banner614

YILLARCA KAZIYIP ÇÖPE ATTILAR!

banner619

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi tarafından arı ürünleri hakkında eğitim verilmeden önce arıcılar tarafından kovandan kazınarak çöpe atılan propolis şimdi gelir kapısı oldu. Düzce Üniversitesi ile Yığılca Arıcılar Kooperatifi arasında protokol kapsamında, kooperatife üye arıcılar tarafından üretilen propolis, gıda takviyesi olarak kullanılabilecek damla haline getirildi. Bu model sayesinde arıcılar kilo başına yaklaşık 6 bin TL gelir elde edebilecek.

banner846
Gündem 14.11.2019, 13:44 14.11.2019, 19:20
2968
banner844

Düzce Üniversitesi, bölge halkının sosyal ve ekonomik kalkınmasına ivme kazandıracak projelere öncülük etmeye devam ediyor.
Düzce Üniversitesi ile S.S. Yığılca Bal Arısı, Ana Arısı, Damızlık Arı, Arı Ürünleri ve Tarım Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi arasında “Arı ve Arı Ürünleri Üretim İşbirliği Protokolü” kapsamında, kooperatife üye arıcılar tarafından üretilen propolis, katma değeri yüksek standartlara uygun gıda takviyesi olarak kullanılabilecek damla haline getirildi.

Hazırlanan ürünler kooperatife teslim edildi
Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) personeli tarafından hazırlanan ürünler; Yığılca Kaymakamı Mehmet Çetin, Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı İdris Şahin, DAGEM Müdürü Meral Kekeçoğlu, DAGEM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Gör. Münir Uçak ve arıcılık programı öğretim üyelerinin katılımıyla Kooperatif Başkanı Sait Cesur’a ve Yönetim Kurulu Üyesi Enver Ertürk’e teslim edildi.Arıcılar 20 kat daha fazla gelir elde edebilecek
Bu model sayesinde arıcılar kilosunu 250 - 300 TL’ye sattıkları ham propolisten kilo başına yaklaşık 6 bin TL gelir elde edebilecek. Böylece Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin geliştirmiş olduğu bu model kapsamında arıcılar 20 kat daha fazla gelir elde edebilecek. Ayrıca bu model sayesinde yalnızca üretici değil, aynı zamanda tüketici de kazanacak. Kovandan sofraya veya raflara kadar, üretimin tüm aşamasında Düzce Üniversitesi’nin kontrolünde olacak. Düzce Üniversitesi’nin göstermiş olduğu bu hassasiyet sonucunda sahteciliğin ve merdiven altı üretimin önüne geçilerek, tüketiciler gönül rahatlığı ile ürünleri satın alıp tüketebilecek.“Atıl durumdaki bir ürün değerlendirildi”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Üniversitemiz Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi tarafından arı ürünleri hakkında eğitim verilmeden ve farkındalık oluşturulmadan önce propolis bilinmiyordu bile, arıcılar tarafından kovandan kazınarak çöpe atılıyordu. Üniversitemizin çalışma ve gayretleri sonucunda atıl durumdaki değerli bir arı ürünü katma değeri yüksek sağlık açısından çok önemli bir gıda takviyesine dönüştürüldü. Atıl durumdaki bir ürünün değerlendirilmesi ve bunun sonucunda arıcıların şu an kazandığından 20 kat daha fazla gelir elde edecek olması ekonomik kalkınmaya örnek teşkil edecek müthiş bir modeldir.” şeklinde konuştu.
HABER:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (3)
Balkoy koop. 2 yıl önce
Tüketici rumuzlu yoruma cevap:kesinlikle üretici olarak tamda yapmak istediğimiz bu ürünün en ucuza tüketiciye ulaşmasını sağlamak.fiyatlar önümüzdeki dönemlerde sizin belirttiginiz rakamlara düşecektir. Üniversite ile koop. arasındaki protokolün ana amacida budur. Saygılarımızla
VATANDAŞ 2 yıl önce
helal olsun.
Tüketici 2 yıl önce
Propolis ürünü kullanıyorum. Ancak pahalı 20 cc 70 TL. Arıcılar gelirini 20 kat değil 10 kat arttırsın, bizde 40/50 TL ye bu ürünü alalım.
15°
kapalı