İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, yaptığı yazılı açıklamada, fındık üreticisinin yanlış politikalarla mağdur edildiğini savundu. Gerekçe olarak ise piyasadaki tekelleşmenin baş mimarı Ferrero’nun devlet gibi hareket etmesini gösterdi.

Fındıkta yanlış gidişatın ceremesini fındık emekçilerinin çektiğine dikkat çeken Er, “Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan fındık için “Eğer fındık Israil’de üretiliyor olsa idi eczanelerde tane ile satılırdı.’ diyerek üretiminin tamamına yakınının ülkemizde yapıldığı fındık gibi stratejik bir ürünün nasıl yanlış yöntemlerle ve gayri nizami kararlarla heba edildiğini yıllar önce anlatmaya çalışmıştı. Bugün geldiğimiz noktada da ne yazık ki fındık ile alakalı yanlışlar giderek artmakta ve yıllardır süregelen belki bilinçli belki de bilinçsiz politik ve ekonomik tercihlerle üretici mağdur edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Ferrero’yu bu derece güçlü hale getiren güçler irdelenmeli”

Ferrero’nun devlet gibi hareket edip fiyat açıkladığını ve hatta devletin açıkladığı fiyatı görmezden geldiğini vurgulayan İYİ Partili Er, şunları kaydetti: “Bu ülkenin cumhurbaşkanı, en büyük üreticisi olduğumuz fındık ile alakalı, bizce artan maliyetler ile kıyaslandığında yetersiz olarak olsa da; destekler içinde olmak kaydı ile 54 TL gibi bir fiyat açıklamıştır. Ama ülkemizde fındık piyasasında adeta tekel haline gelmiş İtalyan Ferrero firması, devletin açıkladığı fiyatın dışında kendisi de önceden ilan tarihini de açıklayıp adeta görsel bir şov yaparak yeni bir fiyat açıklamış ve 48 TL olarak piyasaya duyurmuştur. Bununla da kalmayıp alım yaptığı firmalara da kota koyduğu iddia edilmektedir. İtalyan Ferrero firmasını bu derece güçlü hale getiren hangi güçler veya piyasanın hangi koşulları ise irdelenmeli, fındık üreticisinin mağduriyeti arttırılmamalıdır. Üretiminde adeta tekel olduğumuz bir ürün için İtalyan Ferrero firmasının, piyasa koşulları içinde olduğunu iddia etse dahi, adeta devlet gibi hareket edip fiyat açıklaması ve devletin açıkladığı fiyatı yine adeta görmezden gelmesi Ferrero firmasını bu derece güçlü hale getiren koşulların sorgulanmasını zorunlu kılmaktadır. Rekabet Kurulu devreye girmeli bu haksız rekabet önlenmelidir.”

“TMO’nun tutumu Ferrero’nun elini güçlendiriyor”

TMO’nun alım sırasında uyguladığı zorlu şartların Ferrero’nun elini güçlendirdiği görüşünü savunan Er, şöyle devam etti: “TMO’nun gerek alım, gerek randıman, gerek lojistik gerekse de ödeme koşullarında üreticilerimize yaşattıkları da Ferrero firmasının piyasada bu derece güçlü hale gelmesine yol açmakta, ister istemez zihnimizde Ferrero firmasının onu mu açılmakta ticari şartları mı kolaylaştırılmaktadır sorusu uyanmaktadır. Piyasaya FİSKOBİRLİK gibi güçlü bir aktörün İYİ Parti iktidarında tekrar girmesi gerektiğini ifade ettiğimiz politik açıklamalarımızın ne kadar doğru olduğu bugün bir kez daha görülmüştür. Piyasada adeta tekel haline gelen bir firma rahat rahat hareket edebilmekte, rekabet koşullarını adeta devre dışı bırakabilmektedir.”

“Milletvekilleri ve iktidar temsilcileri inisiyatif almalı”

Düzce milletvekillerinin ve iktidar partisi yöneticilerinin inisiyatif alarak üreticinin mağduriyetinin önüne geçmeleri gerektiğini belirten Er, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Bu derece stratejik ve güçlü olduğumuz bir üründe tüm bu yaşananlar akıl ile izah edilmekten gittikçe uzaklaşmakta, üreticinin mağduriyeti günden güne artmaktadır. Bu noktada milletvekillerimizin ve iktidar partisi yöneticilerinin sessiz kalması da kamu vicdanını ve Düzceli üreticileri yalnızlığa itmektedir. Bu bağlamda milletvekillerimizi ve iktidar partisi yöneticilerini konu ile alakalı inisiyatif almaya ve açıklama yapmaya davet ediyoruz. Üreticilerimiz ve fındıktan geçinen aileler yalnız bırakılmamalıdır. Bugün bu insanların yanlarında olmaz iseniz ne zaman yanlarında olacaksınız?”