Milliyetçi Hareket Partisi’nin Kızılcahamam’da bir otelde 12-13 Şubat tarihlerinde düzenlenen İl Başkanları Toplantısı’na katılan MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, toplantıyı ve ekonomideki son gelişmeleri Öncü TV’ye değerlendirdi.

‘Düzce’nin sorunlarını genel başkanımıza ilettim’

81 il başkanının tek tek söz alarak görev bölgelerindeki sorunları anlattığı toplantıya MHP Lideri Devlet Bahçeli’yle olan görüşmesinden bahseden Caboğlu, “Milliyetçi Hareket Partisi Düzce İl Başkanlığı olarak Düzce’mizin bütün sorunlarını orada bizzat genel başkanımıza iletme fırsatımız oldu. Gerek ekonomi gerekse siyasi Düzce ile ilgili bütün onular genel başkanımıza iletildi. Bu konular bütün il başkanlarından dinlendi. Ülke çapındaki genel sorun şeklinde bir değerlendirme yapıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne önümüzdeki günlerde halkımızın refahıyla ilgili bir çalışma göreceğiz.” diyerek görüşülen konuların TBMM’ye gelerek çözüm bunulacağını ifade etti.  

‘Düzce’de CHP’lilere Zillet İttifakı’nın ne yapmak istediğini anlatacağız’

Bahçeli’nin talimatıyla Millet İttifakı ve CHP’yi vatandaşa anlatmak için sahaya ineceklerini belirten Caboğlu, “Bizim zillet ittifakı diye tabir ettiğimiz Millet İttifakı’nın ne yapmak istediğini, ülkemizin kurucu iradesi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu memlekete zeval getirecek unsurlarla ne yapmak istediğini öncelikle 2018 yılında CHP’nin birinci olduğu illerden başlayarak bütün halkımıza tek tek anlatacağız. İzmir Bayraklı’dan başlayacağız. Biz de Düzce’de CHP’ye gönül vermiş çok kıymetli hemşehrilerimize bunları anlatma gayretinde olacağız. Bu gerçekten çok zaruri bir durumdur. Bugün ülkemizin geçiş dönemindeki bu süreçte bunları anlatmak zorundayız.” dedi.

‘Muhalefetin gayreti sağlıklı adamı hasta etmek üzerine’

Muhalefeti sadece eleştirip çözüm önerisi sunmamakla suçlayan MHP İl Başkanı Caboğlu, “Bugün ekonomiyi konuşuyoruz. Muhalefetin ekonomide çözümle ilgili sarf etmiş olduğu hiçbir söz yokken genel başkanımın bize orada anlatmış olduğu bir tespiti oldu. Sağlıklı bir insan düşününün. Sağlıklı bir insana herkes siz hasta mısınız, durumunuzu çok beğenmiyorum şeklinde bunu çok sorarlarsa ister ister istemez o sağlıklı kişi hastalanır. Şu anda muhalefetin yapmak istediği budur. Vay ekonomi, vay şu bu diye anlatarak bir şekilde sağlıklı giden bu süreci sıkıntıya sokma gayretleri var. Biz de çıkıp anlatacağız.” diye konuştu.

‘Hayat pahalılığı var, bunlar gelip geçici’

Ekonomideki zor sürecin farkında olduklarını ancak hükümetin attığı adımlarla vatandaşı düşündüğünü kaydeden Caboğlu, “Hayat pahalılığının olduğunu biz her platformda çıkıp söylüyoruz. Ama bununla ilgili de hükümetimizin bir gayret içinde olduğunu da görmek lazım. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu güne kadar devlet olarak vergisinden feragat eden bir dönem yaşıyoruz. Bu hassasiyetleri gören bir hükümet olduğunu görmek lazım. Buna da destek olmak lazım. Dünyada çoğu ülkede de benzer sıkıntıların olduğunu da söylemek lazım. Bunların gelip geçici olduğunu söylemiz, sağlıklı bir insanı hasta etmemek için söylemlerimize biraz dikkat etmemiz lazım.” dedi.

‘Kılıçdaroğlu karanlıkta kalmasın diye kandil gönderdim’

“Zamlar geri çekene kadar elektrik faturamı ödemeyeceğim.” kararı alan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na kandil gönderdiklerini belirten Caboğlu, “Biz de Kılıçdaroğlu karanlıkta kalmasın diye bir kandil gönderdik. Kılıçdaroğlu bu elektrik faturalarına yansıyan zam kısmına bu hükümetin bir şekilde müdahale edip düşüreceğine bizzat inanmış ki ondan sebep ‘Faturayı fiyatlar düşene kadar ödemeyeceğim’ demiş. Dün gece de sayın cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu değerlendirmede bu düzenlemelerin bir an evvel yapılmasıyla ilgili talimat vermiştir.” ifadelerini kullandı.  

‘CHP Lideri’nin tavrı provokatörlük’

Kılıçdaroğlu’nun bu söylem ve tavrının ‘provokasyon’ olduğunu kaydeden Caboğlu, “Bir siyasi parti lideri faturayı ödemiyorum şeklinde bir açıklaması bize göre bir provokatörlüktür. Çok şık bir durum değildir. Faturanızı ödemezseniz giderler elektriğinizi keserler. Karanlıkta kalmasın diye de biz de kandil gönderdik.” dedi.

‘İndirim yapılırken esnafa mesaj verildi’

Hükümetin vatandaşın yanında yer alarak düzenlemeler yaptığına dikkat çekerek esnafın da elini taşın altına koyması gerektiği mesajı verdiğini belirten Caboğlu, “Hükümetimiz ve devletimizin vatandaşın yanında olduğunu görmek lazım. Burada devlet olarak biz üzerimize düşeni yapıyoruz şekliyle aslında genelde ticaret yapan esnafa ‘Sizlerin de bir şeyler yapmanız gerekiyor’ şeklinde bir mesajdı bu. Devlet olarak KDV’de bir indirim yapılıyorsa, her bireyin ve esnafın bunu bir şekilde göstermesi lazım.” diye konuştu.

‘KDV indirirken zam yapıldığı duyumları var, takipçisiyiz’

Bazı esnafın KDV indirirken zam yaptığına dair duyumlar aldıklarını ve konuyu Ticaret İl Müdürlüğü’yle görüştüklerini belirten Caboğlu, “Biz dünya genelinde bir sıkıntı yok demiyoruz. Bu geçici bir süreçtir. Bir mücadele var. Bugün hükümetimiz gereken tedbirleri almaktadır. KDV indirimi vatandaşa ne yönde yansıyor şekliyle de iyi değerlendirmek lazım. Burada genellemek istemiyorum. Bazı esnaflarına art niyetli davranarak KDV indirim zam yaptığıyla ilgili durumlar alıyoruz. Bugün Düzce’deki Ticaret İl Müdürümüzü ziyaretteki amacımız da bu konuda bilgi almaktı. Bu bilgileri aldık. Biz de Milliyetçi Hareket Partisi olarak, daha önceden de sayın genel başkanımızın bir talimatıyla bir indirim ve mücadeleyle ilgili gayretimiz olduğunu kamuoyunun takdirine sunuyorum. Bu indirimlerin vatandaşa ne şekilde yansıdığını, esnafların bunu uygulayıp uygulamadığı konusunda da bir teşkilat olarak bunun takipçisi olacağız. İnşallah bu sürecin de üstesinden de gelecek.” diyerek KDV indiriminin vatandaşa yansıması için takipçi olduklarını belirtti.