Türk Kızılay Düzce Şubesi’nin kan bağışı tırı bugün bir kez daha Düzce’de bazında en çok kan bağışı kampanyası düzenleyen okul olan Namık Kemal İlkokulu bahçesine park etti. Okuldaki öğretmen ve çalışanlar ile önceden haber verilen öğrenci velileri alana gelerek kan bağışında bulundu.

Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç da okulu ziyaret ederek kan bağışı faaliyetleri hakkında Kızılay yetkililerinden bilgi alarak kampanyaya destek veren öğretmen ve velilerle bir araya geldi. Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Kırbaç, kanlarıyla hastalara umut oldukları için bağışçılara teşekkür etti.

Konuyla ilgili Öncü Haber’e açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Kırbaç, karşılaştığı görüntü karşısında çok mutlu olduğunu belirterek, “Namık Kemal İlkokulu ve Kızılay Düzce Şubesi’nin birlikte organize ettiği ama özelinde de okul yönetiminin davetiyle gerçekleşen bir organizasyon bu. Kızılay ülkemizin milletimizin en çok değer verdiği kurumlardan bir tanesi. Başa dara düştüğünde her bir ihtiyacında yanında olduğundan emin olduğu bir kurum.” dedi.

‘Öğrencilerin böyle bir şeyin içinde olması çok özel’

Bu tip etkinliklerin okulların çatısı altında düzenlenmesinin çocukların eğitimi açısından önemli olduğunu kaydeden Kırbaç, “Okulların çatısı altında düzenleniyor olması da öğrencilerimizin de bir gün ihtiyacı olacağını düşünerek kan bağışına ev sahipliği yapması, bu bilinçle büyüklerini ve yakınlarını böyle bir organizasyona davet yoluyla böyle bir şeyin içinde olmaları okul adına da güzel bir çalışma.

Elbette ki biz çocuklarımızı birtakım bilgilerle donatıyoruz ama aynı zamanda bu tip toplumsal ve sosyal çalışmalarla toplumun bir bireyi olduğunu, başkalarına yardımın ne kadar önemli olduğunu da en güzel öğretebileceğimiz süreçler bunlar. Bilgiyi veriyorsunuz sınıfta ama bir de bunun uygulamasını yaptığınızda bu değeri kazandırmış ve kazandırmış oluyorsunuz.” diye konuştu.

‘Tüm okullara örnek olsun’

Namık Kemal İlkokulu’ndaki bu konuda sağlanan hassasiyetinin tüm okullara örnek olması gerektiğini belirten Kırbaç, “Namık Kemal İlkokulu da Düzce genelinde kan bağışı kampanyalarını en çok düzenleyen okul olarak öne çıkıyor. Okulun yöneticisi ve öğretmenleri arkadaşlarıma bu çatı altında öğrenim geçen yavrularımıza bu değeri kazandırdıkları ve yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Velilerimize de, okul çevresindeki komsularımıza da katılım sağladıkları için teşekkür ediyoruz. İnşallah bugün burada verilen kanlar sıkıntıda olan vatandaşlarımızın derdine deva olur.” temennisinde bulundu.

HABER: Mehmet GÜNESEN