banner851

banner614

Yılmaz, Bayram Tatilinde Dikkatli Olunmasını İstedi

Düzce Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yavuz Yılmaz, 3 günlük bayram tatili sebebiyle kara yollarındaki trafik yoğunluğuna dikkat çekerek, sürücüleri uyardı.

banner619
Gündem 16.09.2009, 17:18
199
Yılmaz, Bayram Tatilinde Dikkatli Olunmasını İstedi

Yılmaz, son 15 yıldaki Ramazan Bayramı süresince meydana gelen trafik kazalarında 2 binin üzerinde can kaybı olduğunu belirtti.

Bayram tatillerinde kaza ve ölümlerde 3 kat artış görüldüğünü bildiren Yılmaz, sürücülerin kurallara uyma, dikkatli ve hoşgörülü olma konusuna duyarlı olmaları gerektiğini söyledi. Yolculuğa çıkacak olan sürücülerin araç bakımını kesinlikle ihmal etmemesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Bayram coşkusuyla dalgın, yorgun, uykusuz özellikle uyuşturucu etkisi yapabilecek ilaç içerek araç kullanılmamalıdır. Yolculuk süresince ağır ve yağlı yemekler yenilmemelidir. Hava, yol ve görüş şartlarına hız ve fren mesafesi ayarlanmalı, en fazla 3 saatte bir kısa süreli mola verilmeli, araç dışına çıkarak egzersiz yapılmalı, derin derin hava solumalı. Aşırı hız, yakın takip, diğer araçları sıkıştırma, engelleme, hatalı sollama, öne geçme gibi davranışlardan kaçınılmalı.” dedi. Tatile gidiş ve dönüş günlerinde sürücülerin aynı gün ve saatte yola çıkmaları belli güzergahlarda yol kapasitesinin üzerinde trafik yoğunluğu oluşturacağından, seyahatlerin gün içinde uygun saatlere yayarak, aceleci ve telaşlı davranışlardan kaçınarak yapılması gerektiğini belirten Yılmaz, “Emniyet kemerlerinizi mutlaka takın. Hava, yol durumu ile aracınızı ve psikolojinizi dikkate alarak seyahat edin.” dedi ve ayrıca tüm Düzceliler'in Ramazan Bayramını kutladı.

Yorumlar (0)