banner851

banner955

YENİ YÖNETMELİK RESMİ GAZETE’DE: SON TARİH 31 ARALIK

Binalara en az yüzde 5 oranında "yenilenebilir enerji" şartı getiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 Ocak 2023'ten itibaren projeleri buna göre hazırlanmayan binalara ruhsat düzenlenemeyecek.

Gündem 19.02.2022, 11:03
1744
YENİ YÖNETMELİK RESMİ GAZETE’DE: SON TARİH 31 ARALIK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik değişikliğiyle normal binalara göre enerji verimliliği daha fazla olan ve kullandığı enerjinin belirli bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden "Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar" konseptine geçiş, aşamalı olarak zorunlu hale getirilecek.

En az yüzde 5 oranında yenilenebilir enerji zorunluluğu

Buna göre 1 Ocak 2023'ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az 'B' olacak şekilde inşa edilecek. Ayrıca bu binaların kullandığı enerjinin en az yüzde 5'inin güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması zorunlu olacak.

Isı yalıtım malzemesi kalınlıklarında artış yapılacak

Bu yapıların halen "C" olan asgari enerji performansının "B"ye çıkarılması ile ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemesi kalınlıklarında da en az 2 santimetre artış yapılacak. Bu kapsamda asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları İstanbul'da 5 santimetreden 7-8 santimetreye, Ankara'da ise 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkacak. Ayrıca pencerelerin ısı yalıtım değerleri de iyileştirilecek. 1 Ocak 2023'ten itibaren projeleri buna göre hazırlanmayan binalara ruhsat düzenlenemeyecek.

AA

banner844
Yorumlar (3)
Demoklesin kılıcı. 8 ay önce
Deniz bitti.. Yakında bu işlerin hangi şirketlere verileceği de yayınlanır.. malum yirmi yıldır sırasını bekleyenler çoğaldı..
Düzce BeLediyesi Ruhsat İ 8 ay önce
Madur
Kutlu can anıl 8 ay önce
Düzce belediyesinden ruhsat almak ayrı bir dert iskan almak ayrı bir dert.
27
parçalı bulutlu