Düzce’de zincir marketlerde "fahiş fiyat" denetimleri sıkı şekilde sürüyor. Bakanlığın talimatıyla geçtiğimiz hafta denetimlere başlayan Düzce Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri marketlerde sebze, meyve, temel gıda ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarını kontrol etti. Reyonları gezen ekipler fiyat artışlarından, raf ve kasa fiyatları arasındaki uyuşmazlığa, ürün gramajı, irsaliye karşılaştırması, tüketim tarihi ve diğer kurallara uygunluk konularında da ürünleri inceledi.

Zaman zaman denetimlere Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de destek verirken, yapılan açıklamada, denetimlerin artarak devam edeceği bildirildi. Ekipler, "Denetimlerimizde fiyat etiketi ve kasada olan fiyat karşılaştırılması, ürünün son kullanım tarihinin geçip, geçmediğini kontrol ediyoruz. İl genelinde tüm zincir marketler denetlenecek." bilgilendirmesi yaptı.

Öte yandan rutin denetimlerin yanı sıra şikayet üzerine de marketler mercek altına alınıyor. Ticaret İl Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri vatandaşlardan gelen ihbarları titizlikle değerlendirerek, şikayet konusu marketlerde temel gıda ürünleri başta olmak üzere ürünlerin maliyet, raf ve kasa fiyatlarını karşılaştırarak, ürün gramajı ve tüketim tarihlerini inceliyor.

Ekipler, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığını da kontrol ediyor.

DUYARSIZ SÜRÜCÜLER YAYALARI HİÇE SAYIYOR DUYARSIZ SÜRÜCÜLER YAYALARI HİÇE SAYIYOR

Eksik ya da usulsüzlük tespit edilen marketlere cezai işlem uygulanırken, vatandaşların ürünlerin raf etiketi ile kasadaki fiyatını mutlaka karşılaştırmaları istendi.