banner851

banner614

Yaz saati uygulaması bitmedi!

banner619

Geçen yıl son kez gerçekleştirildiği belirtilen yaz saati uygulaması, adaptasyon sorunu nedeniyle yaklaşık iki yıl daha sürdürülecek.

banner846
Gündem 10.08.2008, 11:18
200
Yaz saati uygulaması bitmedi!
banner844

Yaz saati uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bir çalışma başlatıldı. Bakanlık yıl boyunca aynı saat diliminde kalınması ve zamanın belirlendiği referans meridyenin değiştirilmesi konusunda kurum ve kuruluşlarla anlaşma sağladı.

Bakanlar Kurulu da onay verirse, uygulamaya geçmeden önce hava yolları, banka, borsa gibi uluslararası işletmecilik yapan kuruluşların adaptasyonu için 1,5-2 yıl kadar süre verilecek, ardından uygulama başlayacak.

Bu yıl yürürlüğe girmesi beklenen uygulamanın, yaşanması muhtemel adaptasyon sorunları nedeniyle ertelenmesine karar verildi. Saatler her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayının son pazar günü bir saat geriye alınacak ve kış saati uygulamasına geçilecek.

Şu anda yılda 7 ay olarak uygulanan ileri saat uygulamasında 1 milyar kilovatsaatin üzerinde elektrik tasarrufu sağlandığını belirten yetkililer, uygulamanın yıla yayılmasıyla tasarrufun miktarının çok daha artacağını belirtiyorlar.

Yorumlar (0)
26°
açık