banner851

banner614

ZORUNLU DURUMLARDA BAŞSAVCILIKTAN İZİN ALINACAK

Adalet Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında daha önce cezaevlerinde alınan tedbirlerin süresini Bilim Kurulu'nun önerisiyle iki hafta uzattı. Bu kapsamda Çilimli T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda avukat ziyareti dahil bütün görüşler, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller iki hafta daha ertelendi.

banner619
Gündem 28.03.2020, 18:30
2656
ZORUNLU DURUMLARDA BAŞSAVCILIKTAN İZİN ALINACAK

Adalet Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle daha önce cezaevlerinde alınan tedbirlerin süresini Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri kapsamında iki hafta daha uzattı.Bakanlığın kararıyla, Çilimli T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi işyurdu faaliyetleri iki hafta daha ertelendi.

Ayrıca, birden fazla koğuşla birlikte yapılan faaliyetlerin, ceza infaz kurumundaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımının, ceza infaz kurumunda anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların kreşe ve ana okuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamasının ertelenmesine ilişkin süreler de iki hafta daha uzatıldı.

Tedbirler çerçevesinde Çilimli T Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndaki tutuklu ve hükümlülerin yakınları zorunlu durumlarda ziyaretlerini başsavcılık kararıyla yapabilecek. Avukatlar zorunlu durumlarda maske ve eldiven takarak kapalı görüş yapabilecek.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, söz konusu tedbirleri ilk kez 13 Mart'ta katıldığı Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından kamuoyuna açıklamıştı.

Yorumlar (0)