banner851

banner955

DÜZCE’DE ÜRETİMİ YAYGINLAŞIYOR…

Düzce Üniversitesi öncülüğünde ‘mutluluk iksiri’ olarak bilinen safran bitkisinin Düzce’de tarımı yaygınlaşıyor. Bu kapsamda Düzce’nin Kaynaşlı ilçesine bağlı Çakırsayvan Köyü’nde gönüllü çiftçi Selami Gündoğdu’nun bahçesinden safran hasadı yapıldı.

Kaynaşlı 03.11.2021, 18:08
3870
DÜZCE’DE ÜRETİMİ YAYGINLAŞIYOR…

İhtisaslaşma faaliyetleri kapsamında Düzce’de tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğini yaygınlaştıran Düzce Üniversitesi, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün çalışmaları neticesinde, katma değeri oldukça yüksek olan safran için gönüllü çiftçi sayısını her geçen gün artırıyor ve bölge halkının gelir getirici faaliyet yürütmesini koordine ediyor.

Çakırsayvan’da safran tarlası

Bu kapsamda Düzce’nin Kaynaşlı ilçesine bağlı Çakırsayvan Köyü’nde gönüllü çiftçi Selami Gündoğdu’nun bahçesinden safran hasadı yapıldı. Üretici Selami Gündoğdu; safran bitkisinin çok eskiden beri tarımının yapıldığını ve önemli bir ilaç, boya ve baharat bitkisi olduğunu belirterek boya,  kozmetik, ilaç ve gıda sanayisinde kullanıldığını ifade etti. 

‘Ülkemizde safran üretimi yeterli değil’

Gönüllü çiftçi Selami Gündoğdu ayrıca ülkemizde safran üretiminin yeterli olmadığını söyleyerek, genellikle İran ve Afganistan gibi ülkelerden temin edildiğini ve bu yüzden ülkemizde üretiminin yapılmasının önem taşıdığına vurgu yaptı.

Kilosu 70 bin TL’ye kadar çıkıyor

Safran üretimine başlamadan Düzce Üniversitesi ile iletişime geçip önce toprak analizini yaptırdığını ve sürekli Düzce Üniversitesi ile bilgi alışverişinde bulunduğunu dile getiren Gündoğdu, bunun kendisi ve bölge çiftçileri için değerli olduğunu ifade ederek safran tarımı ile ilgili soğanların 15 Ağustos-15 Eylül arasında dikiminin yapıldığı bilgisini paylaştı.

Çiçeklerin ise 15 Ekim-15 Kasım arasında hasadının yapıldığını belirten Selami Gündoğdu, çiçeklerin erken saatlerde hasat edilmesi gerektiğini ve kilosunun 30.000-70.000 TL arasında değiştiğini de sözlerine ekledi.

banner844
Yorumlar (2)
halk 1 yıl önce
bir kilo dağ tepe bulur toplarım kim 30 bin verecek Allah aşkına.
Selami 13 ay önce
Dağda tepede olsa bende toplardim ama maalesef yok
Yeni Sayımız