Son dönemde başta enerji fiyatları olmak üzere gelen zamlar nedeniyle vatandaşlar ekonomik açıdan zor günler geçirirken akaryakıta gelen son zamlarla benzin ve motorinin litre fiyatı 18 TL sınırına dayandı. LPG oto gaz ise 10 TL’yi geçti. TÜİK, şubat ayı enflasyonunu 4,81 olarak açıklarken yıllık enflasyon ise yüzde 54.44’e ulaştı.

‘Halkımız geçim sıkıntısını aşamaz duruma geldi’

İYİ Parti Düzce İl başkanı Yunus Özay Er, yaptığı yazılı açıklamada ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Er, “Son birkaç aydır hükümet yeni ekonomi paketler açıklamakta, kimi zaman Çin modeli kimi zaman Türk tipi büyüme modeli kimi zaman da kur korumalı mevduat adları verilen bu sistemlerle gittikçe derinleşen ekonomik şartlara çare bulmaya çalışmaktadır. Pandeminin yarattığı global durgunluk ve Ukrayna-Rus savaşının oluşturduğu gergin uluslararası siyasetin yaptığı etkinin ekonomik yansımaları yadsınamaz bir gerçektir. Bununla beraber hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin kalıcı çözümlerden uzak olması halkımızı git gide içinden çıkılmaz bir ekonomik sarmala sokmaktadır. Artışı sürekli hale gelen akaryakıt fiyatları elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş fiyat zamlar ve özellikle gıda enflasyonu halkımızı geçim sıkıntısını aşamaz duruma getirmiştir” ifadelerini kullandı.

‘Maaş güncellemesi çağrısı

Memur, emekli ve asgari ücretlinin bu ortamda maaş güncellemesiyle desteklenmesi gerektiğini savunan Er, “TÜİK rakamlarıyla TÜFE yıllık yüzde 54.44, ÜFE yıllık yüzde 105.01 artmıştır. Bu inanması güç artışlara karşı memur ve emekliye ilk 6 ay için sadece yüzde 7.5 zam verilmiştir. Asgari ücretle yapılan son artışta bu fahiş zamlarla buharlaşmıştır. İYİ Parti olarak önerimiz, yapılan bu zamları memura, işçiye ve asgari ücrete yapılan bu zamların acilen güncellenmesi ve hemen ek zamların maaşlara yansıtılmasıdır. Hatta bu maaş güncellemelerinin 3 ayda bir sürekli hale getirilmelidir.  Aksi halde bu enflasyonist ortam ve fiyat artışları halkımızı çok zor duruma getirecek sıkıntılı sosyal bir sorun haline gelecektir” cümlelerine yer verdi.

‘Mühür sizde, yetki sizde’

Hükümete çağrı yapan İYİ Parti İl Başkanı Er, “Mühür sizde, yetki sizde. Halkı daha fazla fakirleşmeye ve hatta açlık ile karşı karşıya getirmeye hakkınız yok.” cümlelerini aktardı.