banner851

banner955

‘YETKİLİLERİN UYARILARINA KULAK VERELİM’

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak yayını Yorumluyorum programında son yılların en yoğun kar yağışının yaşandığı Düzce’deki çalışmaları değerlendirdi. Hem İl Özel İdaresi hem Düzce Belediyesi hem de diğer ilçe belediyelerinin ekipleri karla mücadele çalışmaları kapsamında yoğun bir mesai harcadığını kaydeden Ünsal, çalışmalara katkı sunan her kesime teşekkür etti. Ünsal, olumsuz hava şartlarının süreceği tahminlerine yönelik de vatandaşlara, yetkililerin uyarılarına kulak verme çağrısı yaptı.

Gündem 25.01.2022, 14:50
779
‘YETKİLİLERİN UYARILARINA KULAK VERELİM’
banner986

Uzmanların aylar öncesinde ‘Düzce’de bu kış sert geçecek’ diyerek uyardığı kentte son yılların en yoğun kar yağışı etkili oldu. Hem İl Özel İdaresi hem Düzce Belediyesi hem de diğer ilçe belediyelerinin ekipleri karla mücadele çalışmaları kapsamında yoğun bir mesai harcadı. Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak yayını Yorumluyorum programında son yılların en yoğun kar yağışının yaşandığı Düzce’deki çalışmaları değerlendirdi.

‘Gübre atamamıştık, Allah yüzümüze baktı’

Yaklaşık 30 yıldır böyle bir kar yağışının yaşanmadığına dikkat çeken Ünsal, “Belki yeni neslin görmediği, bizim de 1989’un sonlarında, 1990’lı yılların başında gördüğümüz coğrafyamızı çok ciddi şekilde etkileyen bir kar yağışıyla beraber günler yaşıyoruz. Tabiri caizse çiftçi bu sene pahalılıktan dolayı gübre alamamışlardı. Gübre atamamışlardı. Fiyatlar yüksekti. Allah yüzümüze baktı. Alın size gübre, bol bol gübre, bütün ekinler, fındıklar dikimler ne varsa. Şu anda tabiri caizse bahçeler doğal gübreyle, Allah'ın gübresiyle gübreleniyor. Olayın bir bu boyutu var. Bereket olacak inşallah, yaz aylarında.” diyerek karın bereketine dikkat çekti.

‘Ulaşımda ciddi sorunlar yaşandı, Vali Atay gece boyu sahadaydı’

Yoğun yağışın ikinci boyutundaysa ulaşımda ciddi sorunları da beraberinde getirdiğini aktaran Ünsal, “Yollar kapandı. Caddelerde arabalarımız kaldı. Birbirimize ulaşamaz hale geldik. Tarihinde ilk defa Düzce - Gerede arasında TEM otoyolu kapandı. İnsanlar mahsur kaldı. Ama devlet yine elinden geleni yaptı vatandaşına. Özellikle Düzce Valisi Sayın Cevdet Atay gece sabaha kadar durmadı. Sabahın erken saatlerinde bile sahadaydı. İnsanların yanına gitti. Mahsur kalanlarla iletişim kurdu. Sabaha kadar hizmet verdiler. En sıkıntılı haberlerden bir tanesi de Yığılca ilçesinde bir pazar yeri çatısıyla beraber göçtü. Onlarca araç mahsur kaldı. Hakikaten doğanın kurallarına ve kanunlarına insanoğlu her zaman aciz şekilde uymak durumunda kalıyor.” dedi.

‘İl Özel İdaresi büyük mücadele veriyor’

278 köy yolundan 258’inin geçit vermediği kentte 67 araç ve 172 personelle gece gündüz çalışarak yoları açmak için olağanüstü gayret gösteren İl Özel İdaresi’ne ayrı bir parantez açan Ünsal, “İl Özel İdaresi, başta genel sekreter Mehmet Hayri Şen olmak üzere greydercisinden, kepçesine kadar tuzlamasından, kademedeki ekibine kadar hakikaten köy yollarını aşma konusunda insanüstü bir çalışma sergilediler. Çünkü şartlar çok ağır. Bir saat önce geçtiğiniz yoldan on saat sonra aynı hiçbir şey olmamış gibi kapanan yollar. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Mehmet Hayri Şen ve ekibini kutluyorum. Tebrik ediyorum. Gerçekten büyük mücadele verdiler. Bu şartlara rağmen.” diye konuştu.

‘Düzce Belediyesi’nin çalışmalarını yerinden aktardık’

Düzce Belediyesi başta olmak üzere tüm ilçe ve belde belediyelerinin de teyakkuz halini sürdürdüğünü kaydeden Ünsal, cumartesi gecesi yaklaşık 50 bin insana ulaşan canlı yayını da “Belediyelerimiz de mücadeleyi bırakmadılar. Biz Öncü Radyo Televizyon ortak yayınında ‘Düzce Belediyesi sınıfta kaldı’ demiştik. Tabii burada tepki de oluştu. Gayet doğal olarak şoförleri, çalışanları ve özellikle de Cengiz Tuncer, ‘Abi gel, bir akşam bizimle beraber olayı gör, yaşa. Nasıl bir mücadele veriyor, hangi engellerle karşılaşıyoruz’ dediler. Biz de gittik. Gece ÖncüRTV Facebook sayfasından canlı yayın yaptık. En son baktığımda 40 bin civarında bir izlenme oranına çıkmıştı. Oradaki insanların mücadelesini gördük. Evet, bir mücadele veriliyor. Fakat mücadelenin içinde yolun kenarına, sağına, soluna, öyle plansız programsız şekilde araçların park etmesi ve yoğun kar yağışı mücadeleyi zorlaştırıyor.” sözleriyle anlatarak kartla mücadele konusunda vatandaşların da yardımcı olması gerektiğinin altını çizdi.  

‘Eksikler ve hatalar var ama kimse kasıtlı yapmıyor’

Gece gündüz demeksizin iş makinalarının tepesinde kapalı yolları açmak için mücadele eden personele teşekkür eden Ünsal sözlerine şöyle devam etti:

“Şehir merkezinde de bir takım sıkıntılar vardı. Bunlar da zaman içinde aşıldı, aşılıyor. Birçok belediye, birçok yerel yönetimler hakikaten çok büyük mücadele verdiler. Kaynaşlı’sından, Gümüşovası'na kadar, Cumayeri’nden Akçakoca'sına kadar. Ama burada en büyük özveriyi de yine o makinaların üzerinde karları açmak için mücadele veren insanlar oldu. Hakikaten gece gündüz mücadele veren bu karla mücadeleyi veren, insanların yaşam alanında mutluluk sağlama adına verdikleri mücadeleden dolayı hepsine teşekkür ediyoruz. Eksik var mı? Var. Hata var mı? Vardır. Ama kimse kasıtlı bir hata yaptığını zannetmiyorum. Ancak kafadan ne olduğunu anlamadan bilmeden tam vakıf olmadan yapılan eylemler, alınan tedbirler yeterli olmamakla beraber zaman içinde, zaman içinde bunlar hızlı bir şekilde telafi edildi.”

‘Yetkililerin uyarılarına kulak verelim’

Devam etmesi beklenen zorlu hava şartlarına karşı vatandaşlara yetkililerin uyarılarını dikkate alarak adım atma çağrısı yapan Ünsal, sözlerine şöyle son verdi:

“Şimdi gelelim bu işin sonuçlarına. Bu işin sonuçlarında bu işin sonuçlarında kar berekettir. İnşallah topraklarımızı atamadığımız gübremiz geldi. Şükürler olsun Düzce ilinde ufak tefek çok ciddi olmayanla beraber ahırlarda hayvanlarda büyükbaş hayvanların bulunduğu ahırlarda göçmeler meydana geldi. Mümkün mertebe yetkililerin ve ilgililerin bu konularla ilgili uyarılarına, tekliflerine, öngörülerine uyalım. En azından şehir merkezinde ana arterlerde ve mahallelerde kar açma çalışmaları, yol açma çalışmalarını yapan ekiplere karşı araçlarımızın park noktasında efendim ve bunlarla ilgili konulara riayet edersek çok büyük bir mesafe elde etmiş oluruz. Birçok köy belki şehre ulaşamadı ama kendi ulaşımını kendi makineleriyle, traktörleriyle yolları aştı. En büyük sıkıntının çekildiği merkezlerden bir tanesi de Yığılca, yüksek kesimlerde birçok köy yolu bir buçuk iki metreye yakın kar kalınlığının olduğu yerde mücadele veriyorlar. Allah bunların hepsine kolaylık versin. Gece Kaynaşlı’da mahsur kalanlar yurtlarda konaklattırıldılar. Onların derdine derman olmak adına gerek Kızılay ve Beşir Derneği mücadele verdi. Bu da bu milletin yüceliğini bir daha gösterdi. 0 542 767 18 81 numaralı Öncü Whatsapp Hattı taleplerinize 7/24 açık.”

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

banner844
Yorumlar (3)
Reis 4 ay önce
Zemin kaygan olunca dönüşler 360 ° rahat oluyor ...
Sevgi Bilir 4 ay önce
İşinize gelmeyen yorumları yayınlamıyorsunuz
halk 4 ay önce
LAF LAF LAF...EKONOMİ EKMEK KUYRUKLARI HST.DE MHRS SIRA BEKLEME KUYRUKLARI YAĞ PAHALILIKLARI HERŞEY ATEŞ PAHASI BENZİNİN DOLARI GEÇMESİ GEÇİNZ VEKİL BY BİZİM LÜKS İÇİNDE OLMAMIZ GEREKİRKEN SİZLER 5 6 YERDEN MAAAŞ ALIYORSUNUZ VATANDAŞ EMEKLİSİ 2000 TL ALIYOR.aLLAHA HESAP VERECEKSİNİZ..BAK VEKİLLERİN ÇOĞU YARIYAŞINI GEÇMİŞ...KESER DÖNER SAP DÖNER...SEVİMSİZ ADAM..
19
parçalı bulutlu