banner851

banner614

KAYNAŞLI’DA HER SAĞANAKTA TÜM EKİPLER TEYAKKUZDA

banner619

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, 13 Haziran akşamı ülkende en çok yağışın düştüğü yer olan ilçede çok sayıda ev ve işyerinin sular altına kalmasına sebep olan felaketle ilgili Öncü Ana Haber Bülteni’ne canlı bağlantı yaparak son durumu anlattı. Doğduğu büyüdüğü Kaynaşlı’da daha önce bir yağmur yağışı ile karşılaşmadığını kaydeden Başkan Şahin, Karaçalı ve Çele mahallelerinde sel sularının bastığı ev ve işyerlerinde yaraları sarmak için diğer kurumlarla iş birliği içinde çalışma başlattıklarını söyledi. Karaçalı Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutlarının alt yapı eksikliklerinden dolayı aylar önce rapor verdiklerini kaydeden Şahin, “Bir adam bir işi yapıyorsa adam gibi yapmalı. Yamuk yapanlara da hesabı sorulmalı. TOKİ böyle adamlara da bir daha iş vermemeli.” çıkışı yaptı. Çele Mahallesi’nde bir firmanın inşaatı için alt yapının yönünün değiştirildiği iddiaları ilgili de Şahin, “Su odaklı bir çözüm anlamında suyun akışı başka tarafa verilmiş. Zaten oradaki müteahhit de kalıcı bir çözüm anlamında, bizim de desteğimiz olacak. Bir kanal yapılacak ve şu anki yaşanan sıkıntı yaşanmayacak.” dedi.

banner846
Kaynaşlı 15.06.2021, 15:15 15.06.2021, 17:10
1332
banner844

Düzce’de 13 Haziran günü etkili olan kuvvetli sağanak yağış Kaynaşlı ilçesinde felakete dönüştü. Son 24 saatte metrekareye 51 kilogram yağışın düştüğü ilçe, Türkiye’de en çok yağış alan bölge oldu. Karaçalı ve Çele mahalleleri ile Üçköprü Köyü’nde çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Cadde ve sokaklar göle dönerken ekili araziler sular altında kaldı. Vatandaşlar ve belediye ekipleri evlere dolan yağmur sularını boşaltmak için seferber oldu.

Kaynaşlı vuran afetin ardından Mehmet Günesen ile Öncü Ana Haber Bülteni’ne canlı telefon bağlantısı gerçekleştiren Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, ilçedeki hasarın boyutu ve yapılan çalışmalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“KAYNAŞLI BÖYLE YAĞMUR GÖRMEDİ”

“Ben çocukluğumdan beri böyle bir yağış görmedim” diyen Başkan Şahin, “5 saat sürekli aşırı şekilde yağış oldu. Tam bir felaket gibiydi ama Allah’a şükürler olsun ki herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Tabii bazı maddi anlamda olumsuzluklar oluştu. Birkaç dükkân, işyerine sular birikti. Ama öyle aşırı bir zarar yok. Burada en büyük sıkıntı TOKİ Konutlarında oldu. Müteahhitten kaynaklanan altyapı ve üstyapıda bazı eksiklerden kaynaklanan sıkıntılar oluştu. Bodrum katlarını su bastı. Oralarda oturan vatandaşlarımızın eşyaları zarar gördü.” dedi.

“TOKİ’DE 5 AY ÖNCE RAPORLADIĞIMIZ SORUNLAR FELAKETE DÖNÜŞTÜ”

Olası bir felakete karşı alt yapı eksikliklerini aylar önce bir rapor hazırlayarak TOKİ’ye sunduklarını kaydeden Şahin, “TOKİ’yi biz denetlemiyoruz TOKİ kendi kendini denetliyor. Ama biz belediye olarak nasıl ki bugün Kaynaşlı’da yaşanan bu sıkıntıdan dolayı halkımızla mecbur ilgilenmek durumundayız. Bizim asli görevimiz. Ama biz şunu söyledik o zamanlar müteahhitten kaynaklanan sıkıntılar var, altyapıyı müteahhit doğru yapmadı. Üstyapıda sıkıntılar, çevre düzeninde sıkıntılar var. Bunu belgelerle ve fotoğraflarla beraber TOKİ’ye sunduk. Akşam da gördük ki alt ve üstyapıda müteahhitten kaynaklanan sıkıntıların doğru dürüst giderilmediği için aşırı yağıştan dolayı da problem yaşandı.” diyerek bundan sonraki süreçte de vatandaşların güvenliği için TOKİ ile yeniden görüşeceklerini söyledi.

“EKİPLERİMİZ İLK ANDAN İTİBAREN SAHADAYDI”

İlçede olumsuzluklara neden olan kuvvetli sağanağın ardından belediye ekiplerini 24 saat esasına göre çalıştığını söyleyen Başkan şahin, “Ekiplerimiz aynı anda birçok yere müdahale ettiler. Ama şu da bir gerçek aşırı derecede yağış vardı. Böyle bir yağıştan dolayı da bazı olumsuzlukların yaşanması gayet doğaldır. Mesela birçok tıkanan kanalları açtık. Taşkınları önlemek, suyun akışının rahat sağlanması anlamında birçok çalışmalar yaptık. Bazı evlerin ve işyerlerinin sudan dolayı göllerin oluşmasından dolayı vidanjörle birlikte çekiyoruz. Bizim de belediye olarak yollarımızda baya bozulmalar oldu. Sıkıntılar yaşandı ama bu sıkıntıları gidermek durumundayız. İşyerleri ve evleri zarar gören vatandaşlarımıza da biz hem belediye olarak hem de Sosyal Yardımlaşma Vakfı olarak hem AFAD olarak gereken yardım yapılacaktır. Geçtiğimiz yıl Cumayeri’nde ve Akçakoca’da daha büyük felaketler yaşanmıştı. 7 tane vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Bizde şu anda öyle bir durum yok.” diye konuştu.

“ÇELE MAHALLESİ’NDE SUYUN YÖNÜ DEĞİŞTİRİLMİŞ”

Çele Mahallesi sakinleri bölgede inşaatı olan bir firmanın gelişigüzel şekilde alt yapıyla oynaması yüzünden su baskını mağduru olduklarını söyleyerek duruma tepki göstermesiyle ilgili de konuşan Şahin, Çele mahallemizde büyük bir inşaat yapılıyor. Su odaklı bir çözüm anlamında suyun akışı başka tarafa verilmiş. Zaten oradaki müteahhit de kalıcı bir çözüm anlamında, bizim de desteğimiz olacak. Bir kanal yapılacak ve şu anki yaşanan sıkıntı yaşanmayacak. Ama akşam yağan yağmur aşırı olduğundan da böyle sıkıntı yaşanmış oldu.” dedi.

“DERE ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK”

Düzce’de en çok akarsuyun bulunduğu ilçenin Kaynaşlı olduğuna atıfta bulunan Şahin, “Hem belediye olarak hem de DSİ ortaklığıyla ıslah çalışmalarımız devam ediyor. Bu yapılan çalışmalarımız da herhangi bir taşkın olmaması anlamında tedbir olarak güzel bir çalışma oluyor. Ama yeterli değil. Yine bu sene programa alındı. Kaynaşlı’da derelerle alakalı bir çalışma olacak. Biz bununla alakalı Düzce Devlet Su İşleri Müdürlüğü hem gölge müdürlüğü hem de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile görüştük. Kaynaşlı inşallah birkaç yıl içerisinde bütün derelerle alakalı hiç problem kalmayacak. Biliyorsunuz yine geçen sene Devlet Su İşleri ve Belediyemiz işbirliğinde Asar Deresi’nde güzel çalışma yapıldı. İnşallah bunların devamı gelecek.” dedi.

“SAĞANAK YAĞIŞLARDA TÜM EKİPLER TEYAKKUZDA”

Kaynaşlı’da olası taşkın durumlarında geceleri belediye personelinin teyakkuzda olduğunu kaydeden Başkan Şahin, “Zaten ben bir yağmur yağdığı zaman gece hemen uyanıp derelere bakıyorum. Bu konuda çok samimiyim. Kalkıyorum bütün dereleri geziyorum. Ekiplere de hemen talimat verip hazır olun diyorum. Bu şekilde bizim birçok kez sabaha kadar uyumadan çalıştığımız zamanlar oldu. Ben bu konuları Ankara’da bakan yardımcımızla, DSİ genel müdürümüzle yaptığımız görüşmelerde söyledim. Kaynaşlı’da ileride olası bir felaketin önüne geçmek anlamında çalışma başlatmamız lazım. Felaket olduktan sonra tedbir almanın bir anlamı yok. Kaynaşlı’ya öncelik verelim. Çünkü bizim ilçemiz yağış alma konusunda ve Allah korusun taşkına elverişli. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalar sayesinde de Allah’a şükürler olsun böyle bir yağışta aşırı bir durumla karşılaşmadık. Çünkü sürekli çalışıyoruz. Dereleri temizledik. Yarından itibaren komple bir temizlik çalışması daha başlatacağız. Önümüzdeki günlerde Kaynaşlı için Ankara’da temaslarımız olacak.” diye konuştu.

“TOKİ’DE ALT YAPI SAĞLAM DEĞİL”

Karaçalı Mahallesi’nde 56 haneli TOKİ konutlarıyla ilgili tüm alt ve üst yapı eksikliklerine dair hazırladıkları belge ve raporların 5 ayda giderilmediğini kaydeden Başkan Şahin, “Konutları teslim edeli 4 ay oldu. Çatılarından sular damlıyor. Mazgallar almıyor. Borular çok küçük. Alt yapı sağlam değil. Kesin kabul henüz yapılmadı. Bu süre içinde TOKİ müteahhidinin eksikleri tamamlaması gerekiyor. Bu süreci biz de takip ediyoruz.” dedi.

“HERKES İŞİNİ ADAM GİBİ YAPMALI”

TOKİ konutlarını yapan müteahhit firmaya yüklenen Şahin, “Akşam problem oldu ben oradaydım. Müteahhit nerde? Yok. Başka bir yetkili var mı? Yok. Bir adam bir işi yapıyorsa adam gibi yapmalı. Düzgün ve dürüst yapmalı, yamuk yapmamalı.  Yamuk yapanlara da hesabı sorulmalı. Buna TOKİ de bu hesabı sormalı müteahhitte sen niye bu işi eksik yapıyorsun, niye doğru dürüst yapmıyorsun diye. Böyle adamlara da bir daha iş vermemeli. Herkes işini adam gibi yapmalı, dürüst yapmalı. Burada şimdi ben işi aldım gittim doğru, dürüst denetleyen yok deyip de işi kaçamak yapmamalı. Biz de perişandık burada da mağduriyetler yaşandı. İnşallah bu konuda gerekli tedbirler alınır, gerekli çalışmalar yapılır, eksikler giderilir bir daha böyle bir şey yaşanmaz.” dedi.

Yorumlar (7)
Kaynaşlı Adam 1 ay önce
Evet başkan aşırı hakli herkes görevini adam gibi yapmalı ama öncelil kendisinde
cdcs 1 ay önce
eteği ölçücene basan suyu ölç
Turkuaz 1 ay önce
O zaman iskan niye verdiniz
Takipçi 1 ay önce
Başkan kendi işine yoğunlaşmalısın. Giyim kuşam eleştirmek senin işin değil. Şov yapmayı terketmeni tavsiye ederim.
Kaynaşlı Adam 1 ay önce
Başkan sörvayvırı izleyip duracağına sokakta olsan ihmali görürdün milletin etek boyunu bırak işini yap ARTIK
Düzceli 1 ay önce
Herkes işini adam gibi yapmalı katılıyorum. Belediye başkanı belediye başkanlığını yapmalı, milletin giyim kuşamına karışma gibi bir saçmalığı yapmamalı. Otur sana verilen görevi yap sadece gerici insan.
Vatandaş 1 ay önce
Afetmi oldu başkan, size gelince afet olur bu işler. Başka işlerle uğraşacağınıza alt yapı yapın