banner851

banner614

YÜKSEK FATURADAN BIKANLAR DİKKAT

banner619

Doğalgazın güvenli ve ekonomik kullanımı konusunda DERGAZ İl Müdür Vekili Yusuf Demirtaş’tan tüketicilere önemli uyarılar geldi. Özellikle yüklü doğalgaz faturalarından yakınan vatandaşların evlerde alınacak küçük önlemlerle yüzde 60 tasarruf sağlamasının mümkün olduğu vurgulandı.

banner846
Gündem 15.11.2017, 10:49 15.11.2017, 16:09
2454
banner844

Kış kapıya dayandı, soğuk havalarla birlikte doğalgaz kullanımı da arttı. Peki doğalgazı tasarruflu kullanmak için neler yapılması gerekiyor? Yüksek fatura ödemekten bıkan aboneler bu haber sizin için…
 
DERGAZ İl Müdür Vekili Yusuf Demirtaş, alınacak basit önlemlerle hem ekonomik hem de güvenli bir kış geçirilebileceğini belirtti.
 
Güvenli kullanım için dikkat
Depolamaya gerek duymayan ve her an kullanıma hazır olan doğalgazın diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında çok daha güvenilir olduğunu ifade eden DERGAZ İl Müdür Vekili Yusuf Demirtaş, her kış öncesi yapılması gereken bakımın önemine şöyle işaret etti:
 
“İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak ve güvenliğiniz için, herhangi bir gaz kaçağı durumunda ortamda oluşan gazın dışarı atılmasını sağlayan havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmamanız büyük önem taşıyor. Her kış başında düzenli olarak kombi bakımının ve baca temizliğinin yaptırılması, mevcut problemlerin tespit edilmesi ve varsa onarılması ile kombi arızalarından kaynaklı yüksek faturaların da önüne geçer. Isınmanızı merkezi sistemle sağlıyorsanız kazan bakımlarının da ihmal edilmediğinden emin olmalısınız.”  
 
Bunları yaparak tasarruf edin
Doğalgazı ekonomik ve verimli kullanmak için de bir takım önerilerde bulunan Demirtaş, şunları kaydetti:
 
“Kombinizi 1 santigrat derece düşük sıcaklığa ayarlayarak yüzde 6-7 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz. Çatı ve pencere yalıtımı yaptırarak doğalgaz kullanımınızı yüzde 25 ila yüzde 50 arasında azaltabilirsiniz. Radyatörlerinizin üstünü ya da önünü kapatmak yakıt tüketimini yüzde 15 artırır. Radyatörlerinizin önünü eşya, mobilya ya da mermerle kapatmayarak fazla tüketimin önüne geçebilirsiniz. Evde olmadığınız zaman, kombinizi tamamen kapatmak, kombiniz yeniden çalıştırıldığında soğumuş evi ısıtabilmek için daha fazla çalışmasına neden olur. Bu sebeple kombinizi düşük sıcaklıkta çalışır durumda bırakabilirsiniz. Kış da olsa güneş alan pencerelerinizin perdelerini açarak güneş ışığından faydalanabilirsiniz. Oda içerisindeki nemi artırdığı için çamaşırlarınızı oda içinde kurutmamaya özen gösterebilirsiniz.”

‘Çürük sarımsak’ kokusu alırsanız 187’yi arayın
Son olarak, doğalgazın kokusuz bir gaz olduğunu belirten yetkili, şebekesine dağıtımı gerçekleştirilmeden önce kolay fark edilmesi amacıyla güvenliğiniz için çürük sarımsağa benzer bir kokuyla kokulandırıldığını ve vatandaşların bu kokuyu aldığında 187 Doğalgaz Acil Hattını aramaları gerektiğini bildirdi.

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (9)
bıktı artık vatandaş 4 yıl önce
ekonomi nasıl yapılırı öğretmeyin bize artık...
siz zam yapmaktan vazgeçin.
laz 4 yıl önce
verin gazı verin..
Kaynaşlılı 4 yıl önce
Düzce bugün güne gaz kokusu ile başladı bu kokan gaz umarım kaçak değildi kaçak gazı vatandaşa fatura ederler artık
beycilerli 4 yıl önce
bugun düzcede her yer gaz kokuyor sebebi ne bır açiklama yaparmısız sayın mudürüm
MUHTAR 4 yıl önce
ZAM YAPARKEN ELİNİ VİCDANINA KOYMAYANLAR. ŞİMDİ TASARRUF HİKAYESİ OKUYOR.
GAZZ 4 yıl önce
Önce gazın fiyatını düşür sonra otomatikmen zaten millet hem rahat ısınır hemde fatura az öder olay bu kadar net ve basit, yok onu yap yok bunu kapa,zaten bunları yaptıktan sonra doğalgaz kullanmaya gerek yok ev kendini ısıttı zaten...
İSMİ LAZIM DEĞİL - BAŞ HA 4 yıl önce
BUGÜN DÜZCEDE KİM SİZE ŞAŞI BAKSA,VEYA DEDİĞİBİZİ ANLAMAYIP TUHAF TUHAF GÜLSE,KIZMAYIN ONA LÜTFEN,GAZDAN MİLLET KAFAYI BULDU :)
ODUN KÖMÜRLE ISIN 4 yıl önce
eN ÖNEMLİ TASARRUF ISINMAK İÇİN ESKİ SİSTEME GEÇTİK.KÖMÜR SOBASI
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın