banner851

banner614

YENİ YOL HARİTASI AÇIKLANDI

banner619

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, iki büyük deprem yaşaması nedeniyle Düzce için büyük önem taşıyan kentsel dönüşümün yeni yol haritası olan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nı kamuoyuyla paylaştı. Kurum konuşmasında, Marmara ve Düzce depremlerini anımsatarak, "İstiyoruz ki bir daha bu tür hatıralar yaşamayalım." diyerek, 81 ilde imara, mevzuata aykırı ne kadar kaçak yapı varsa hepsinin yıkılacağını söyledi. Ayrıca taşkın, heyelan ve sel riski taşıyan alanlardaki yapıların taşınacağını ve şehir merkezlerindeki köhneleşmiş sanayi alanlarının dönüştürüleceğini açıkladı.

banner846
Gündem 14.09.2019, 13:26 16.09.2019, 10:13
5947
banner844
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, düzenlediği basın toplantısıyla temel ilkeleri, yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm olan 8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nın ayrıntılarını anlattı. Planda Düzce'nin geleceği için önem taşıyan 3 karar öne çıktı. Bunlar, tüm kaçak yapıların yıkılması, taşkın, heyelan ve sel riski taşıyan alanlardaki yapıların taşınması ve şehir merkezindeki köhneleşmiş sanayi alanlarının dönüştürülmesi oldu.Kurum, göreve geldikleri günden itibaren çok kısa süre içerisinde kentsel dönüşüme dair belirli aralıklarla önemli adımlar attıklarını belirterek, bu kapsamda yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdi.
Bakan Kurum, bu süreçte pek çok kapsamlı değişikliği hayata geçirdiklerini vurgulayarak, bu çalışmaların ardından hazırlanan genelgeyi 81 ile gönderdiklerini belirterek, hem belediyelerden aldıkları kapsamlı cevaplar hem de ziyaret ettikleri 60'ın üzerindeki ilde yapmış oldukları görüşmelerin de katkısıyla kentsel dönüşüme ilişkin 5 yıllık eylem planını hazırladıklarını kaydetti.

"Bu topyekun hareketi gerektiren bir eylem planıdır"
Bakan Kurum, kentsel dönüşüm seferberliğine 2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başladıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:
"Cumhurbaşkanımız o gün, 'Bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız.' sözleriyle kentsel dönüşümün önemini o gün için ortaya net bir şekilde koydu. Biz de her zaman bunu her fırsatta dile getiriyoruz, söylüyoruz; kentsel dönüşüm, depremle, terörle mücadele kadar önemlidir, hayatidir. En son 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 20. yılını geçtiğimiz günlerde geride bıraktık. 20 yıl önce yaşadığımız büyük felaket ve kaybettiğimiz canların acısı hala yüreğimizde. İstiyoruz ki bir daha bu tür hatıralar yaşamayalım, bir daha annelerimiz ağlamasın, ocaklarımıza ateş düşmesin. Kentsel dönüşümde en temel hedefimiz her şeyden önce insanımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. İnşallah bunu devletimizle, belediyelerimizle, valiliklerimizle vatandaşımızla özel sektörümüzle 82 milyon vatandaşımızla hep birlikte gerçekleştireceğiz. Çünkü bu topyekun hareketi gerektiren bir eylem planıdır, bir dönüşüm seferberliğidir."
"Belediyelerimize kapımız sonuna kadar açık"
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Kentsel dönüşüme dair her konuda belediyelerimize kapımız sonuna kadar açıktır. Eser siyaseti anlayışıyla ortaya koyulan tüm projelere, belediyelerimize, 82 milyon vatandaşımıza her zaman destek olacağız ve projelerin yanında olacağız." diye konuştu.
"1999 sonrası yapı denetim kanununda değişiklikler yapıldı"
Kurum, 2012'den bu yana yapılanlara ilişkin de bilgi vererek, şunları kaydetti:"Bugüne kadar yaptığımız denetimlerle 1999 sonrası yapı denetim kanunundaki yaptığımız değişikliklerle birlikte tam 22 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda güven içinde oturmasını sağlamış olduk. Devam eden inşaatlarımızı da tamamladığımızı düşünürsek eğer, nüfusumuzun yaklaşık yüzde 45'ine, bu çok önemli bir rakam, 35 milyona ulaşmış olacağız."
"Eylem planını 3 kriter üzerine inşa ettik"
Eylem planını, yaşanılan sorunları yerinde tespit ederek belirledikleri 3 kriter üzerine inşa ettiklerini vurgulayan Kurum, şunları söyledi:"Birincisi yerinde dönüşüm. Bu anlamda da hızlı dönüşümde, kentsel dönüşüm çalışmalarının kısa sürece tamamlaması için gerekli mevzuat düzenlemelerini yaptık."Konuşmasında, yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm temel ilkeleri çerçevesinde kentsel dönüşümü 4 ana başlık altında topladıklarını ifade eden Kurum, bunların "Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü", "Sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü", "Tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü", "Sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü" olduğunu söyledi.
"Her şehrin kendine özgü bir dönüşüm anayasası olacak"
Kurum, 8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı hazırladıklarını belirterek, şunları kaydetti:
"Bu kapsamda ilk olarak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'yle kentlerin dönüşüm anayasasını oluşturacağız. 19 Şubat'ta valiliklerimize, belediyelerimize gönderdiğimiz genelge çerçevesinde belediyelerimizin kentlerine göre hazırladıkları Strateji Belgesi'ne göre dönüşüm ilke ve esaslarını belirledik. Bu sayede her bir şehrimizin kendine özgü bir dönüşüm anayasası, planı olacak."
Hedef: 1,5 milyon konutun dönüşümünü 5 yıl içerisinde sağlamak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ikinci maddenin, dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konuttan acil, öncelikli denilen 1,5 milyon konutun dönüşümünü 5 yıl içerisinde sağlamak ve bu çerçevede her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamak olduğunu anlattı.
"81 ilde imara, mevzuata aykırı ne kadar kaçak yapı varsa yıkılacak"
Üçüncü başlığın da "Taşkın, heyelan ve sel riski taşıyan alanlardaki yapıların taşınması" olduğunu aktaran Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bunun başlıca sebebi, iklim değişikliğine bağlı yağış artışı ve dere yataklarındaki sağlıksız yapılaşmalardır. Bildiğiniz üzere, 12 Temmuz'da da Karadeniz Bölgesi için İklim Değişikliği Eylem Planı'nı açıkladık. Bu çerçevede öncelikle dere güzergahı içerisinde kalan taşkın ve sel riski altındaki yapıları belirledik. O bölgede 15 bin yeni konut yapma kararı aldık ve vatandaşlarımızı da süreç içerisinde dere güzergahındaki sel ve taşkınlardan kaynaklanan can ve mal kayıplarını engellemek adına da bu dönüşüm sürecini başlatacağız. Akabinde de 7 bölgemizde iklim değişikliğiyle ilgili eylem sürecini devam ettiriyor olacağız."
Bakan Kurum, dördüncü başlığın "Tarihi kent merkezleri ve meydanların, ihya ve sağlıklaştırma çalışmalarıyla yenilenerek tarihi hüviyetine kavuşturulması" maddesi olduğunu belirterek, aynı şekilde doğal ve kültürel alanların, yayla, köy ve kıyılardaki yapılaşmaya müsaade edilmeyeceğini, koruma amaçlı plan ve projelerin bu anlamda tamamlanacağını ve o tarihi güzelliklerin, kent merkezlerinin dönüşümünün hep birlikte yapılacağını söyledi.
"Şehir merkezlerindeki köhneleşmiş sanayi alanları dönüştürülecek"
Beşinci maddenin de "Şehir merkezlerindeki köhneleşmiş, çöküntü alanı haline gelmiş sanayi alanlarını dönüştürmek" olduğunu ifade eden Kurum, esnafın ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelen sanayi alanlarını kent merkezlerinin dışına çıkaracaklarını söyledi.Kurum, "Böylelikle bu alanları vatandaşlarımızın kullanımına açmak suretiyle hem sanayi alanlarını dönüştürmüş hem de esnafımızın, vatandaşımızın yüzünü güldürecek projeleri hayata geçirmiş olacağız." dedi.Dönüşüme giren yapıların sıfır atık projesine uygun şekilde inşa edilmesini sağlayacak düzenlemeleri de hayata geçirdiklerini vurgulayan Kurum, çevre karnesi yüksek projelere de ayrı destekler sağlayacaklarını söyledi.

 
Yorumlar (8)
Garip 2 yıl önce
Oglum reşit sen söyle sen işit
vatandaş 2 yıl önce
aman aman sakın siz birşeye el atmayın el attığınız yer kuruyo bırakın siz kolduğunuzda rahat rahat oturun sizden hizmet felanda bekleyen kimse kalmadı zaten .arkadaş sizin hizmet sanarak yaptığınız işler milleti canından bezdirdi .arkadaş nasıl bir zihniyet yol kapatıp şehri ikiye böler bu neyin kafası hangi şehircilikte böyle birşey olabilir aklım almıyo kapatılan yolun tarrihi düzceden eski bee ulan düzce yoktu o yol vardo eski e5 oradan gidiyordu sizin hizmet anlayışınıza .......
Can . D 2 yıl önce
YAPACAZ EDECEZ DÜZCEMIZDE DEGISEN BIR SEY YOK SEHIR MERKEZIMIZDE COK HASARLI ESKI BINALAR VAR YIKILDI YIKILACAK VE ELETIRIK DIREKLERI YEIN ALTINDA DEYIL DEPREMDE EN COK ELETIRIK TELERINDEN HALKIMIZ ZARAR GÖRÜYO NEDEN YERIL ALTINA AILINMAZ ELETIRK CARPMASI OLUYOELETIRIKLER COK KESILIYO YAGMUR YAGAR ELETIRIKLER KESILIR YAYA YOLARI HIC IYI DEYIL DÜZEN YOK KIRIK DÖKÜK YAYA YOLARINA ARABALAR PARK EDER YAYALAR YOLARDAN GIDER AVRUPADA BÖYLÖE DÜZENSIZLIKLER YOK VE ULASIM COK KÖTÜ
Serdar gürler 2 yıl önce
Mal mal mal önce yazmasını öğren sonra yorum yaparsın avrupa senin yüzünden ağlıyordur şimdi bizi neden istemiyorlar acaba işte örneği.
Ali veli 2 yıl önce
Eski sanayi yapılsın eşek gibi anırırım düzce meydan da
DÜZCELİ 2 yıl önce
1982 DEN BERİ ESKİ SANAYİYİ KALDIRAMADINIZ NEYİN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BU DÜZCENİN GÖBEĞİNDE ATIL DURUMDA ARABAYLA ZOR GİRİP CIKILIYOR ARADIĞINIZI BULAMIYORSUNUZ ÖNCE YENİ YAPILAN SANAYİYE ORAYI TAŞIYINDA DÜZCE MERKEZ BİR RAHATLASIN
Selim 2 yıl önce
Yalan. 2012 den beri masal anlatıyorlar.. Şöyle destek vericez şunu sağlıcaz diyorlar.. Gidiyorsun çevre şehircilik müdürlüğüne yok öyle bişey diyorlar.. Bakın görün sanayi olduğu gibi kalmaya devam edecek
Garip düzcem 2 yıl önce
Biz bu treni kacırırız bence düzce bakar bolu sakarya yapar bize civi cakılmaz böyle geldı böyle gider biz komşu illere cok bakarız yani komşu iller yaşadı coktan başlamişlardır calışmaya