CHP eski Milletvekili ve İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Müslüm Sarı, bugün partinin il yöneticileri ile bir görüşmede bulunmak üzere geldiği Düzce’de basın toplantısı düzenledi. Parti il binasında gerçekleşen toplantıda CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan ile Merkez İlçe Başkanı Alaaddin Duran da hazır bulundu.

Basın açıklaması öncesinde ilk defa Düzce’ye geldiği ayrıntısını paylaşan CHP eski Milletvekili Müslüm Sarı, “İstanbul-Ankara arasından geçip giderken hiç Düzce merkeze gelerek partililerimizle sohbet etme şansımız olmadı. İlk defa Düzce’ye geliyorum ve Düzce’den olmaktan mutluyum.” dedi.

“Artık AK Parti’nin dünyaya da Türkiye’ye de verebileceği hiçbir şey yok”
2019 yılının Türkiye için önemine değinerek açıklamalarına başlayan Sarı, iktidarın artık Türkiye’ye verebilecek hiçbir şey i olmadığını savundu. Sarı şöyle konuştu: “Hem partimizde bir kongre ve kurultay süreci var hem de Türkiye 2019’a hazırlanıyor. 2019’dan önce bir yerel seçim var. Yine 2018 yılı var, partilerin kendi siyasal pozisyonlarını belirleyeceği bir yıl olacak. Yani Türkiye çok önemli bir dönemeçte. Türkiye için kritik bir zaman. Türkiye’nin mevcut siyasal hikayesi yani bugün AK Parti tarafından temsil edilen, Recep Tayyip Erdoğan tarafından temsil edilen mevcut siyasal hikayesinin aslında sonuna gelmiş bulunuyoruz. Hem dünyadan baktığımız zaman hem Türkiye’den baktığımız zaman artık AK Parti’nin dünyaya da Türkiye’ye de verebileceği hiçbir şey yok. Biz aslında AK Parti’nin son kullanma tarihinin 2019 yılı kasım ayı olduğunu görüyoruz. Onlar da bunun farkındalar ve kendi son kullanma tarihlerini uzatmak için bir değişim talebi içindeler. Toplumda ciddi bir değişim talebi olduğunun farkındalar. Onlar da bu değişim talebine göre kendi pozisyonlarını belirlemeye çalışıyorlar. Latince’de bir kavram var, diyor ki ‘Hiçbir şeyin değişmesini istemiyorsan her şeyi değiştirmiş gibi göster’ Aslında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunu yapmaya çalışıyor. Hiçbir şeyi değiştirmemek için her şeyi değiştirmeye çalışıyor.”

“16 Nisan’da gördük ki biz daha büyüyüz ve daha kalabalığız”
“Türkiye’nin yeni bir siyasal hikayeye ihtiyacı var.” diyen CHP’li Müslüm Sarı şunları kaydetti: “Bu açık ve net ve yeni siyasal hikayeyi temsil eden taraf bizim taraf. Yani biz 16 Nisan’da gördük ki biz daha büyüyüz ve daha kalabalığız. Dolayısıyla artık AK Parti’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın hikayesi Türkiye’nin eski hikayesi ama Türkiye’nin yeni hikayesi 16 Nisan’da filizlendi ve bundan sonra da devam edecek. Bu yeni hikayede CHP çok önemli bir rol üstleniyor. Belki önceki sistemde CHP’nin tek başına iktidar olma ihtimali neyse bu sistemde CHP’nin tek başına iktidar olma ihtimali çok daha yüksektedir. Biz de arkadaşlarımızla dolaşıyor ve dilimiz döndüğünce bunu anlatıyoruz.“

“İş Bankası CHP’nin” algısına açıklık getirdi
CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olan Müslüm Sarı’dan “İş Bankası CHP’nin” şeklinde toplumda oluşan yanlış algıya da açıklık getirmesini istedi. Sarı, söz konusu algı konusunda şu açıklamayı yaptı: “Halk arasında yaygın bir kanı var o kanı da İş Bankası’nın CHP’nin bankası olduğu ve İş Bankası’nın karının da kasasına gittiği biçiminde yaygın bir inanış var. Bu yaygın inanış biraz da bir algı oluşturma çerçevesinde iktidar tarafından yapılıyor. Atatürk, İş Bankası kurulurken para vermiş kendi cebinden ve bankanın yüzde 28 hissesi Atatürk’ün kendisinin. Atatürk’ün bir vasiyeti var. Diyor ki bu yüzde 28 hissenin yönetimini Cumhuriyet Halk Partisi’ne bırakıyorum. Yani CHP bu yüzde 28 hissenin karşılığı olarak buranın yönetim ve temsil hakkını ediniyor. Bunun için de 4 tane üye atıyor oraya. Yani 11 üyenin 4 tanesi CHP’yi temsilen İş Bankası’na yönetici olarak atanıyor. Ama vasiyet de bir de şöyle bir şey var. Diyor ki “Bu hisselerin payına düşen kar payını her yıl Türk Dil ve Tarih Kurumu’na CHP daha doğrusu banka bağışlayacak.” Yeni yüzde 28’in üzerine düşen parayı doğrudan Türk Dil ve Tarih Kurumu’na aktarıyoruz.”   

Haber: C. ÜSTÜNER