Türkiye’de akaryakıt başta olmak üzere iğneden – ipliğe gelen zam furyası, hayvancılık sektörünü de etkiledi. Artan yem fiyatları ve diğer maliyetler nedeniyle, besiciler hayvan yetiştirmekte zorlanırken, bu durum Kurban Bayramı öncesinde Düzce Hayvan Pazarına da yansıdı.

Kurbanlık almak için hayvan pazarına giden vatandaşlar ve satıcılar arasında sıkı pazarlıkların yaşandığı Düzce Hayvan Pazarında, kurbanlık fiyatlar cep yakıyor. Alıcılar, fiyatların geçen yıla oranla çok yüksek olduğunu ifade ederken, satıcılar ise artan maliyetler nedeniyle, kurbanlık fiyatlarının arttığını söyledi.

Kurbanlık hayvan telaşının yaşandığı Düzce Hayvan Pazarında alıcı ve satıcılara mikrofon uzatan Öncü Haber Ekibi, bir dokunup bin ah işitti.

Kimi satıcı maliyetlerin artmasından dert yanarken, kimisi de devletten yeterli desteği alamadıkları için büyük zorluklar yaşadığını ifade etti.

İşte hayvan pazarındaki vatandaşların yaklaşan kurban bayramının ana teması olan Kurbanlıkların piyasasına verdiği tepkiler.

“Fiyatlar hayvanın değerine göre değişiyor”

Satıcı Murat Sağlam;

“şimdi kurban işiyle artık insanlar uğraşmak istemiyor. Ahırlarda hisse olarak satılıyor. Artık alayım da kapımın önünde keseyim diyen kalmadı. Biz de hisse olarak veriyoruz burada kurbanlıkları…  Fiyatlar hayvanına göre değişir. 25 bin liradan başlar 60 bin liraya kadar kurbanlık var.”

“Bu memlekete köylü çiftçi bakıyor”

Satıcı Yusuf Akgün;

“Millet para yok, hayvan satılmıyor. Masraf ağır, mazot pahalı; bu hale düşürenler utansın. Mazot 8 liradan 30 liraya çıkarsa ne olur? Millet tarlasına gidemez, ahırına gidemez… Yem almaya gidiyoruz, arabayla gitmeye cesaret edemiyoruz.  40 kilo arpa 325 lira olmuş. Veresiye alıyoruz para yok. Allah razı olsun adamdan veresiye veriyor. Ben adama bir şey demiyorum, bana hayvanımın yemini bile veresiye aldıran hükümete kızıyorum. Zenginler gariban köylünün sırtından geçiniyor. Köylü çiftçi bu memlekete bakacak. Gittiler ithal hayvan getirdiler, bağırdık çağırdık getirmeyin dedik bizi duymadılar. Biz 20 senedir gâvura çalışıyoruz Abi! Binlerce ithal damızlık hayvan getirdiler bir tane bile almadık ne oldu o hayvanlar? Öldü gitti…

“Fiyatlar çok yüksek”

Alıcı Şaban Tepe;

Vallahi şu an fiyatlar yüksek. Bakacağız, ben daha yeni giriyorum. Bekleyeceğiz yarın öğleden sonrayı. Ben sürümü seven adamım; elindeki malı satan her zaman karlıdır. Muhakkak yarın düşürecekler, ben yarını bekleyeceğim…”

“Bıçak parasına kurbanlık veriyoruz”

Satıcı Hasan Yılmaz;

Kurbanlıklara talep çok yok. Bizim de girdi maliyetlerimiz çok yüksek. Yem olmuş 340 lira, saman 2 bin 500 lira, getirdik hayvanları bıçak parasına kurbanlık veriyoruz. Memnun değiliz yani! Sağlıklı bir kurban için şöyle bir danaya bakacağız; kör olmayacak, topal olmayacak. Önden iki tane geniş dişi çıkmış olacak. Eli ayağı düzgün olacak. ucuza sattık bitirdik hayvanları, bakamıyoruz çünkü.