banner851

banner614

GÖRENLER NE OLDUĞUNA ANLAM VEREMEDİ

banner619

Kaynaşlı’ya bağlı Sarıçökek Köyü’nde nesli tükenmekte olan ve nadir görülen şeritli semender görüldü. Semenderi ilk fark eden ancak ne olduğuna anlam veremeyen vatandaş şaşkınlık yaşadı.

banner846
Kaynaşlı 04.02.2021, 17:00 04.02.2021, 16:15
8166
banner844

Kaynaşlı’ya Sarıçökek Köyü’nde yaşayan Erol Alkan isimli vatandaş köyde bulunan gölette daha önce görmediği, timsah ve kertenkeleye benzeyen bir canlı gördü.

Yaşadığı büyük şaşkınlığın ardından canlının ne olduğunu bulmak için internette araştırmaya yapmaya başlayan Alkan, gördüğü canlının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve nadir görülen ‘şeritli semender’ olduğunu öğrendi.

Göleti inceleyen Alkan, semenderin yalnız olmadığını ve toplamda 5 adet şeritli semenderin gölette yaşadığını fark etti.

Nadir görülen canlının görüntüsünü 0 542 767 18 81 numaralı Öncü haber Whatsapp İhbar Hattı’na gönderen Erol Alkan, “Dışarıda yürürken burada bir gölet var. Göletin içerisinde timsaha benzeyen, kertenkeleye benzeyen ancak yelesi olan ikisinden de farkı küçük bir canlı gördük.

İnternetten araştırınca bunun nesli tükenmekte olan ve nadir görülen şeritli semender olduğunu öğrendik. Çok şaşırdık. Burada daha önce böyle bir şey görmemiştik. Biraz daha inceleyince toplamda 5 tane olduğunu fark ettik” diye konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (7)
Can büyükkaya 6 ay önce
Arkadaşlar Para Edecek bi canlı değildir kendileri keyifci canlı olan bu türün ismi Semenderdir sulak bölgeri sever karadada yaşabilirler
Ayhan gÜngör 6 ay önce
Benim havuzda dolu bundan her yıl yavrular
ılhan 6 ay önce
cok ıyı artık yoklar..neslı tukenıyor para eder dıye mılley bırakmaz..haber tm da hemen korumaya alındımı o önemlı
Emrah bayrak 6 ay önce
Keşke adresi vermeseydiniz inşallah bi zarar gelmez bu hayvanlara nesli tükenmekte olduğu için sıkıntı olabilir gerekli yerlere bilgi verilirse daha iyi olur
A.ok 6 ay önce
Pandemi döneminde insanlar evde kalınca hayat normale dönüyor sanırım semender görmeyeli çok olmuştu bu gerçekten çok farklıymış....
Eray 6 ay önce
Kurtsuyu eminacma köyleri arasında dikilitaş mevkisinde bulunan afonogderesi ve kurudere de bunlardan cok var
Fikret ŞAHİN 6 ay önce
Koruma altına alınır inşallah