banner851

banner614

ZAM HABERLERİNE YORUM YAĞDI

2020 yılı geride kalırken yeni yıl vatandaşın cebini yakacak yeni zamlarla geldi. Vatandaşlar yeni yılın ilk sabahına elektrik, doğalgaz, MTV, pasaport ve ehliyet harcı başta olmak üzere pek çok ücrete yapılan zamla uyandı. Düzceliler için suya yapılan zamlı tarife de bugün itibariyle başladı. Düzceliler zam haberlerini yorum yağmuruna tuttu. Yapılan asgari ücret zammına atıfta bulunan vatandaşlar “Kaşıkla verdiler kepçeyle alıyorlar” yorumu yaptı.

banner619
Gündem 01.01.2021, 17:30
2421
ZAM HABERLERİNE YORUM YAĞDI

Felaketlerle geçen 2020 yılı ekonomiyi de derinden vurdu. Alınan kısıtlama ve tedbir kararları nedeniyle birçok esnaf türünün kazancı düştü, pek çoğu da iş yapamaz hale geldi. Öte yandan dolar ve eurodaki yükseliş nedeniyle artan enflasyondan dolayı vatandaşın cebindeki para da eridikçe eridi.

Tablo böyleyken 2021 yılında uygulanacak olan asgari ücret de belli oldu. 2020 yılında 2 bin 324 TL olarak uygulanan asgari ücret, yüzde 21.56 oranında zamla birlikte 2 bin 825 TL’ye yükseltildi. Açıklanan yeni asgari ücret Asgari Ücret Komisyonu’nda masada olan işçi temsilcileri ve muhalefet partileri olmak üzere birçok kesim tarafından beğenilmedi.

Yeni yılla birlikte zam yapılan tek şey asgari ücret olmadı. Hem esnafın hem de vatandaşın ekonomik açıdan zor zamanlar geçtiği bugünlerde yeni yılın gelmesiyle birlikte Türkiye, 1 Ocak 2020 sabahına birçok alanda yapılan yeni zamlarla uyandı.

MTV VE EHLİYET HARCINA YÜZDE 9.11 ZAM YAPILDI

İlk olarak araç sahipleri tarafından her yıl iki taksitle ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüzde 9.11 artış yapıldı. Bina, arazi ve arsalar için her yıl ödenmek zorunda olan emlak vergisi için 2021'de geçerli olacak zam oranı da yüzde 4.55 olarak belirlendi. Yeni yılda pasaport ve ehliyet dahil bazı vergi ve harç tutarlarında da yüzde 9,11 oranında artışa gidildi.

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ ZAMMI DA AÇIKLANDI

Öte yandan yılın ilk günü Resmi Gazete'de yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kararıyla elektriğe de yüzde 6 zam yapıldığı duyuruldu. Bir zam haberi de doğal gazdan geldi. BOTAŞ doğal gaz tariflerinde düzenlemeye giderek Aralık'ta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğal gaz için yeni tarifeyi 1264 lira olarak açıkladı.

OTOYOL VE KÖPRÜLERE YÜZDE 26 ZAM

Yeni yılla birlikte Karayolları Genel Müdürlüğü, otoyol ve köprülerin geçiş ücretlerine de zam yapıldığını duyurdu. Fiyatlar araç sınıflarına göre değişirken, zam oranı ortalamada yaklaşık yüzde 26 oldu.

DÜZCE’DE SUDA ZAMLI TARİFE DE BUGÜN BAŞLADI

Tüm Türkiye’yi ilgilendiren bu kalemlerin dışında Düzceliler için suda zamlı tarife de bugün itibariyle başladı. Geçtiğimiz kasım ayında Düzce Belediye Meclisi’nde görüşülen suya yüzde 22 oranında zam yapılmasını öngören teklif muhalefet partili üyelerin tüm itirazlarına rağmen AK Partili üyeler tarafından kabul edilmişti.

“KAŞIKLA VERDİLER KEPÇEYLE ALIYORLAR”

Cüzdanındaki parayla bir ayı geçirmenin hesabını yapan Düzceliler, yapılan tüm bu zamlara tepki gösterdi. Öncü Haber’in resmi Facebook sayfasına yazan vatandaşlar yapılan zamlar için “kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar” yorumu yaptı.

İşte O Yorumlar:

“Bunlar hep CEHAPE’nin ve dış güçlerin işi. Yoksa reisimiz zam yapmıyor hamdolsun”

“Yeni yılda zam geldi ama ücretsiz izinler ne olacak? Hemen elektriğe zam. Hiç düşünce yok. Verdiklerini fazlasıyla alıyorlar. Çekilen sıkıntıdan haberleri yok kendileri keyif yaparken.”

“Asgari ücrette yapılan zam daha vatandaşın cebine girmeden zam gelsin. Allahım tez zamanda bu düzeni zihniyeti başımızdan def eyle bu cuma gününün huyu suyu hürmetine”

“Kepçeyle verdi kaşıkla geri alıyor. Olan gene vatandaşa oldu. Tuzu kuru olana bir şey yok”

“Zaten şaşırmadık biz biliyorduk. 2021 güzel gelecek zamları. Allah sonumuzu hayretsin. Olacağı buydu zaten”

“Zamlarla yaşamaya alıştık onun için şaşırmadım hiç”

“Halkının beyin ayarlarıyla oynayanlar tez zamanda gitsin artık. Bu ne oyun mu oynuyorsunuz milletle. 1 ver 5 al adalet mi bu? Yazık.”

“Hey maşallah. Ne beklerdik ki? Çeyrek altın vereceklerini mi? Normal karşılıyoruz bunları artık.”

“Doğalgaz bulduk ama zam geliyor. Yalan dolan mıydı o haberler? Bir de şubat ayına kadar böyle sonra tekrar zam yapılacak”

“Daha dur yeni başladık. Suya, elektriğe, doğalgaza, vergiye olsun. 10 kat yapsınlar. Yol yaptılar yol. Hastane yaptılar, gidin yolda hastanede yatın”

“Kaşıkla verdikleri asgari ücreti kepçeyle alırlar geri. Şaşırmadık hiç. Vay vatandaşın haline vay ki vay…”

“Diyecek bir şey yok. Beklenen gün geldi. Hadi hayırlısı. E ne olacaktı ya? O 500 TL’yi yiyecek mi zannetti millet? Durmak yok yola devam.”

“E zaten 3 kuruş zam yapıldı asgari ücrete. Herkes elini cebimize atar”

“Hiç şaşırmadık valla bu daha başlangıç.”

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (9)
düzceli 9 ay önce
sizde çok sabırsızsınız acıcık ucu gözüktü durmak yok yola devam geriside gelsin
Ezik 9 ay önce
Ne zannettiniz sizi düşü düğu icinmi verdi.O sizi niye düşunsun.Siz calisacaksin o ve yandaş zwngin ettikleri rahat rahat saraylarda yasayacaklar cocuklar özel unv.sitelerde okuyacaklar.Çalişn.Namaz kılıyo verin oylari.sanki size kıliyor.Fazla konusmayin hapse atar.sedece oy verin calişin yeter.Kuru ekmek yiyosaniz toksunuzdur.
Alperen 9 ay önce
Bunlar zam değil fiyat güncellemesi Zam derseniz suç işlersiniz Fiyat Güncellemesi Fiyat.Başkanlığa geçince uçacaktık Uçuyoruz işte Hamdolsun
Yorumcu 9 ay önce
Merkez bankasi ilk kez ekside 120 milyar dolar buhar oldu.eksi 50 milyar dolari biz odiycez.onlarda saray yaptırsinlar.diyanete bidrumda saray.x.baskanina yetmedi onlar da istedi
Editör 9 ay önce
Editör ilk okul mezunu herhalde, kaşıkla verip kepçeyle aldı cümlesini bile kopyala yapıştır yapamamış, kepçeyle verdi kaşıkla aldı yazacak kadar bakkal dükkanı işletiyorsunuz herhalde
DÜZCELI 9 ay önce
ASGARİ ÜCRETLİ ARKADAŞLARIM DA ASGARI ÜCRETE ZAM GELDİ DİYE SEVİNİYOR ASGARİ ÜCRETE ZAM GELSE NE OLACAK HERŞEYE ZAM ASGARİ ÜCRET GENE AYNI ESGİ YERİNE GELDİ.
Mehmet 9 ay önce
Oyu Akp atanlar düşünsün beş tepeye gidin derdinizi oraya anlatın bakalım dinleyecekmi sizi
CAN 9 ay önce
MECBURMU DEVLET HERSENE OKKALI ZAM YAPMAYA HE YAG OLMUS 85 TL HERSEY OKKALI ZAM GELMIS DEVLETDE ELETIRIGE GAZA OKKALI ZAM KÖPRÜYE OTO YOLA ZAM ZAM AK PARTI BU KAFAYLA DAHA COK OY KAYBEDER SANMAYIN BU BÖYLE GIDER HALK GÖRÜYO
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın