banner851

banner614

YILMAZ’DAN CANLI YAYINDA ÇARPICI AÇIKLAMALAR

banner619

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Öncü TV Ana Haber Bülteni’nde Canan Üstüner’in canlı yayın konuğu oldu. Büyük sel ve heyelan afetlerinin yaşandığı Cumayeri ve Akçakoca’daki çalışmalar hakkında durum değerlendirmesinde bulunan Yılmaz, felaketi yaşayan yerlerin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söylerken, belediyelere aktarılacağı açıklanan 500 bin liralık acil yardım ödeneğinden tek kuruş gelmediğini belirterek, “Bunun hesabını soracağız!” dedi. Yılmaz, ayrıca fındıkta milli bir politikanın olması gerektiğini aktardı.

banner846
Gündem 23.07.2019, 13:45 24.07.2019, 23:38
6831
banner844

Düzceli vekiller, Öncü TV Ana Haber Bülteni’nde Canan Üstüner’in canlı yayın konuğu olmaya devam ediyor. MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, dün akşam Öncü TV Ana Haber Bülteni’nde stüdyo konuğu oldu. Cumayeri ve Akçakoca’daki çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan Yılmaz, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“Afet bölgesi olmasını istiyoruz”

İlk olarak yüzyılın en büyük afetlerinden birini yaşayan Düzce’nin henüz afet bölgesi ilan edilmemesi hakkında konuşan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, şöyle konuştu:

“Tabii bilmiyoruz afet bölgesi ilan edilecek mi? Bizim talebimiz bu yönde. Bu tür bölgeler eskiden Bakanlar Kurulu kararı ile afet bölgesi ilan ediliyordu. Fakat yeni sistem ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte onaylanıyor ve karar veriliyor. Biz de afet bölgesi olmasını istiyoruz ve talep ediyoruz. Talebimizi ilgili birimlere bildirdik. Yarın gelecek heyete de durumumuzu anlatacağız. Akçakoca’nın ve köylerinin hepsi olmasa da bir kısmı afet bölgesi olabilir. Bakıldığı zaman Çınar Caddesi’nde bir zarar yok. Ama turizm açısından Çınar Caddesi’nin de kaybı var. Çivi Deresi’nin taşması sonucu sağlı, sollu dükkanların zararları mevcut. Değirmenağzı bölgesi dediğimiz ve 15 Temmuz Parkı’nın da içinde bulunduğu bölgede çok büyük zararlar var. İnsanlar yaz sezonuna ve düğün sezonuna hazırlık yaptılar. Şimdi bu insanların çok büyük zararları var ve bu insanları rahatlatmamız lazım. Rahatlamamız için de bu bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi lazım ama bu insanlara ekstra bir karşılık veriliyorsa bu sağlansın ama benim bildiğim afet bölgesi ilan edilmeden ekstra bir yardım yapılamıyor.”
“Mikrop tehlikesi yüzünden insanlar denize girmesin diye sahiller temizlenmiyor”

Felaketin yaşandığı gecenin sabahından itibaren sürekli bölgede olduğunu ve yetkililerle irtibat halinde olduğunu söyleyen MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, başka illerden gelen yardımlara da değinerek şu ifadelerde bulundu:

“Ayın 18’den beri ben koşuşturuyorum. Hem belediye başkanımız olsun hem ben devamlı koşuşturuyoruz. Günde birkaç kez telefonda görüşüyoruz. Ayrıca akşamları genel bir toplantı da yapıyoruz. Bütün köyleri dolaşıyorum. Orada yardım etmeye çalışıyoruz. Grup başkanvekilimiz buradaydı, yarın (23 Temmuz) bir ekip daha geliyor. Bartın ve Karabük şehirlerimizden de çok büyük makine yardımları geliyor. Şu anda çok fazla makine var ve bu makinaları belediyenin kanalize edebildiği şekilde dağıtacağız. İlaçlama aracı da Akçakoca Belediyesi’ne ulaştı. Oraların bir an önce ilaçlanması gerekiyor. Ama sahili temizletmiyoruz çünkü insanlar sahile, denize girmesin hala ciddi bir tehlike var. Deniz bulanık ona istinaden sahili temizlemeyelim bir caydırıcılığı olsun.”

“Ne parası? 500 kuruş dahi gelmedi!”

Düzce Valiliği tarafından yapılan “İlk etapta 500 bin liralık acil yardım ödeneği geldi, ayrıca Akçakoca Belediyesi’ne bir 500 bin liralık daha ödenek gelecek” yönündeki açıklamanın hatırlatılması üzerine ise Milletvekili Ümit Yılmaz, şu çarpıcı ifadeleri kullandı:

“Ne Akçakoca Belediyesi’ne ne de Cumayeri Belediyesi’ne bırakın 500 bin lirayı, 500 kuruş dahi gelmedi. Hiçbir şekilde yardım gelmedi. Yardım gelmemiş haliyle bizim belediyelerimiz köylerde bütün imkanlarını seferber etti. Bazı kamu kuruşlarının yemeklerini de bizim belediyemiz karşıladı.  Daha bizim elimize öyle bir para gelmedi. O para nere veya o paradan bize verilecek mi bilmiyoruz. Bunun da hesabını ayrıca soracağız.”

“Koordinasyon eksikliği de var”

Koordinasyon eksikliğine dikkat çeken MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinin ortasında bir bölgeye afet koordinasyon merkezinin kurulması gerektiğini fakat bunun yapılmadığını söyledi. Vekil Yılmaz, konuya ilişkin şöyle konuştu:

“Bence bir koordinasyon eksikliği de var. Afet Akçakoca’da, Cumayeri’nde. Ama şu an afet merkezi Düzce’de ve Akçakoca ‘da. Bu nedenle bir koordinasyonsuzluk var. Bence her iki bölgenin ortasına kurulmalıydı. Ne Akçakoca Belediyesine ne de Cumayeri Belediyesine para ve akaryakıt yardımı yapılmamış. Bizim belediyelerimiz kendi imkanları ile çalışıyorlar.18 Temmuz’da kaymakamlıktan kısa bir bilgi aldıktan sonra Uğurlu köyüne gittik. Orada durum kötüydü, evler sular altında kalmıştı. Şimdi temizleniyor oralar.”

“İnsanlar şükrediyor”

Felaket bölgelerindeki insanların canlarını kurtardıkları için şükrettiklerini ve bölgede su, elektrik gibi zaruri ihtiyaçların giderilmesinde problem yaşandığını belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii insanlar canlarını kurtardıkları için şükrediyor. Sarıyayla ve Karatavuk köylerine gittik. Karatavuk’ta merkezinde durum biraz kötüydü. Esmahanım köyüne Akçakoca’dan ulaşım sağlanamıyordu ama Cumayeri üzerinden gidiliyordu. Daha sonra Uğurlu ile Esmahanım arasında geçici bir bağlantı yolu yapılmış. Kurukavak ve Küpler köylerine elektrik verilemiyor. Su konusunda da şebekelerde sıkıntı var.”

“Kahin olmaya gerek yok!”

Meclis kürsüsünden Düzce’nin ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin, Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planı’na dahil edilmesi gerektiği hakkında açıklama yaptıktan saatler sonra böyle bir afetin yaşanması hakkında da konuşan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, şu ifadelerde bulundu:

“Gölyaka’daki selden sonra DSİ Genel Başkanı ile konuştuk ve Düzce’nin sel bölgesi olduğunu söyledim. Kendisi de doğruladı bunu. Buraların ıslah edilmesi gerektiğini söyledim. Ama onların öyle bir çalışmalarının olmadığını söyle.  Bende ıslah edilemiyorsa bile dere yataklarını temizleyelim dedim. En azından bir sel olursa hafif atlatırız diye konuştum. Bile bile lades oynamaya gerek yok. Bölgemizde son dönemde olayları takip ediyorsanız kahin olmaya gerek yok.”
 
 “Akçakoca turizme kaldığı yerden devam edebilir”

Bölge halkının ilk olarak canlarını kurtardıkları için şükür ettiklerini belirten Yılmaz, özellikle Akçakoca merkezdeki insanların gelir kapılarından biri olan turizmde bir kayıp yaşanmasını istemediklerini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Denizin temizlemesiyle birlikte muhtemelen önümüzdeki hafta deniz sezonu kaldığı yerden devam edecek. Melenağzı’ndaki eğlence merkezlerinde sıkıntı var. Ama Akçakoca merkezde sıkıntı yok. Akçakoca turizme kaldığı yerden devam edebilir. Akçakoca hizmete tamamen hazır. İçme suları da temizleniyor. Sularımız da birkaç güne hazır olur. Ama Akçakoca’da dükkanları sular altında kalan esnaflarımıza da kredi sağlanması lazım. Afet bölgesi olduğu zaman 100 bin liralık kredi verilebiliyor. Uğurlu köyüne baktığımız zaman büyükbaş besihaneleri olan insanlar vardı. Onun yanında tavuk çiftliği olan üreticiler de vardı. Bu insanlara yardım edilmesi lazım.”

“Zararlar karşılanmalı, fındık fiyatı açıklanmalı”

Düzce ve tüm Karadeniz Bölgesi’nin can damarı olan fındık sezonunun yaklaşması ve Düzce’de yaşanan sel ve heyelan afetlerinden sonra fındık üretiminin nasıl etkileneceğini değerlendiren MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, şu ifadelerde bulundu:

“Önümüzde bir fındık sezonu var. Şimdi o köylerde elektrik geldi, suyu bekliyorlar. Daha sonra bu insanlar üretime devam edecekler. İşçi götürecekler ama traktörü zarar gören insanlar var. O yüzden bu insanlara destek lazım ki önümüzdeki seneye rızıklarını çıkarsınlar. Bakanların bunları görüp sayın Cumhurbaşkanımıza söylemeleri gerekir. Cumhurbaşkanımızın da  bunu göz ardı etmeyeceğini düşünüyorum.”

“17,50 TL makuldür”

Fındık meselelerinin konuşulduğu bir toplantının yapıldığı ve geçen yılki fındık alım fiyatının 14 lira olduğunun hatırlatılması üzerine fikirlerini beyan eden MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, sözlerini şöyle konuşarak noktaladı.

“Toplantıda ne konuşuldu bilmiyorum ama bizim üreticimizle beklentimiz fiyatın 3 doların altında olmaması. 700 ile 720 bin ton beklentisindeyiz. Bazı veriler gerçeği yansıtmıyor ve abartılıyor. 17,50 TL makuldür ama bir an önce Toprak Mahsulleri Ofisi açıklama yapmalı ki hem devletimize hem de üreticiye zararı olmasın. Biz diyoruz ki fındıkta milli bir politika olmalı. Artık dövize göre mi yoksa üretime göre mi olur onu ben bilemem. Buna göre havuz yapılsa fiyatlar hep belli olur. Belki de  üreticimizin kafası rahatlar. Fiyatları bilmiş olur ve üreticilerin uzun vadeli planlarını da belirlenmiş olur.”
 

Haber: M.KADAŞ

Yorumlar (35)
Lafcı 2 yıl önce
Sayın vekil lafla peynir gemisi yürümez çok konusuyorsun ama boş konuşuyorsun
izleyici 2 yıl önce
sunucu aşırı derece dikkat dağıtıyor hı hı hı hı
hıhı hıhıhıh ıhıhıh ıhıhıhıh ıhıhhıh hıhıhıhı
Akçakocalı 2 yıl önce
bazen çok boş konuşuyorsun sayın vekil.. Devlet tüm gücüyle burada sen hala vır vır vır konuşuyorsun..
İbrahim 2 yıl önce
riv riv riv boş boş konuşuyor.. hadi akp yi eleştiriyorsun.. bana elle tutulur gözle görülür bir icraatini göster sayın vekilim.konuşmak bedava hangi sorunu çözdün... bunların hepsi aynı
Düzce 2 yıl önce
Siyaseti bırakalım yapılanları görelim halkı devlete karşı kin nefret sahibi yapmaktansa bizim önerilerimiz şunlar diyelim. herşeyi işkembeden sallamayalım. gerçekten düzceye ve ilçelerine güzel hizmetler için proje üretelim yeter artık yapmadılar yapmıyorlar yapmayacaklar demeyi bırakalım hep şov hep şov
Dzcli 2 yıl önce
Geçen sene sizi gerçekleri savundugunuzu düşünürdüm ama baktım ki siz bayagı bayagı şovun ekmeğini yiyorsunuz
Ülkücü 2 yıl önce
Gelmeyen paranın hesabını sorucam diyorsun.önce içindeki kini nefreti bi boşalt.her kpnuşmanız sinir öfke patlAması yaşıyacak gibisin.doğal afet olmuş insanları kışkırtıp kutuplaştırıyosunuz.düzce belediyesi canla başla çalışıyor elinsaf!!!
hakan 2 yıl önce
ak koyunlar dolmuş burası zoruna gitmiş belliki bazılarının.
lord 2 yıl önce
insanları düşüncelerine göre yargılama hadsiz.. geri zekalı... ak koyunmuş. akp ye oy veren kardeşler sana hakaret ettimi hiç.. sizin gibi düşünmeyenleri dışlamaktan vazgeçin artık. insan olun insan. azıcık adam taklidi yapın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22°
kapalı