Düzce İl Sağlık Müdürlüğü’nün Türkiye’ye örnek nitelikteki projesi, uygulamaya kondu. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Yüksek Riskli Gebe Takiplerinin Mobil Çözümler ile Desteklenmesi” projesi hakkında kamuoyuna bilgilendirme yapıldı.

Yüksek riskli gebelik tanısı alan ve hekim tarafından evde takibi uygun görülen gebelerin akıllı telefon uygulaması aracılığı ile evde izlemlerine olanak tanıyan proje için hazırlanan uygulama yaklaşık 2 aydır kullanımda… Uygulama ile Düzce’de anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmek için yüksek riskli gebelik geçiren anne adayları teknolojik olarak takip edilecek ve müdahale süresi kısalacak.

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz proje ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Projemizde sağlık kuruluşlarına başvuran ve yüksek riskli gebelerin yenilikçi ve teknoloji odaklı bir otomasyon sistemi ile takibinin geliştirilmesine yönelik planlanmıştır. Sağlık tesisinde izlemleri yapılan ve hekimce evde izlenmesi uygun görülen gebeler için sağlık profesyonelleri ekranından tanımlama yapılıyor. Gebeler kendilerine tanımlanan uygulama ile ev ortamında tansiyon aleti ile ölçümünü yaptıkları kan basıncı sonucunu, kan şekeri ölçüm sonuçlarını, nabız sayılarını mobil uygulamaya giriyorlar. Hazırlanan bir dizi soruyu yanıtlıyorlar. Gebe tarafından girilen bilgiler normal kabul edilen değerler içinde yer aldığında gebeye risk içinde olmadığı bilgisi iletiliyor, normal kabul edilmeyen durumlarda ise gebelere ve sağlık profesyonellerine uyarı iletiliyor. Sağlık profesyonelimiz tarafından aranan gebeler önerilerde bulunuluyor. Bu proje ile yüksek risk taşıyan gebelerimiz düzenli olarak takip edildikleri için kendilerini daha güvende hissediyorlar ve daha bilinçli hale geliyorlar. 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde 100’den fazla gebemize ulaştık ve 45 gebemizi sisteme dahil ettik. 5 gebemiz sağlıkla bebeklerine kavuştu. Diğer gebelerin takibi devam ediyor.”  

Projedeki asıl amacın tüm gebelerin bebeklerine sağlıkla kavuşması olduğunun altını çizen İl Müdürü Yılmaz, “Projede emeği geçen başta Valimiz sayın Cevdet Atay'a, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na, sağlık yöneticilerimiz ve personellerimiz ile projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.