yorumlar (0)