banner851

banner614

YERLİ OTOMOBİL İÇİN İMZALAR ATILDI

banner619

Türkiye’nin otomobili için yola çıkılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çağrıyı yaptı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TOBB koordinasyonunu yürüttü. 5 firma elini taşın altına koydu ve Ortak Girişim Grubu’nu oluşturdu. 60 yıllık rüya için imzalar bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobili üretecek şirketleri açıkladı. Üretilecek ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi olduğunu belirten Erdoğan, 2021 yılında yerli otomobilin satışa çıkmasını beklediğini söyledi.

banner846
Gündem 02.11.2017, 16:33 04.11.2017, 12:11
1772
banner844

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yerli otomobil için tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile süreci Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte koordineli bir şekilde yürüten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 5 şirketin yönetim kurulu başkanları katıldı.Erdoğan, yerli otomobili üretecek konsorsiyumda yer alan şirketleri resmen açıkladı. Ortak Girişim Grubunda; Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding yer alacak. Erdoğan ortak girişim grubunda yer alan bu beş şirketi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende tek tek tanıttı.

"İlk otomobili ben alacağım"
Projenin takibi ve sıkıntıların bertaraf edilmesi için cumhurbaşkanlığından bir ekibi görevlendireceğini ifade eden Erdoğan, “Artık zaman kaybına tahammülümüz bulunmuyor. Madem ki bu babayiğit arkadaşlarımız ellerini taşın altına soktular, bize de onlara gereken her yerde destek vermek düşer. Şimdiden açıklıyorum, piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim.” dedi.Üretim tarihi
İmzaları atılan yerli otomobilin en geç 2019 yılında prototipi tamamlanacak, 2021 yılında da ticari pazarlaması başlayacak.
 

Yorumlar (25)
Mühendis 4 yıl önce
İnşAllah bu beşli gurup caymaz,elektrikli oto üretmek lazım güneş enerjimiz var şarj istasyonları kurulumu kolay %100 yerli sermayeyle yapılabilir elektrikli otomobil hem ekonomik hemde sıfır emisyon sağlanabilir,görelim bakalım..
nsm 4 yıl önce
simdi soruyorum: bu ülke ben o cok ünlü telefonun yerlisini üretecem derse bunu kim takar? halk ilkinin yerine yerlisini alir mi? tabii ki hayir. otmobil olayi da ayni bu. amac sov, baska bir sey degil.
nsm 4 yıl önce
arabanin icadi 130 yil önceydi. 60'li yillarda ülke soyundu bu ise, abd hayranlari dini bütün arkadaslar ve dp olayi takip etmeme karari aldi. simdi hersey büyük firmalarin elindeyken biz ille de araba icad edecegiz. bosa kürektir bu.
DÜZCELİ 4 yıl önce
Siz önce yerli saman, yerli angus, yerli buğday, yerli pamuk, yerli sarımsak, yerli tütün, yerli pancar, mevcut fındığımıza sahip çıkın, biraz akkoyun üretimini azaltın ondan sonra zaten her şey sırası ile üretilir. İnsanları kandırmayı bra
Vatandaş 4 yıl önce
Benzin olmuş 5,5 mazot 5 tl durmak yok vatandaşı. yolmaya devam
öz düzceli 4 yıl önce
HANİ SAVAŞ UÇAĞIMIZ NEREDE... BİR KAÇYIL ÖNCE SEÇİM MEYDANININ TEPESİNDE GEZİYORDU. İNİŞ YAPTIMI?
vatandaş 4 yıl önce
ülkemizde yüzyıllık tarihinde ilke imza atılıyor ama sanırım türklüğün ne oldugunu bilmeyen arkadaşlar saçmasapan eleştriyor el insaf diyorum siz kusursuz musunuzda öle bir şey karşıdan bekliyorsunuz
Hiç kimse 4 yıl önce
Batılılar gibi düşünüp doğulular gibi iş yapıcaklar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın